Altınköy’de, Ankara Markaları Festivali’ne İlgi Yoğun

07 Temmuz 2018 - 12:20

Türkiye’nin ilk ve tek açık hava köy müzesi olan Altınköy’ün Ankara’nın köklü markalarını ağırladığı ‘Ankara Markalar Festivali’ne Başkentlilerin ilgisi çok yoğun oldu. 7’den 77’ye binlerce Ankaralı festivale katıldı. Ankara’nın en köklü markaları olan Atatürk Orman Çiftliği, Nuh’un Ankara Makarnası, Eyüp Sabri Tuncer Kolonyaları, Abdurrahman Tatlıcı, Kocatepe Kahveleri, TürkTraktör ve Örnek Ankara Simidi gibi markaların katılımı ve nostaljik sunumlarının da gerçekleştiği Festival, 15 Temmuz’a kadar devam edecek.

Ankara’ya değer katan markaların, hikayeleri ile festivalde nostaljik günler yaşattığını belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Ankara’da bir turizm markası haline gelmiş Altınköy’de, Ankara ile özdeşleşmiş ve bütünleşmiş markaları ağırlamak bizi mutlu etti. Altınköy, Başkentimizin en değerli markaları arasında kendine yer buldu. Ankara’nın merkezinde 100 yıl önceki köy hayatını canlandıran, kültürel ve sanatsal değerlere tekrar hayat veren Altınköy’de düzenlenen Ankara Markalar Festivali bir hafta daha sürecek.” diye konuştu.

“MARKALAR FESTİVALİ GELENEKSEL TATLARIMIZI ANKARALILARA TANITMAK İÇİN BÜYÜK KATKI SAĞLADI”

Ankara’nın turizm markalarından biri haline gelen Altınköy ile, Ankara’nın köklü marka değerlerini bir araya getiren Ankara Markalar Festivali, Başkentlilerin yoğun ilgisi ile devam ediyor. Kocatepe Kahveleri’nin stant görevlisi Özlem Sevimay, Altınköy’ü ziyaret eden Ankaralılar tarafından çok sıcak karşılandıklarını ve ilginin çok yoğun olduğunu, geleneksel Ankara simidini tanıtan Örnek Simit Evinden Reyhan Kararipçi de yeni neslin geleneksel tatları tanıma fırsatını bulduğunu söyleyerek festivale olan ilgiden memnuniyetlerini dile getirdiler.

Abdurrahman Tatlıcı markasının ikinci kuşak temsilcisi 81 yaşındaki Kadir Tatlıcı ise şu ifadeleri kullandı: “1949 yılında Koyunpazarı Can Sokak’ta satış yeri açtık. Ardından 1971 yılında Ulucanlar’da kendi binamıza taşındık. Oğlum üçüncü kuşak olarak devam ediyor.Altınköy’ü kuranlardan Allah razı olsun. Çok güzel düşünülmüş. Markalar Festivali’nin de Ankara’nın markalarını Altınköy’de Ankaralılara tanıtmak için çok faydalı olduğunun kanaatindeyim. Ankara halkına helvanın tanıtımında da büyük katkı oldu. Etkinlik başlangıcında sıcak helva ikram ettik ve Ankaralıların sıcak helva gibi geleneksel bir tadı bilmediklerini öğrenmiş olduk. Başkan Veysel Tiryaki’ye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“EYÜP SABRİ TUNCER’İN ANKARA’NIN EN KÖKLÜ MARKALARINDAN BİRİ OLDUĞUNU GÖSTERME FIRSATI YAKALADIK”

Eyüp Sabri Tuncer Kolonyalarını temsilen Altınköy’de stant sorumlusu olan Pekmile Kaplan, markalarının Ankara’nın en köklü firmalarında biri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Markamızı az kişi de olsa sadece kolonya üretiyor olarak biliyor ama farklı ürünlerimizin de olduğunu göstermek için Markalar Festivali güzel bir fırsat oldu. Sayısı 650’ye ulaşan ürünlerimizin bazılarını teşhir amaçlı olarak Altınköy’de Markalar Festivali’nde sergiliyoruz. Altınköy gibi doğa harikası bir ortamda bulunduğumuz için de mutluyuz. Eyüp Sabri Tuncer’in Ankara’nın en köklü markalarında biri olduğunu yeni nesle de gösterme fırsatı yakaladık. Altındağ Belediyesi’ne bu fırsatı bize verdiği içinde teşekkür ediyoruz.”

“ALTINKÖY MARKALAR FESTİVALİ ANKARA MARKALARI İLE KURULAN KÖPRÜYÜ DAHA DA SAĞLAMLAŞTIRDI”

Zonguldak’tan, Ankara’ya ziyarete gelen akrabalarını Altınköy’e getiren ve Markalar Festivaline katılan Murat Demirtay, festivalden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi: “Altınköy’ü, betonlaşmış, sosyalliğin bittiği, insan ilişkilerinin koptuğu bir dönemde, insan ilişkilerinin tekrardan canlandırıldığı, eskileri hatırlayıp, her şeyin daha güzel olabileceğini hissettiren bir hizmet olarak görüyorum. Altınköy’ü Ankara’ya kazandırdıkları için de Altındağ Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum. Ankara markalarını, marketlerden görüyor ve tanıyordum. Memnun kaldığımız ürünleri Altınköy gibi nostaljik bir ortamda görmek de bizi mutlu etti. Markalar Festivali’nin devam etmesini istiyorum. Ankara’nın markaları ile Ankaralılar arasında kurulan köprüyü daha da sağlamlaştırdılar.”

ÇOCUKLAR ANKARA’NIN GELENEKSEL TATLARI İLE TANIŞTI

Batıkent’te bulunan İlkumutlar Anaokulu öğretmenleri, öğrencileri ile birlikte Altınköy’ü ve Markalar Festivali alanını ziyaret etti. İlkumutlar Anaokulu kurucusu Saniye Alkın da, “Altınköy’ü çocuklarımız çok beğendi. Doğal ve değişik bir ortamda hem keyif aldık hem de mutlu olduk. Çocuklarımız hiç bilmedikleri hayvanları tanıdılar. Festival sayesinde de geleneksel Ankara tatları ile de tanışma fırsatı buldular” ifadelerini kullandı.

Altınköy Markalar Festivali’nin konukları arasında 75. Yıl Huzurevi sakinleri de yer aldı. Huzurevi sakini Ayten Eyüpoğlu Kılıçöte festival sayesinde Ankara markalarını tanıdığını belirterek, “Altındağ Belediyesi emek ve gayret sarf etmiş çok güzel düşünmüşler. Tebrik ediyorum. Bu festivalin sürekli olmasını diliyorum” dedi. Başka bir huzurevi sakini Yüksel Akpınar da etkinliğin eskileri hatırlattığını söyleyerek, “Ankara’da köy hayatını yaşadığımız Altınköy’ü çok beğeniyorum. Atatürk Orman Cifliği’nin dondurmalarına bayıldım. Nuh’un Ankara Makarnası’nda eski tatları buldum. Tadını özlediğim Ankara simidini tatma fırsatı yakaladım. Eyüp Sabri Tuncer’de hafızamıza kazınan kokuları tekrar kokladım. Abdurrahman Tatlıcı ile çocukluğumuzda tattığımız helvaları tekrar yeme fırsatı buldum. Türk Traktör’ünde yerli ve milli olması, beni ve arkadaşlarımı gururlandırdı” diye konuştu.

Bu haber 1380 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konfor Mobilya yönetimi kadınlara emanet
Konfor Mobilya yönetimi kadınlara emanet
Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal: “Çimento ihracatında dünya 1.ciliğine oynuyoruz üretim ve fiyat politikalarımızı akıllı yönetmemiz şart”
Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal: “Çimento...