Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Türkiye ve uluslararası...
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Türkiye ve uluslararası topluluğa çağrıda bulundu

21 Kasım 2019 - 10:16
Reklam

Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Sardar Masood Khan Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir'de (İoK) devam eden zalimliklere son vermesi ve BM kararlarına göre Keşmirlilerin kendi kaderlerini belirleme haklarını göz önünde bulundurması için uluslararası topluluğa yaptığı çağrıyı yeniden teyit etti.     

Cumhurbaşkanı Sardar Masood Khan bu sözleri Ankara'da Lahor Barış Araştırmaları Merkezi ve Stratejik Düşünce Enstitüsünün ortaklaşa düzenlediği "Keşmir Sorunu: Barışa Karşı Yükselen Tehditler ve Uluslararası Topluluğun Rolü" temalı iki günlük Cammu ve Keşmir konferansının açılış oturumunda baş konuk olarak söyledi. 

Açılış oturumuna yüksek düzeyde Türk ve uluslararası temsilciler katıldı, bunlar arasında Türk Anayasa Mahkemesi Başyargıcı İsmail Cirit, Diyanet İşleri Başkanı (Baş Müftü) Dr. Ali Erbaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Süreyya Bilgiç, Türkiye Büyük Millet Meclisindeki iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisinin (AKP) Başkan Yardımcısı ve Milliyetçi Hareket Partisinin (MHP) Başkan Yardımcısı Erkan Akçay da vardı. Endonezya, Mısır ve İran'dan gelen parlamenterler de oradaydı.  

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop'un mesajı da bu olay üzerine davetlilere okundu. 

Senatör Sherry Rehman, Büyükelçi Shamshad Ahmed ve Lord Nazir Ahmed, Hindistan'ın yasadışı ve tek yanlı 5 Ağustos 2019 kararlarının ardından İoK'deki son durum hakkında etkili ve kapsamlı bir gözden geçirmede bulundular.   

2 Senator Sherry Rehman addressing delegates of Kashmir seminar in Ankara on 20 November
Konuşmasında, Cumhurbaşkanı Masood Khan aşağıdaki mesajları verdi:  

  1. Keşmirlileri soykırımdan ve toplu olarak imha edilmekten kurtarın.
  1. Hindistan'a Cammu ve Keşmir eyaletini bünyesine katmak ve sömürgeleştirmek için 5 Ağustos ve 31 Ekim'de  attığı yasadışı adımları geri alması için baskı yapın. 
  1. İoK'deki insan hakları ihlallerini araştırması için bir Soruşturma Komisyonu kurması amacıyla İnsan Hakları Konseyi ile birlikte çalışın.
  1. İoK'de bir insani koridor oluşturulması için zemin hazırlayın. 
  1. BM Güvenlik Konseyine insanları kıyımdan kurtarmak ve bölgede nükleer düzeyde sonuçlara yol açabilecek bir savaşı engellemek için -bu yüzlerce milyon insanın anında ölmesi, radyasyonla yavaş ve acılı ölümler, küresel ekonomik kriz, hasatların elde edilememesi ve mülteci hareketleri demektir- Keşmir'de buluşma ve müdahale etme çağrısında bulunun.  Hadi gelin dünyayı bir nükleer kıştan, bir nükleer felaketten kurtaralım. 
  1. Yükselen Hindutva dalgasını geri püskürtmek için yardım edin, bugün bu sadece Keşmir, Pakistan ve Güney Asya'daki değil ama dünyanın her yerindeki Müslümanları ve insanları tehdit eden en kötü biçimdeki bir şiddetli aşırılıktır.

Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı son 108 gündür toplu bir blokaja dayanmaya çalışan yaklaşık 9.5 milyon masum Keşmirlinin yaşadığı Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir'de devam eden insan hakları ve insani durum hakkında derinden endişelerini ifade etti.  Kendisi İoK'de tanık olunan olayların Soykırım İzleme Örgütüne göre farklı seviyelerde soykırımlar olduğunu söyledi.    

3 President of Turkish Constitutional Court address Kashmir seminar
Kendisi İoK'de 5 Ağustos'ta Hindistan tarafından atılan yasadışı ve tek yanlı adımların, BM Kuruluş Sözleşmesini, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarını ve Cenevre Konvansiyonunu ihlal ederek Keşmirlilerin anavatanını yeniden işgal etmek ve sömürgeleştirmek için bir girişim olduğunu vurguladı.  Benzer şekilde, Hindistan'ın Cammu ve Keşmir eyaletini bölmek, sınırlarını yeniden çizmek ve sahte haritalar çıkarmak için 31 Ekim'de yaptığı duyurusunun sadece uluslararası hukukun ihlali değil ama aynı zamanda Keşmir halkının haklarının korkunç bir biçimde çiğnenmesi olduğunu söyledi.  Tüm bu adımlar Keşmirliler tarafından  reddedilmiştir.   

Cumhurbaşkanı Masood Khan sordu: “Keşmirli Müslümanların canları bu kadar ucuz mu?  Onlar bu gezegenin vatandaşları değil mi?  Keşmirliler küresel ailemizin yetim çocukları mıdır?  Onların kendilerini savunmaya hakları yok mu?" 

Kendisi Hindistan'daki Hindutva ideolojisi biçimindeki sağcı Hindu aşırılığının yükselmesinin sadece Hindistan'daki tüm azınlıklar için bir tehdit değil ama aynı zamanda bölgesel barış ve güvenlik için de tehdit olduğunu söyledi, Hint liderlerinin şöven açıklamaları ve savurduğu nükleer tehditler yüzünden.  

Pakistan halkının tüm tehditlere karşı anavatanlarının her santimetresini savunmak için kararlı olduğunu ekledi.  Hindistan'ın yapacağı bir hesap hatası kendisine çok pahalıya patlayacaktır, hem bölge hem de dünya için. 

8 Deputy Speaker of Turkish Parliament and AK Party leader addressing Cumhurbaşkanı Masood Khan Cammu ve Keşmir anlaşmazlığının diyalog yoluyla çözümü için kararlı bir şekilde savunma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve meseleye karşı prensipli duruşu için Türkiye'ye Cammu ve Keşmir halkı adına derinden şükranlarını ifade etti.  Tarihi Pakistan-Türkiye dostluk ilişkilerini hatırlatarak Keşmir davasına verilen desteğin Türk toplumunun her kesiminden geldiğini ve İoK halkı için büyük bir ümit kaynağı olduğunu söyledi.  Aynı zamanda Türkiye'ye büyük 2005 depreminden sonra Azad Keşmir'deki yeniden yapılandırma çabalarına verdiği değerli katkılar için teşekkür etti.    

Türkiye'nin küresel barışa yönelik önemli bir rol oynadığını ve bir arabulucu olarak insani diplomasi yoluyla Cammu ve Keşmir meselesinin çözülmesi için büyük bir rol oynayabileceğini ekledi.    

Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı ayrıca konferansa katılanları Azad Keşmir'e davet etti, "orada saklayacak hiçbir şeyimiz yok ama gösterecek çok şeyimiz var."

Cammu ve Keşmir meselesi üzerine bu iki günlük konferansa dünyanın her yerinden düzinelerce  hoca, akademisyen, araştırmacı, gazeteci ve yazar katıldı ve inter alia olarak Cammu ve Keşmir meselesinin yasal, politik, güvenlik ve insan hakları boyutlarına bakıldı.

President AzadJammu & Kashmir calls on Turkey, international community to lead humanitariandiplomacy on Kashmir. Invites Turkish leadership to be mediator on Kashmirdispute

President of Azad Jammu & Kashmir, Sardar Masood Khan, has reiterated the call on the international community to end the ongoing atrocities in Indian Occupied Jammu & Kashmir (IOJ&K), upholding the inalienable right to self-determination of the Kashmiris in accordance with the UN resolutions.  

President Sardar Masood Khan made these remarks as the chief guest at the inaugural session of the two-day international conference on Jammu & Kashmir conflict being jointly held by Lahore Center for Peace Research and Institute of Strategic Thinking in Ankara under the theme: “Kashmir Turmoil: Emerging Threats to Peace and Role of International Community.”

The inaugural session had high-level Turkish and international representation, including the Chief Justice of Turkish Supreme Court, Ismail Cirit; President Religious Affairs (Grand Mufti), Dr. Ali Erbas; Deputy Speaker of the Turkish Grand National Assembly, Surreya Bilgic; Deputy Chairman of the ruling Justice and Development Party (AKP) in the Turkish Grand National Assembly; and Deputy Head of Turkish Nationalist Movement Party (MHP), Erkan Akcay. Parliamentarians from Indonesia, Egypt and Iran were also present.

5a Gruop photo

Message of the Speaker of the Turkish Grand National Assembly, Mustafa Sintop, was also read on the occasion.

Senator Sherry Rehman, Ambassador Shamshad Ahmed and Lord Nazir Ahmed gave a compelling and comprehensive overview of the prevalent situation in the IOJ&K following India’s illegal and unilateral actions of 5 August 2019.

In his statement, President Masood Khan gave the following messages:

Save Kashmiris from genocide and collective annihilation.

Build pressure on India to reverse the illegal steps it took on August 5 and October 31 to annex and colonise the state of Jammu and Kashmir.

Work with the Human Rights Council to constitute a Commission of Inquiry to investigate human rights violations in IOJ&K.
Prepare ground for the establishment of a humanitarian corridor for the IOJ&K.

Urge the UN Security Council to meet and intervene in Kashmir to save people from carnage and  to stem a  drift towards war in the region that could spiral to the nuclear level with dire consequences - instant death of hundreds of millions of people, slow, painful deaths by radiation, global recession, crop failures, and refugees movements. Let’s save the world from a nuclear winter, a nuclear apocalypse, he said.

Help repulse the rising tide of Hindutva, the most pernicious form of violent extremism today, that threatens not only Muslims in Kashmir, Pakistan and South Asia, but Muslims and human beings all over the world.

Despite Indian extremists’ jingoism and irredentism, persevere in the quest for a political and diplomatic solution of the Jammu and Kashmir dispute. 

The President of Azad Jammu & Kashmir expressed his deep concern at the prevailing human rights and humanitarian situation in the Indian Occupied Jammu & Kashmir where nearly 9.5 million innocent Kashmiris continued to endure a collective blockade for the past 108 days. He added that events being witnessed in IOJ&K, according to the Genocide Watch, were different stages of genocide.

He emphasized that the illegal and unilateral steps taken by India on 5 August 2019 in IOJ&K were an attempt to re-occupy and re-colonize the Kashmiris’ land in violation of the UN Charter, relevant UN Security resolutions, and the Geneva Conventions. Likewise, India’s announcement on 31 October to divide the state of Jammu and Kashmir, redraw its boundaries and issue fake maps were not only a violation of international law but also a blatant infringement of the rights of the Kashmiri people. All these steps had been rejected by the Kashmiris emphatically, the underlined.

President Masood Khan asked: “Are Kashmiri Muslims’ lives expendable? Are they not citizens of this planet? Are Kashmiris orphans of the global family? Do they not have right to defend themselves?”

He emphasized that the rise of right-wing Hindu extremism in India in the form of Hindutva ideology was threat not only to all minorities in India but also to the regional peace and security owing to the jingoistic statements and nuclear threats by the Indian leadership.

He added that the people of Pakistan were determined to defend every inch of their homeland by all means against any threat. Any miscalculation by India would be costly for it, for the region and the world, he stated.

President Masood Khan expressed the deep gratitude of the people of Jammu & Kashmir to President Recep Tayyip Erdogan for resolutely advocating a resolution of the Jammu & Kashmir dispute through dialogue, as well as for Turkey’s principled stance on the issue. Recalling the historic Pakistan-Turkey fraternal relationship, he said that support for the Kashmir cause existed at all levels of the Turkish society and was a source of great solace for the oppressed people of IOJ&K. He also thanked Turkey for its invaluable contribution towards the reconstruction efforts in Azad Kashmir in the aftermath of the devastating earthquake in 2005.

He said that Turkey could play an important role towards the resolution of the Jammu & Kashmir conflict as a mediator as well as through its humanitarian diplomacy which was playing an important role towards global peace.  

President of Azad Jammu & Kashmir also invited the participants of the conference to visit Azad Kashmir “where we have nothing to hide and lots to showcase.”

The two-day international conference on Jammu & Kashmir dispute is being attended by dozens of scholars, academicians, researchers, journalists and writers from across the world and will inter alia look at the legal, political, security and human rights dimensions of the Jammu & Kashmir dispute.  

Bu yazı 3140 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar