Chughtai Sanat Ödülleri Töreni Bitlis'te düzenlendi
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

Chughtai Sanat Ödülleri Töreni Bitlis'te düzenlendi

12 Nisan 2019 - 23:07
Reklam

Türkiye'nin Bitlis ilindeki lise öğrencileri Ankara'daki Pakistan Büyükelçiliği ile Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen Chughtai Sanat yarışmasına coşkulu bir biçimde katıldı. 

Yarışmanın teması "Pakistan'ın Anıtları" idi.  Bitlis Valisi Oktay Çağatay, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün kıdemli yetkilileri ve çok sayıda öğrenci, öğretmen ve aileleri Bitlis'te düzenlenen Chughtai Sanat Ödülleri törenine katıldı.

Bitlis Ziya Eren Güzel Sanatlar Lisesinden Şahan Tutgaç birincilik ödülünü kazanırken aynı okuldan Mustafa Üzel ve Eyüp Şeflekçi ikincilik ve üçüncülük ödüllerini kazandı. Erkan Durmaz, Ahmet Kotaz ve Abdulsamet Tutku nun resimleri "Yetişen Sanatçı" kategorisinde ödül kazanırken Ferhat Geneş, Abdulhaluk Tamyıldız ve Havvanur Işık "Mansiyon" kategorisinde ödül kazandılar.

Ödül töreninde konuşan Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi Chughtai Sanar yarışmasının katılımcılarının yeteneklerini, sıkı çalışmasını ve derin düşüncesini övdü ve ödül ve ayrıcalık sertifikası alan öğrencileri kutladı   Kendisi bu yarışmanın dünyaca ünlü bir minyatürcü olan Abdul Rehman Chughtai'nin adını taşıyan ve her yıl düzenlenen yarışmaların 7. olduğunu söyledi.

Büyükelçi Syrus Qazi bu yarışmanın Türkiye'nin doğusunda düzenlenmesinin ve çok sayıda öğrencinin katılmasının Pakistan-Türkiye kardeşliğinin halklarımız arasında derin kökleri olduğunu belirttiğini söyledi.  Büyükelçi altını çizdi ki, böyle olaylar ve etkinlikler aracılığıyla bu değerli geleneği daha da sürdürmeleri için genç nesillere aktarabileceğiz.

Bitlis Valisi Sayın Oktay Çağatay konuşmasında Pakistan ve Türkiye arasındaki ilişkinin yüzyıllar öncesine dayandığını vurguladı.  Kendisi Bitlis ilindeki öğrencilerin yarışmaya olağanüstü katılımını derinden övdü ve böyle girişimlerin genç nesilleri yüzyıllarca eski kardeşliğimiz hakkında eğittiğini vurguladı ve Pakistan-Türkiye ilişkilerinin böyle etkinlikler aracılığıyla daha da güçleneceğini ekledi.

Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Emin Korkmaz hoşgeldiniz niteliğindeki konuşmasında Pakistan Büyükelçiliğine Chughtai Sanat Ödülleri Yarışmasını Bitlis'e getirdiği için teşekkür etti.  Kendisi toplam 40 resmin jüri panelince değerlendirildiğini ve üç kategoride dokuz resme ödül verildiğini söyledi.

Bitlis'e ziyareti sırasında, Büyükelçi Syrus Qazi aynı zamanda Vali Oktay Çağatay'ı ziyaret etti.  Bitlis ve Pakistan arasındaki eğitim ve kültür işbirliğini daha da güçlendirmek için görüş alışverişinde bulundular.

Awards Ceremony for 7th Chughtai Art Competition held in Bitlis, Turkey

High school students in the Bitlis province of Turkey enthusiastically participated in the Chughtai Art competition, organized by the Pakistan Embassy in Ankara in collaboration with Turkey’s Ministry of National Education. 

The thematic focus of the competition was, “Landmarks of Pakistan.” Governor of Bitlis Oktay Çağatay, senior officials of the provincial Directorate of National Education Ministry as well as a large number of students, teachers, and families attended the Chughtai Art Awards ceremony held in Bitlis. 

The painting by Şahan Tutgaç of Ziya Eren Fine Arts School Bitlis won the first prize, while those by Mustafa Üzel and Eyüp Şeflekçi of the same school received second and third prizes respectively. Paintings made by Erkan Durmaz, Ahmet Kotaz and Abdulsamet Tutku won the awards in “Emerging Artist” category while paintings by Ferhat Geneş, Abdulhaluk Tamyıldız and Havvanur Işık won the “Honourable Mention” category.

Speaking at the Awards Ceremony, Pakistan’s Ambassador to Turkey Muhammad Syrus Sajjad Qazi appreciated the talent, hard work and deep thinking of the participants of the Chughtai Art competition, and congratulated the students who won prizes and certificates of distinction.  He informed that this was the 7thEdition of the annual painting competition in Turkey, named after Pakistan’s outstanding painter Abdul Rehman Chughtai, a world-renowned miniaturist.  

Ambassador Syrus Qazi underlined that holding this competition in the Eastern part of Turkey and participation by a large number of students signifies that Pakistan-Turkey brotherhood was deeply rooted among our peoples. The Ambassador underscored that through such events and activities, we would be able to transmit this precious tradition to our younger generation to carry it forward.

Governor Bitlis Mr. Oktay Çağatay in his speech emphasized that the brotherly relations between Pakistan and Turkey went back centuries. He deeply appreciated Bitlis province students’ overwhelming participation in the competition saying that such initiatives educated the younger generation about our centuries-old brotherhood and Pakistan-Turkey relations will be further strengthened through such activities.

Mr. Mehmet Emin Korkmaz, Director, Directorate of National Education of Bitlis Province, in his welcome remarks thanked Pakistan Embassy for bringing the Chughtai Art Awards competition to Bitlis. He informed that a total of 40 paintings were shortlisted for consideration by a panel of judges, and nine paintings were finally selected for prizes in three categories.

During his visit to Bitlis, Ambassador Syrus Qazi also separately called on Governor Oktay Çağatay. Views were exchanged on further intensifying educational and cultural cooperation between Bitlis and Pakistan. 

Bu yazı 513 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar