İİT Üye Devletler Konferansında uzun süreli anlaşmazlıkların...
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

İİT Üye Devletler Konferansında uzun süreli anlaşmazlıkların çözümünde uluslararası arabuluculuğun rolü vurgulandı

02 Kasım 2019 - 09:49 - Güncelleme: 02 Kasım 2019 - 09:55
Reklam

1 Kasım 2019'da İstanbul'da düzenlenen Arabulucluk Üzerine Üçüncü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Devletler Konferansında uzun süreli ve çözülemeyen anlaşmazlıkların çözümü bağlamında uluslararası arabuluculuğun merkezi rolünün altı çizildi.    

Gün boyu süren konferansta arabuluculuğun, anlaşmazlıklardan sakınmanın ve ihtilafların çözümünün çeşitli yönleri üzerine birkaç tematik oturum düzenlendi, bunlar sırasında Cammu ve Keşmir  anlaşmazlığı dahil uzun süreli uluslararası ihtilaflar da masaya yatırıldı.    

Konferansta konuşan Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi M. Syrus Sajjad Qazi uluslararası topluluğa Cammu ve Keşmir anlaşmazlığının çözümüne yönelik olan rolünü oynaması için çağrıda bulundu.  Kendisi Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir'deki (IoK) giderek kötüleşen insan hakları ve insani durum için ve Hindistan'da giderek artan İslamofobi ve sığır eti kesenlere karşı şiddet olayları için derinden endişelerini ifade etti.  Hindistan'ın tek yanlı ve yasadışı 5 Ağustos 2019 kararlarının ve IoK'de bunu takip eden baskıcı önlemlerinin bölgeyi diğer bir potansiyel çatışmanın eşiğine getirdiğini belirtti. İşte bu nedenle, uluslararası topluluğun hemen dikkat göstermesinin ve kararlı siyasi ve diplomatik müdahalelerde bulunmasının şu andaki en önemli ihtiyaç olduğunu söyledi.  

Kendisi konferanstakilere uluslararası toplum tarafından ihtilafın uzlaşmaz taraflarından birisi üzerinde baskı uygulayabilmek için hangi araçların kullanılabileceğini sordu, eğer bu taraf barışa ve güvenliğe yönelik korkunç tehditlere rağmen hiçbir arabuluculuğu kabul etmeye yanaşmıyorsa ya da korkunç insan hakları ve insani durumu değiştirmek için hiçbir adım atmıyorsa.   

M. Syrus Sajjad QaziKonferansta başkalarının yanı sıra Birleşmiş Milletler Uygarlıklar İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos da konuştu,  Cammu ve Keşmir anlaşmazlığı dahil uzun süreli anlaşmazlıkların çözümü için arabuluculuk rolü hakkında dinleyicilerden gelen birkaç soruya yanıt verdi.  

OIC Members States Conference emphasizes the role of international mediation for the resolution of protracted conflicts

The Third Organization of Islamic Cooperation (OIC) Members States Conference on Mediation, held at Istanbul on 1 November 2019, underscored the central role of international mediation in context of resolution of protracted and unresolved disputes. 

The day-long conference devoted several thematic sessions on various aspects of mediation, conflict prevention and conflict resolution, during which long-standing international disputes, including the Jammu & Kashmir dispute, also came under discussion. 

Speaking during the Conference, the Ambassador of Pakistan to Turkey, Ambassador M. Syrus Sajjad Qazi, called on the international community to play its role towards the resolution of the Jammu & Kashmir dispute. He expressed deep concern at the deteriorating human rights and humanitarian situation in the Indian Occupied Jammu & Kashmir (IOJ&K), as well as at the increasing incidents of Islamophobia and cow-vigilantism in India. He stated that India’s unilateral and illegal actions of 5 August 2019, and the subsequent repressive measures in IOJ&K had brought the region to the brink of another potential conflict. He underscored that immediate attention as well as decisive political and diplomatic intervention of the international community was, therefore, the need of the hour. He asked the conference, what tools could possibly be employed by the international community in order to exert pressure on an intransigent party to the dispute that was neither willing to accept any form of mediation despite the grave threats to peace and security nor taking steps to address the grave human rights and humanitarian situation. 


The Conference, among others, was addressed by the High Representative of the United Nations Alliance of Civilizations, Miguel Angel Moratinos, who also responded to several questions from the audience on the role of mediation for the resolution of protracted conflicts, including Jammu & Kashmir dispute. 

Bu yazı 1811 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar