International Symposium on Allama Iqbal and Akif Ersoy held in...
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

International Symposium on Allama Iqbal and Akif Ersoy held in Istanbul

02 Mayıs 2019 - 10:39
Reklam

Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Allame İkbal ve Akif Ersoy üzerine İstanbul’daki üniversitede düzenlenen Uluslararası Sempozyuma katıldı

"Türk Kurtuluş Savaşının 100. Yılı" anma törenlerinin bir parçası olarak İstanbul Üniversitesi Urduca Bölümü 29-30 Nisan'da İstanbul'da düzenlenen "Doğunun İki Büyük Şairi: Muhammed İkbal ve Mehmet Akif Ersoy" başlıklı bir Uluslararası Sempozyum düzenledi.

Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Sardar Masood Khan bu olayın onur konuğuydu.  Olaya aynı zamanda Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati develi, Urduca Bölümü Başkanı Prof. dr. Celal Soydan ve Urduca Bölümünden Prof. dr. Halil Toker katıldı. 

Pakistan'dan, Türkiye'den ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen hocalar ve edebi şahsiyetler bu olaya katıldı, olay sırasında iki büyük şairin -Allame Muhammed İkbal ve Mehmet Akif Ersoy’un – şiir çalışmaları, felsefeleri ve benzerliklerini vurgulayan çeşitli araştırma çalışmaları sunuldu. 

Azad Cammu ve Keşmir Cumhurbaşkanı Sardar Masood Khan, Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi ve olayı düzenleyen İstanbul Üniversitesi Urduca Bölümünden Prof. Dr. Halil Toker açılış oturumunda konuşma yaptılar.

Olayda konuşma yapan AJK Cumhurbaşkanı Masood Khan konuşmasında hem İkbal'in hem de Ersoy'un sömürgeciliğe ve entelektüel emperyalizme karşı direncin ruhunu canlandırmak için şiirlerini adadıklarını söyledi.  Kendisi onların çalışmalarının Müslüman Ümmetinin entelektüel canlanması ve onlara yeni bir yol göstermek için çok önemli olduğunu belirtti.

AJK Cumhurbaşkanı Türk hükümetine ve halkına Keşmir halkının kendi kaderini belirlemek için verdiği haklı mücadeleye verdikleri sarsılmaz destek için teşekkür etti.  Kendisi özellikle Müslüman Ümmetinin sesi olduğu ve Keşmir halkının çektiği zorlukların altını çizdiği için Türk Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.     

Büyükelçi Syrus Sajjad Qazi konuşmasında Muhammed İkbal'in Türkiye ve önde gelen edebi kişiliği Mehmet Akif Ersoy ile olan bağının altını çizdi.  Kendisi Pakistanlı düşünür ve milli şair Dr. Muhammed İkbal'in ve Türkiye'nin milli şairi ve milli marşının yazarı Mehmet Akif’in yazıları ve şiirleri aracılığıyla vatandaşlarını ulusal kurtuluş mücadelelerine katılmak için teşvik ettiğini söyledi.  İki büyük şair arasındaki benzerliklere dikkat çeken Büyükelçi Syrus Qazi hem Akif’in hem de İkbal’in Müslümanları birleştirmek ve Batı emperyalizminden kurtarmak istediğini ve İslam rönesansı için mücadele verdiğini söyledi. 

Büyükelçi bu olayı organize eden Prof. Dr. Halil Toker'e ve İstanbul Üniversitesi Urduca Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Soydan'a da derinden şükranlarını sundu, olağanüstü edebi katkılarından ve Urducanın ve İkbal’in eserlerinin Türkiye'de tanınması için ömür boyu kendilerini adamalarından dolayı.

International Symposium on Allama Iqbal and Akif Ersoy held in Istanbul

As part of commemorations of ‘100 Years of Turkish War of Independence,’ Department of Urdu of Istanbul University organized an International Symposium, titled “Two Great Poets of the East: Muhammad Iqbal and Mehmet Akif Ersoy” on 29-30 April. 

President of Azad Jammu & Kashmir, Sardar Masood Khan, was guest of honour on the occasion. The event was also attended by the Ambassador of Pakistan to Turkey Muhammad Syrus Sajjad Qazi, Rector Istanbul University Prof. Dr. Mahmut Ak, Dean Faculty of Literature Prof. Dr. Hayati Develi, Prof. Dr. Celal Soydan, Chairperson of Urdu Department and Prof. Dr. Halil Toker of Urdu Department.

Scholars and literary figures from Pakistan, Turkey and various parts of the world also attended the event during which numerous research papers were presented, highlighting the poetic works, philosophy and commonalities of the two great poets- Allama Muhammad Iqbal and Mehmet Akif Ersoy. 

President of Azad Jammu & Kashmir Sardar Masood Khan, Ambassador of Pakistan to Turkey Muhammad Syrus Sajjad Qazi, Rector Istanbul University Prof. Dr. Mahmut Ak, Dean Faculty of Literature Prof. Dr. Hayati Develi, and organizer of the event Prof. Dr. Halil Toker of Urdu Department of Istanbul University addressed the inaugural session of the event. 

Speaking on the occasion, President AJK Sardar Masood Khan said that both Iqbal and Ersoy dedicated their poetry to reviving the spirit of resistance against colonialism and intellectual imperialism. He said that their works were instrumental in the intellectual revival of the Muslim Ummah and showing them a new direction. 

President AJK thanked the government and people of Turkey for their steadfast support for the just struggle for self-determination of the Kashmiri people. He in particular thanked the Turkish President, H.E. Racep Tayyip Erdogan, for being the voice of the Muslim Ummah and his role in highlighting the plight of the Kashmiri people.

Ambassador Syrus Sajjad Qazi in his speech highlighted Muhammad Iqbal’s association with Turkey and its leading literary figure Mehmet Akif Ersoy. He said Pakistani thinker and national poet Dr. Muhammad Iqbal and Turkey’s national poet and author of its national anthem Mehmet Akif Ersoy through their writings and poems encouraged their compatriots to participate in their national liberation struggles. Highlighting the similarities between the two great poets, Ambassador Syrus Qazi said that both Akif and Iqbal wanted to unite and liberate Muslims from Western imperialism and struggled for Islamic renaissance. 

The Ambassador also paid rich tributes to Prof. Dr. Halil Toker, organizer of the event, and Prof. Dr. Celal Soydan, Chairperson Urdu Department of Istanbul University, for their enormous literary contributions and life-long dedication to the promotion of Urdu in Turkey as well as works of Iqbal.

Bu yazı 854 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar