Pakistan-Turkey Strategic Economic Framework
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

Pakistan-Turkey Strategic Economic Framework

12 Mayıs 2019 - 09:49
Reklam

Kıdemli Pakistanlı ve Türk yetkililer Cuma günü Ankara'da iki kardeş ülke arasındaki ticari ve ekonomik bağları arttırmayı amaçlayan Pakistan-Türkiye Stratejik Ekonomik Çerçevesini (SEF) sonuçlandırmak için görüştüler.  Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Başbakanı İmran Han 4 Ocak 2019'da Ankara'da iki ülke arasındaki aşırı derecede yakın stratejik ve tarihi bağları yansıtması amacıyla ekonomik ilişkileri geliştirmek için uzun dönemli bir stratejik ekonomik çerçevesini geliştirmek üzerinde anlaştılar.  

Ekonomik İşler Bakanlığı Sekreteri Sayın Noor Ahmed ilgili Bakanlıklardan ve Kurumlardan gelen kıdemli yetkilileri içeren Pakistan heyetine başkanlık etti.  Pakistan'ın Türkiye Büyükelçisi Sayın Muhammad Syrus Sajjad Qazi ve Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bilal Khan Pasha da onlara katıldı.  Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Gonca Yılmaz Batur Türk heyetine başkanlık etti.

Sıcak bir ortamda düzenlenen görüşmeler sırasında, Pakistan-Türkiye Stratejik Ekonomik Çerçevesi anlaşmasını sonuçlandırmak için her iki tarafça hazırlanmış taslak metinler tartışılırken kayda değer bir ilerleme kaydedildi.   

Önerilen SEF'deki geniş işbirliği alanları yandakileri içerir: ticaret ve tekstil, yatırım ve sanayi işbirliği, bankacılık ve finans, taşıma ve iletişim, düşük masraflı konutlar, savunma üretimi, havacılık, otomotiv sanayi, tarım, su kaynakları yönetimi, sağlık ve ilaçlar, nakliye ve iletişim, eğitim ve mesleki eğitim, enerji, bilim ve teknoloji, organize sanayi bölgeleri ve küçük ve orta ölçekli işletmeler ve kültür ve turizm.  Tartışılan SEF üstlenilecek olan başlıca etkinlikleri ve izlenecek olan eylem planını detaylandırır.

Sonuçlandırılacak olan SEF'nin yakınlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan İmran Han'ın ortak başkanlık edeceği Pakistan'da düzenlenecek olan bir sonraki Pakistan-Türkiye Yüksek Düzeyde Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısında adapte edilmesi bekleniyor.
Pakistan-Turkey Strategic Economic Framework

Wide-ranging consultations on Pakistan-Turkey Strategic Economic Framework held in Ankara

Senior Pakistani and Turkish officials met in Ankara on Friday to finalize Pakistan-Turkey Strategic Economic Framework (SEF) aimed at boosting trade and commercial ties between the two brotherly countries.  Turkish President Recep Tayyip Erdogan and Pakistan Prime Minister Imran Khan agreed on 4thJanuary 2019 in Ankara to develop a long-term strategic economic framework for promoting economic relationship to reflect the extremely close strategic and historic ties between the two countries.

Mr. Noor Ahmed, Secretary, Economic Affairs Divison headed Pakistan delegation which included senior officials of concerned Ministries and Departments. Ambassador of Pakistan to Turkey Mr. Muhammad Syrus Sajjad Qazi and Pakistan Consul General in Istanbul Mr. Bilal Khan Pasha also attended. Ms. Gonca Yilmaz Batur, Deputy Minister for Trade, headed the Turkish delegation.

During the talks that were held in a cordial environment, considerable progress was made on discussing the draft SEF as well as a comprehrensive plan of action.

Broader areas of collaboration in the proposed SEF includes: trade and textile, investment and industrial cooperation, banking and finance, transport and communication, low-cost housing, defence production, aviation, auto industry, agriculture, water resource management, health and pharmaceuticals, transport and communication, education and vocational training, energy, science and technology, organized industrial zones and small and medium enterprises as well as culture and tourism. The SEF under discussion details major activities to be undertaken and the plan of action that will be followed.

It is expected that the finalized SEF would be adopted during the next meeting of the Pakistan Turkey High Level Strategic Cooperation Council to be held in in Pakistan soon that will be co-chaired by President Recep Tayyip Erdogan and Prime Minister Imran Khan.

Bu yazı 932 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar