Pakistan ve Türkiye eğitim ve kültür bağları geliştirilecek
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

Pakistan ve Türkiye eğitim ve kültür bağları geliştirilecek

08 Ekim 2019 - 09:39
Reklam

5 üyeli bir heyete liderlik eden Federal Eğitim, Mesleki Eğitim ve Ulusal Miras Bakanı Sayın Shafqat Mahmood bugün Ankara'da Türk Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'la görüştü.  Her iki bakan eğitimde, özellikle de teknik eğitim ve teknik liselerde Pakistan-Türkiye ilişkilerini daha da geliştirmek için atılacak adımları tartıştı.  

Pakistan heyetine hoşgeldiniz diyen Bakan Ziya Selçuk Pakistan'ın Türk halkının gözünde çok özel bir yer teşkil ettiğini söyledi.  Kendisi Pakistan ve Türkiye'nin tarihte birbirlerini desteklediklerini söyledi ve Türkiye'nin Pakistan halkı tarafından Türk Bağımsızlık Savaşında, Çanakkale Savaşında ve 15 Temmuz 2016 başarısız darbe girişiminde verilen destekleri unutmayacağını vurguladı.  Kendisi aynı zamanda Pakistan Hükümetinin Pak-Türk okullarını Maarif Vakfı'na devretmek için gösterdiği çabaları da övdü.  

Ankara'daki Pakistan Büyükelçiliğinin ve Türk Milli Eğitim Bakanlığının ortak çabalarıyla düzenlenen Cinnah Genç Yazarlar Ödülü makale yarışmasından bahsederken, Bakan Ziya Selçuk bunun Pakistan-Türkiye dostluğuna daha da katkıda bulunan önemli bir inisiyatif olduğunun ispatlandığını söyledi.  Kendisi eğitim bağlarını daha da geliştirmek için arzulu olduğunu gösterdi.   

2 Turkish Minister for Education presenting a memento to Minister for Education of Pakistan in Ankara on 7 OctoberBakan Shafqat Mahmood Türk ev sahiplerine sıcak konukseverlikleri için teşekkür etti ve Pakistan halkının Türk halkına benzersiz bir sevgisi ve saygısı olduğunu ve bunun tersinin de doğru olduğunu söyledi.  Kendisi Keşmir halkına sağlam destekleri için özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hint İşgalindeki Keşmir'in acılı halkıyla güçlü bir dayanışma gösterdiği en son Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısındaki vurgulayıcı konuşmasını övdü.  Sayın Shafqat Mahmood Türk Bakanı Pakistan'ın tüm eğitim sektörü için düzenli bir ders programını da içeren Pakistan Hükümetinin eğitimde reform programı hakkında bilgilendirdi.  

Kendisi toplumun gerekliliklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak Pakistan gençliğine kaliteli bir eğitim vermek için çabaların sürdüğünü söyledi.  Kendisi aynı zamanda teknik eğitim ve teknik lise eğitimi inisiyatiflerinden de bahsetti ve Pakistan'ın Türk deneyimlerinden öğrenmek için can attığını belirtti.  

Bakan Shafqat Mahmood ve Federal Eğitim ve Mesleki Eğitim Bakanlığı Parlamento Sekreteri Sayın Wajiha Akram, Ulusal Mesleki ve Teknik eğitim Komisyonu Yönetici Müdürü Dr. Nasir Khan ve diğer kıdemli memurlardan oluşan heyet Milli Eğitim Bakanlığı Dini Eğitim Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.   Kendileri ayrıca Ahmet Tevfik İleri İmam Hatip Lisesi'ni de ziyaret ettiler.  Bakan Shafqat Mahmood Pakistan'ın eğitim ders programını gözden geçirirken, dini ve modern eğitimin bir birleşimi olan İmam Hatip modelindeki Türk deneyimlerinden öğrenebileceklerine işaret etti. 

Modern Türkiye'nin kurucusuna saygılarını sunmak için, heyet Anıtkabir'i ziyaret etti.  Bakan Shafqat Mahmood Anıtkabir'e  çelenk koydu.

3 Group photo of Pakistan and Turkish delegations led by respective Education Minister at Ankara on 7 October 2019

Pakistan-Turkey educational and cultural linkages to be enhanced

Federal Minister for Education, Professional Training & National Heritage Mr. Shafqat Mahmood, leading a 5-member delegation, today met with Minister for National Education of Turkey Mr. Zia Selçuk in Ankara. Both the Ministers discussed steps to further alleviate Pakistan-Turkey relations in education, particularly technical education and vocational training.

Welcoming Pakistan delegation, Minister Ziya Selçuk said that Pakistan occupies a very special place in the eyes of the people of Turkey. He said Pakistan and Turkey had supported each other throughout history, emphasizing that Turkey will not forget the support given by the people of Pakistan during Turkish War of Independence, Çanakkale War, and the 15th July 2016 failed coup. He also appreciated Pakistan Government efforts in handing over Pak-Turk Schools to Maarif Foundation of Turkey. Referring to Jinnah Young Writers Awards essay competition, a joint project of Pakistan Embassy Ankara and Turkish Ministry of National

Education, Minister Zia said it has proved an important initiative further contributing to Pakistan-Turkey friendship. He showed keen desire to further enhance education ties.

Minister Shafqat Mahmood thanked the Turkish hosts for warm hospitality and said the people of Pakistan have genuine love and respect for the people of Turkey and vice versa. He particularly thanked President Recep Tayyip Erdogan for his steadfast support to the people of Kashmir and appreciated his bold speech in the recent United Nations General Assembly meeting in which President Erdogan showed strong solidarity with the suffering people of the Indian Occupied Kashmir. Mr. Shafqat Mahmood briefed the Turkish Minister about education reform programme of the Pakistani Government that includes a uniform curriculum for the entire education sector of Pakistan. He said efforts were underway to impart quality education to Pakistani youth as per the requirements and

needs of society. He also mentioned about initiatives for technical education and vocational training and said Pakistan is keen to learn from the Turkish experience.

Minister Shafqat Mahmood and the accompanying delegation including Ms. Wajiha Akram, Parliamentary Secretary for Ministry of Federal Education and Professional Training, Syed Javed Hassan, Chairman, National Vocational & Technical Training Commission, Dr. Nasir Khan, Executive Director NAVTTC  and other senior officers visited Directorate General of Religious Education of the Ministry of Education. They also visited Ahmet Tevfiq Ileri Imam Hatip High School. Minister Shafqat Mahmood remarked that while revising Pakistan curriculum, we can learn from the Turkish experience of Imam Hatip model, an amalgamation of religious and modern education. 

In order to pay respects to the founder of modern Turkey, the delegation visited the Mausoleum of Mustafa Kemal Ataturk. Minister Shafqat Mahmood laid floral wreath on Ataturk’s tomb.

Pakistan delegation at Ataturk Mausoleum Ankara

Bu yazı 850 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar