Pakistan'ın hurma ihracatçıları İstanbul'daki Dünya...
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

Pakistan'ın hurma ihracatçıları İstanbul'daki Dünya Hurma Ürünleri Fuarına katılıyor

12 Temmuz 2019 - 16:35
Reklam

Pakistan'dan önde gelen bir hurma ihracatçıları heyeti İstanbul'da 11-14 Temmuz arasında düzenlenen Dünya Hurma Ürünleri Fuarı'na katılıyor.  Türkiye'den, Orta Doğu'dan, Balkanlardan ve Avrupa'dan  2,000'den fazla alıcı ve hurma, yiyecek ve içecek ticareti ve işlenmesi için çalışan bir dizi şirket ve fabrika bu olaya katılıyor.  14 önde gelen hurma üreticisi ülkeden gelen satıcılar ve temsilciler ürünlerini sergiliyor.    

Pakistan heyeti şu ana kadar Türkiye'den ve komşu ülkelerden bir dizi alıcı ve ithalatçıyla görüşmüştür.  Bunlara Türk Donmuş Gıdalar A:Ş., Nak Dış Ticaret Ltd., Hurmaciniz.com, Hurma Ticaret A.Ş. ve Almustashar Group vb. dahildir.  

Pakistan stantlarını ziyaret eden misafirlerle etkileşimi sırasında, Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Bilal Pasha "Türk ithalatçıları en ekonomik fiyatlarla ihraç edilebilen Pakistan hurmalarına yakın ilgi göstermiştir" dedi.  Kendisi ticari ziyaretçilerin Pakistan hurmalarının kalitesini takdir ettiğini söyledi ve Pakistan heyetini Meyve ve Sebze Pazarındaki birimlerini ziyaret etmesi için davet etti.    

İstanbul'daki potansiyel ithalatçıları ve alıcıları ve Türkiye'deki hurma işleme tesislerini ziyaret ettikten sonra, heyet Türk meyve ve sebze ticaretinin diğer bir merkezi olan Konya'yı da ziyaret edecektir.    

Pakistan Ticaret Bakanlığı Bahçecilik Geliştirme ve İhracat Şirketi, Pakistan hurmalarının pazar çeşitlendirme çabalarının bir parçası olarak Pakistan heyetinin bu ziyaretini düzenlemiştir.  İstanbul'daki Pakistan Başkonsolosluğu fuar alanında iş yapan firmalar arasında özel düzenlemeler yapmasının yanı sıra ithalatçıların, toptancıların, perakende zincir mağazalarının ve meyve ve sebze pazarlarının tesislerine de ziyaretler düzenlemiştir.  

dates fresh and dried

Dates Exporters of Pakistan participates in World Palm Dates Expo in Istanbul

A delegation of leading dates exporters from Pakistan is participating in the World Palm Dates Expo being held in Istanbul from 11-14 July. More than 2,000 buyers from Turkey, the Middle East, the Balkans and Europe, and a number of companies and factories involved in the trade and processing of dates, food and beverages are attending the event. Exhibitors and delegates from 14 leading dates producing countries are showcasing their products. 

Pakistan delegation has so far met a number of buyers and importers from Turkey and neighbouring countries. This includes Turkish Frozen Foods Inc., Nak Dis Ticaret Ltd., Hurmaciniz.com, Hurma Ticaret A.Ş. and Almustashar Group, etc.

"The Turkish importers have expressed keen interest in Pakistani dates which could be exported at the most economical prices", said Bilal Pasha, Pakistan's Consul General in Istanbul during his interaction guests at Pakistan stalls. He said the trade visitors appreciated the quality of Pakistani dates and invited the Pakistani delegation to visit their units at the Fruits & Vegetables Market. 

dates fresh and dried

After meeting potential importers and buyers in Istanbul and visiting the dates handling facilities in Turkey, the delegation will visit Konya, another hub of Turkish fruits and vegetable trade. 

Pakistan Horticutlure Development and Export Company of the Ministry of Commerce organized the visit of Pakistan delegation as part of the market diversification efforts for Pakistani dates. Consulate General of Pakistan in Istanbul has made special arrangements for the Business to Business meetings both at the exhibition venue as well as organized visits to the premises of importers, wholesalers, retail chain outlets and fruits and vegetables market. 

Bu yazı 601 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar