Pakistan'ın otomotiv sektörü İstanbul'da dünyanın önde...
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

Pakistan'ın otomotiv sektörü İstanbul'da dünyanın önde gelen otomotiv fuarında sergilendi

06 Nisan 2019 - 13:28
Reklam

Pakistan'daki önde gelen on otomotiv parçası üreticisi ve ihracatçısı 4-7 Nisan tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen dünyanın 3. en büyük otomotiv fuarı olan "Automechanika İstanbul'da" ürünlerini sergiliyor.

Pakistan Ticareti Geliştirme Yetkili Makamının (TDAP) desteğiyle ve İstanbul'daki Pakistan Başkonsolosluğunun koordinasyonluğunda, Pakistanlı şirketler yerel olarak yapılmış bir Pakistan Ülke Stantında "Gelişen Pakistan" temasıyla ürünlerini sergiliyor.  Fuara katılan Pakistanlı şirketler özel oto parçalarını, lastiklerini, traktör parçalarını ve ekipmanlarını ve ilgili oto aksesuarlarını temsil ediyor.   

Automechanika Istanbul 2019 40 ülkeden 1300 sergiciyi endüstrinin profesyonelleriyle bir araya getiriyor.  Bu sergi Türkiye'den, Doğu Avrupa'dan, Orta Asya'dan, Orta Doğu'dan ve Kuzey Afrika'dan ticari ziyaretçileri kendisine çekiyor.

Türkiye otomotiv endüstrisi için büyüyen bir pazardır ve geçen sene bu sektörle alakalı olarak 25 milyar dolar değerinde ürün ithal etmiştir.  Pakistan Türkiye'ye Bisiklet ve Motosiklet Lastikleri, Traktör Parçaları ve çeşitli motorlu araç parçaları ihraç etmektedir.  Sağlam bir talebe ve artan gelirlere dayalı olarak, otomotiv sektörü Pakistan'ın büyüyen endüstrilerinden birisidir.  Böyle sergiler yoluyla, Pakistan'ın Türkiye'ye ihracatı 2019'da 5 milyon doları geçebilir.  Ümit ediyoruz ki, fuara katılan Pakistan şirketleri ürünleri için Türkiye'den sipariş almakta başarılı olacaktır ve bunun da ötesinde Pakistan'ın bölgesel ve küresel oto parçaları ticaretindeki payını da arttıracaktır.  

Pakistan’s auto sector showcased at world’s leading automative fair in Istanbul

Ten leading auto-parts manufacturers and exporters from Pakistan are showcasing their products in "Automechanika Istanbul," the world’s 3rd largest automotive fair, being held on 4-7 April in Istanbul.

With the support of Trade Development Authority of Pakistan (TDAP) and coordination of the Consulate General of Pakistan in Istanbul, the Pakistani companies are showcasing their products at a custom-made Pakistan Country Pavilion with the theme of “Emerging Pakistan.” Participating Pakistani companies represent specialized auto-parts, tyres, tractor’s parts and equipment and related auto-accessories.  

Automechanika Istanbul 2019 brings together over 1300 exhibitors from 40 countries with the professionals of the industry. This Exhibition attracts trade visitors from Turkey, Eastern Europe, Central Asia, Middle East and North Africa.

Turkey is a growing market for auto-industry and it imported over US$ 25 billion worth of products related to this sector last year. Pakistan has been exporting Bicycle and Motorbike Tyres, Tractor Parts and miscellaneous motor vehicle parts to Turkey. Owing to robust demand and rising incomes, auto sector is one of the growing industries in Pakistan. With such exhibitions, Pakistani exports to Turkey may cross US$ 5 million during 2019. It is hoped that participating Pakistani companies will succeed in getting orders for their products from Turkey and beyond, also promoting Pakistan’s share in the regional and global auto-parts trade.

Bu yazı 475 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar