Pakistan'ın Ulusal Savunma Üniversitesi heyeti Türkiye'yi...
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

Pakistan'ın Ulusal Savunma Üniversitesi heyeti Türkiye'yi ziyaret etti

17 Nisan 2019 - 18:24
Reklam

Pakistan'dan 20 üyeli bir Ulusal Savunma Üniversitesi (NDU) heyeti Tuğgeneral Waheed Gul Satti başkanlığında Yabancı Ülkeler Çalışma Turunun bir parçası olarak 14-21 Nisan tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret ediyor.  Heyette Ulusal Güvenlik ve Savaş Kursuna katılan Pakistan Silahlı Kuvvetlerinden, Sivil Kamu Hizmetlerinden ve dost ülkelerden gelen subaylardan oluşan kıdemli memurlar bulunmaktadır. 

Heyetin Pakistan Büyükelçiliğini ziyareti sırasında, Büyükelçi Muhammad Syrus Sajjad Qazi grubu kardeş Pakistan-Türkiye ilişkileri hakkında bilgilendirdi.  Büyükelçi Qazi "Bağlarımızı daha da geliştirmek için gökler en son sınırımızdır, özellikle de savunma alanında" dedi.  Kendisi ekonomi alanındaki bağları daha da güçlendirmek için çabaların gösterildiğini belirtti.  Kendisi her iki ülkenin yakında Pakistan-Türkiye Stratejik Ekonomik Eylem Planı Çerçevesini imzalayacağını, bunun ekonomik bağları geliştirmek için sıkı bir temel ve çerçeve sağlayacağını söyledi.   

NDU heyeti Türkiye Dışişleri Bakanlığını ve ona bağlı düşünce kuruluşu Stratejik Araştırmalar Merkezini (SAM) ziyaret etti.  Heyet üyeleri kıdemli diplomatlarla, akademisyenlerle ve araştırmacılarla etkileşimde bulundu ve Türk katılımcılarla bölgesel ve küresel durum üzerine görüşlerini paylaştı.   

Ankara'ya ziyareti sırasında, NDU heyeti aynı zamanda Türk Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığını da ziyaret etti ve Türk askeri sistemi hakkında bilgi aldı.   

Heyet ayrıca NATO'ya bağlı Terörizme Karşı Savunma için Mükemmellik Merkezini, İletişim Akademisi ve Eğitim Merkezi Komutanlığını ve Türk savunma sanayisi kuruluşu HAVELSAN'ı da ziyaret etti.   

İstanbul'a ziyareti sırasında, NDU heyeti Türk Ulusal Savunma Üniversitesini ve Çok Uluslu Birleşik Savaş Merkezini ziyaret edecektir.  Aynı zamanda Adaleti Savunma Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASSAM) düşünce kuruluşunun başkanı ve araştırmacılarıyla etkileşimli bir oturum düzenleyecektir.  

NDU Pakistan'ın önde gelen eğitim kuruluşlarından birisidir.  Akademik ve araştırma amaçları için ünlü bir merkez olarak tanınmıştır ve stratejik düzeyde ulusal güvenlik için politika girdileri sağlar ve ulusal bir düşünce kuruluşu olarak görev alır.  

Pakistan’s National Defence University delegation visits Turkey

A 20-member delegation of National Defence University (NDU) of Pakistan, headed by Brig. Waheed Gul Satti, is visiting Turkey as part of its Foreign Study Tour from 14-21 April. The delegation includes senior officers from Pakistan’s Armed Forces, Civil Service and officers from friendly countries who are attending the National Security and War Course.

During the delegation’s visit to the Pakistan Embassy, Ambassador Muhammad Syrus Sajjad Qazi briefed the group about the fraternal Pakistan-Turkey relationship. “Sky is the limit for further elevating our ties, particularly in the defence field,” said Ambassador Qazi. He noted that efforts were under way to further strengthen ties in the economic field. He updated that both countries would soon sign Pakistan-Turkey Strategic Economic Framework Plan of Action, which will provide a solid foundation and framework for boosting economic ties.

The NDU delegation visited Ministry of Foreign Affairs of Turkey and its affiliated think-tank, Centre for Strategic Research (SAM). Delegation members interacted with senior diplomats, academicians and researchers and exchanged views on regional and global situation with the Turkish participants. 

During their stay in Ankara, the NDU delegation also visited the Training & Doctrine Command of the Turkish Land Forces and was briefed about the Turkish military system. 

The delegation also visited the NATO-affiliated Centre of Excellence for Defence Against Terrorism, Communication Academy & Training Center Command, as well as Turkish defence industry organisation, HAVELSAN. 

During their stay in Istanbul, the NDU delegation will be visiting Turkish National Defence University and Multinational Joint Warfare Centre. It will also have an interactive session with the President and researchers of think-tank Association of Justice Defenders Strategic Studies Center (ASSAM).

NDU is one of Pakistan’s premier training institutions. It is renowned as a center of excellence in academic and research pursuits, providing policy inputs on national security at a strategic level and acting as a national think-tank.

Bu yazı 954 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar