Türkiye'nin önde gelen şahsiyetlerine Pakistan'ın Sivil...
Abdul Akbar

Abdul Akbar

Press Attache at Embassy of Pakistan

Türkiye'nin önde gelen şahsiyetlerine Pakistan'ın Sivil Ödüllerini Verme Töreni Ankara'da düzenlendi

28 Nisan 2019 - 10:36
Reklam

Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi bugün Ankara'da düzenlenen saygıdeğer bir törende önde gelen iki Türk şahsiyetine Pakistan'ın yüksek sivil ödüllerini takdim etti. 

Pakistan Cumhurbaşkanı prestijli "Hilal-i-Pakistan" nişanını önde gelen politikacı ve eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın İsmail Kahraman'a verdi.  Cumhurbaşkanı aynı zamanda eski Başbakan Yardımcısı ve eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a da "Hilal-e-İmtiaz" nişanını verdi.  Bu ödüller saygıdeğer Türk sahiplerine Pakistan-Türkiye ilişkilerini daha da geliştirmek için yaptıkları hizmetler dolayısıyla verildi. 

Törende konuklara hitap eden Büyükelçi Syrus Qazi Pakistan-Türkiye ilişkilerini daha da birbirine bağlamaya yönelik olarak Sayın İsmail Kahraman ve Dr. Recep Akdağ'ın yaptığı benzersiz hizmet ve katkıları övdü.  Pakistan-Türkiye ilişkilerinin daha önceki nesillerin olağanüstü çabalarıyla sürdürüldüğünü belirten Büyükelçi Syrus Qazi bu ilişkileri daha da güçlendirmek ve bu kutsal güveni genç nesillere aktarmak sorumluluğunun üzerimizde olduğunu söyledi. 

Sayın İsmail Kahraman ve Dr. Recep Akdağ konuşmalarında bu prestijli ödülleri kendilerine verdikleri için Pakistan Hükümetine teşekkür ettiler.  Kendileri Pakistan-Türkiye kardeşlik bağlarının daha da geliştirilmesi için çabalarını sürdürmekteki kararlılıklarını yeniden teyit ettiler. 

Her iki saygıdeğer konuğun özgeçmişleri bu olayda okundu.  Sayın İsmail Kahraman Türk siyasetinin ayrıcalıklı isimlerinden birisidir.  Kendisinin Pakistan'la ve halkıyla olan sarsılmaz dostluğu ve sevgisi örnek siyasi kariyerinin en önemli göstergelerinden birisi olmuştur.  1965 Hindistan-Pakistan savaşı sırasında genç bir öğrenciyken, Pakistan'ın Cammu ve Keşmir için prensipli duruşunu desteklemek için İstanbul'da bir toplu gösteri yürüyüşü düzenlemiştir.  Pakistan'ın gerçek bir dostu ve iyi niyetli destekleyicisi olarak Sayın Kahraman siyasi kariyeri boyunca Pakistan-Türkiye ilişkilerini güçlendirmek için benzersiz hizmetlerde bulunmuştur, buna tüm uluslararası forumlarda Pakistan'a benzersiz destekler sağlaması da dahildir. 

Dr. Recep Akdağ'ın örnek bir profesyonel ve siyasi kariyeri vardır.  Kendisi Pakistan'ın samimi bir dostu olduğunu ispatlamıştır.  Sağlık Bakanı olarak, Pakistan'daki kamu sağlık sisteminin iyileştirilmesi için benzersiz hizmetlerde bulunmuştur.  Kendisi kişisel vizyonu ve Pakistan'daki devlet hastanelerinde modern sağlık olanaklarının ve kapasite inşasının sağlanmasına yönelik olarak amaçlanan geniş kapsamlı ikili işbirliğinin bir parçası olarak, Pakistan'da çok gerekli sağlık hizmetlerinin sağlanmasını geliştirmek için önemli bir rol oynamıştır. 

Investiture Ceremony for Conferment of Pakistan’s Civil Awards on Turkey’s leading personalities held in Ankara

Ambassador of Pakistan to Turkey H.E. Mr. Muhammad Syrus Sajjad Qazi presented Pakistan’s high civil awards to two leading Turkish personalities at a dignified ceremony held in Ankara today.

The President of Pakistan had conferred the prestigious “Hilal-i-Pakistan” upon Mr. Ismail Kahraman, leading politician and former Speaker of the Turkish Grand National Assembly. The President also conferred “Hilal-e-Imtiaz” upon Prof. Dr. Recep Akdağ, former Deputy Prime Minister and former Health Minister. The awards were conferred upon the Turkish dignitaries for their services for promoting and strengthening Pakistan-Turkey relations. 

Addressing guests at the ceremony, Ambassador Syrus Qazi lauded the invaluable services and contributions of Mr. Ismail Kahraman and Dr. Recep Akdag towards further cementing Pakistan-Turkey relations. Noting that Pakistan-Turkey relationship has been nurtured by enormous efforts of our earlier generations, Ambassador Syrus Qazi said the responsibility lies with us to further strengthen it and pass this sacred trust to our younger generations.

Mr. Ismail Kahraman and Dr. Recep Akdag in their remarks thanked the Government of Pakistan for the conferment of these prestigious awards on them. They reiterated the resolve to continue their efforts for the promotion of Pakistan-Turkey brotherly ties.

Citations of both the dignitaries were read out. Mr. Ismail Kahraman has been one of the distinguished figures of the Turkish politics. His unwavering friendship and love for Pakistan and its people have been the hallmark of his illustrious political career. As a young student during 1965 India-Pakistan war, he organized a mass public rally in Istanbul in support of Pakistan’s principled position on the Jammu & Kashmir. As a true friend and well-wisher of Pakistan, Mr. Kahraman has rendered innumerable services for strengthening Pakistan-Turkey relations throughout his political career, including by providing unequivocal support to Pakistan at all international forums.

Dr. Recep Akdag has an illustrious professional and political career. He has proved to be a sincere friend of Pakistan. As Minister for Health, he has rendered innumerable services for the uplift of the public health system in Pakistan. His personal vision and involvement, as part of extensive bilateral cooperation aimed towards provision of modern health facilities and capacity building at Pakistani public hospitals, played an important role in improving provision of vital health services in Pakistan.

Turkish Parliamentarians, representatives of various ministries / departments, media, and members of Pakistani community attended the event.

Bu yazı 737 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar