Cilt Sağlığımız İçin Nem
Reklam
Reklam
Ayça Gökçe

Ayça Gökçe

Uzm. Estetisyen

Cilt Sağlığımız İçin Nem

04 Şubat 2019 - 14:05
Reklam

Cilt sağlığımız için en önemli unsur nem. Nem; cilt bütünlüğünü ve cildimizin sağlıklı olmasını sağlar. Derinin görevi ise dış çevre ve vücut arasında bariyer oluşturarak su kaybını en aza indirmektedir.

Sağlıklı deri yüksek miktarda su içerir. Su içeriğinin azalması çatlaklara, egzamaya ve bakteriyel enfeksiyonlara neden olur. Deri kuru, donuk görünür ve dayanıksız hale gelir. Yaş ilerledikçe seramid, lipit ve sebum üretimi azalır. Cildin nemi buna bağlı olarak azalır.

Cilt kuruluğu bebekleri ve yaşlıları daha çok etkilemektedir. Cildin su kaybı kışın soğuk ve kuru havanın etkisi ile daha da artar.

Nem kaybını önlemek için her banyodan sonra nemlendirici sürülmelidir. Banyo da sıcak su yerine ılık su tercih edilmelidir. Duş alma süresi ve sıklığı azaltılmalıdır. Eğer terleme probleminiz yoksa ideal olan üç günde bir duş almaktır. Nemlendirici ve doğal yağlar içeren temizleyiciler tercih edin. İhtiyaç oldukça nemlendirici tekrar edilebilir. Alkol içeren kremlerden uzak durun. Deterjan ve kimyasallarla direk temas etmek yerine eldiven kullanın. Özellikle kış aylarında sadece cildimiz değil dudak, tırnak ve saçlarımızda kurur. Bu yüzden dudak nemlendiricisi, tırnak yağları ve saç nemlendirici ürünler de kullanmalıyız. Çok soğuk havalarda atkı, şapka ve eldiven kullanarak vücudumuzun açıkta kalan bölgelerini de korumuş oluruz. Cildimiz kadar evimizin de nemli olması önemlidir. Oda nemini sağlayan aletler kullanabilir ya da kalorifer peteklerimizin üzerine nemli havlu koyabiliriz. Beslenme şeklimiz de cilt sağlığımız açısından önemlidir. Tüm bu önlemlere rağmen cilt kuruluğumuzun önüne geçemiyorsak bir dermatoloğa başvurmalıyız.

Işıltılı ve nemli bir cilt için beslenmemizde önemlidir. Peki neler tüketirsek nem faktörünü arttırır.

Kivi; cilde nem verir. İçerdiği C vitamini serbest radikallerle savaşarak cildi gençleştirir. Kolajen sentezini arttırır. Kiviyi yerken kabuklarını da cildimize koyabiliriz.

Somon Balığı; cilt elastikiyetini arttırıcı özelliği vardır. Ayrıca somon balığından elde edilen somon DNA dediğimiz serumu mezoterapi yöntemiyle ya da dermapen yöntemiyle cilt içine uygulanması hacminin on bin katı su tutarak cildin nem dengesini sağlar. Böylece cilt kuruluğunu ve derin kırışıklıkları önler.

Ispanak; içerdiği A vitamini kolajen sentezini arttırır. Cildin gergin olmasını sağlar ve su tutma kapasitesini arttırır.

Fındık; E vitamini deposudur. Cildi nemlendirir ve yumuşatır. Cilt hasarlarını engeller.

Zeytinyağı; ılık zeytinyağı sürmek içinde yer alan E,K vitamini sayesinde hızlı tedavi eder.

Ayrıca kış aylarında da kese ve peeling yapılması cildin üst tabakasını tahrip ettiği için çok önerilmez.

Bu yazı 598 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum