Fraksiyonel Lazer İşlemleri
Ayça Gökçe

Ayça Gökçe

Uzm. Estetisyen

Fraksiyonel Lazer İşlemleri

10 Ekim 2019 - 13:58
Reklam

Fraksiyonel lazer son yıllarda geliştirilen ciltte derin etkiler yaratan, ciltte hasar oluşturarak iyileştiren bir lazer çeşididir. Ciltte istenilen katmana kadar ulaşan lazer yöntemidir.

Güneş hasarı, yaşlanma süreci ve hava kirliliğinin etkisiyle cildimizdeki kolajen miktarı azalır. Cilt yıkıma uğrar. Fraksiyonel lazer ise kolajen, kan damarları gibi su içeren yapıları termal hasara uğratarak cilt yenilenme sürecini başlatır.

Fraksiyonel lazer cilt gençleştirme, kırışıklık ve gözenek sorunları, sivilce ve akne izlerinde, çatlak, ameliyat, yara, yanık ve kesici alet izlerini iyileştirme de kullanılabilir.

Cilt gençleştirme; fraksiyonel lazer istenilen derinlikte kontrollü tahribat yaratır. Cildin tamir ve onarım mekanizmasını harekete geçirerek kolajen ve cilt hücrelerinde yenilenme sağlar.

Sivilce izleri; özellikle ergenlik çağlarında olan sivilce sorunlarımız iyileşirken iz bırakarak iyileşebilir. Skar dediğimiz çukurlu görünüm oluşabilir. Fraksiyonel lazer ise cildin hasarlı kısmını buharlaştırıp, buharlaşan hücrelerin yerini vücudumuzun ürettiği yeni hücreler alır.

Çatlak izleri; özelikle bayanlarda ergenlik ve gebelik dönemlerinde oluşan bir cilt sorunudur. Hızlı kilo alıp verme gibi durumlarda da oluşabilir. Erken dönemde uygulanan çatlaklarda başarı oranı artmaktadır. Özellikle rengi pembe ve mor renkteyse 1-3 seans gibi kısa sürelerde başarı sağlanır.

Jilet, yara, yanık izlerinde; oluşma süresi ve izin derinliğine göre iyileşme oranı farklılık gösterebilir. Bu nedenle ne kadar erken başlanırsa fraksiyonel lazer başarı oranı o kadar artar.

Fraksiyonel lazerde seans sayısı ciltteki soruna bağlı olarak uzman doktor tarafından karar verilir uzman doktor tarafından uygulanır. Seans sayısı ortalama 2-6 seans şeklindedir. Seans araları ise 3-4 hafta olarak yapılabilir.

Fraksiyonel lazer seansından önce bronz olmamak gerekir. Sedef vitiligo gibi cilt hastalıklarında uygulama yapılmaz. Aktif uçuk var ise seans ertelenir. İşlemden önce anestezik krem sürülür. Fraksiyonel lazer seansından sonra ise doktorunuzun önerdiği krem ve merhemler kullanılır. İlk 2-3 gün kızarıklık ve hafif ödem olabilir. İyileşme süreci 1 hafta da tamamlanır. Seanstan sonra mutlaka doktorunuzun önerdiği güneş koruyucu kremler kullanılır.

Bu yazı bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Fraksiyonel lazer uygulaması sadece uzman doktorlar tarafından uygulanır.

Bu yazı 8294 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum