YAZIN OLUMSUZ ETKİLERİNE DİKKAT EDELİM
Ayça Gökçe

Ayça Gökçe

Uzm. Estetisyen

YAZIN OLUMSUZ ETKİLERİNE DİKKAT EDELİM

25 Eylül 2019 - 10:00 - Güncelleme: 25 Eylül 2019 - 10:13
Reklam

Yaz aylarında güneş ışınlarının ülkemize daha dik gelmesi ve sıcaklığın artmasıyla birlikte cildimize olumsuz etkileri artmaktadır. Yazın gelmesiyle birlikte maruz kaldığımız güneş ışınları, deniz ve havuz suyu, sık duş almak, terleme ve terlemeyle birlikte cildimize yapışan tozların etkisiyle tıkanan nefes almayan gözenekler en belli başlı sorunlardır.

Tüm bunlara bağlı olarak oluşabilecek bazı olumsuzlukları sıralarsak; deri kanseri oluşum riski, güneş yanıkları, derimizin erken yaşlanması, leke oluşumu ve olan lekelerin koyulaşması, ince kırışıklıkların oluşması ve var olan kırışıklıkların belirginleşip kalınlaşması, derimizin kuru, kalın ve mat bir hale gelip sağlıksız hale gelmesi gibi.

     Bu zararlı etkileri minimuma indirmek için bazı önlemler alabiliriz:

 
  • Saat 11.00- 16.00 arasında güneşe maruz kalınmamalı.
  • Açık renkli giysiler tercih edilmeli.
  • Banyo süresi 15 dakikadan az sürmelidir.
  • Cildimize uygun güneş koruyucular kullanılmalıdır. Terlemeye ve suya dayanıklı olmalıdır.
  • Vücut için sabun yerine nemlendiricili temizleyiciler kullanılmalıdır.
  • Banyo suyumuz ılık olmalıdır.
  • Duş sonrası mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.
  • Yüz için kullandığımız nemlendiriciler ise antioksidan içermelidir.
  • Bol bol su içip cildimizin susuz kalmamasını sağlamalıyız.

Bazı kişiler ise daha fazla risk altındadır. Mesela; açık tenli kişiler, renkli gözlü kişiler, çili olan kişiler ve cilt tipi tip I-II olan kişiler (Ruslar gibi), çocuklar, uzun süre güneşe maruz kalan kişiler (deniz kenarında yaşayanlar), ailesinde cilt kanseri öyküsü olanlar, çok sayıda bene sahip kişiler, çiftçiler denizciler gibi sürekli açık havada çalışan kişiler. Özellikle risk altında olanlar mutlaka uzmanına danışmalılardır.

Yaz aylarını geride bırakıp sonbahar aylarına geçtiğimiz şu günlerde ihmal etmeden önlemleri almalıyız. Öncelikle medikal cilt bakımı yaptırarak gözeneklerimizin hava alıp eski sağlığına kavuşmasını sağlamalıyız. Bu arada cildimiz de bir de hasar tespiti yapılıp sorunlarımıza yönelik bir plan yapılmalı. Örneğin leke problemi, kırışıklık oluşumu, ciltteki kuruluk durumu ya da aksine yağlanması ve akne oluşumu gibi. Geç kalmadan gerekli önlemler alınmalı. Ne kadar erken tespit edilirse sorunu çözmek o kadar kolay olur.

Genç kalmak için; cildimizi ihmal etmeyelim.

Bu yazı 1058 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum