Yüz şeklimize göre ideal makyaj
Reklam
Reklam
Ayça Gökçe

Ayça Gökçe

Uzm. Estetisyen

Yüz şeklimize göre ideal makyaj

13 Şubat 2019 - 09:58
Reklam

Makyaj; güzel görünmeyi sağlayan, kusurları kapatmayı amaçlayan, tarihten günümüze kadar hayatımızın içinde yer almıştır. Dudaklara, gözlere, yanaklara ve hatta yüz şeklinin olduğundan farklı görünmesi sağlanabilir. Doğru makyaj teknikleriyle kusursuz bir görünüm elde edebiliriz.

Oval yüz şekline sahipsek çok şanslıyız. İdeal yüz şeklidir. Yanaklarda genişleyip, çenede incelen yüz yapıdır. Diğer yüz şekillerinde yaptığımız tüm uygulamalar yüzü ovale yaklaştırmak içindir. Oval yüz şeklinde köşeli çizgilerden kaçınarak çizgileri olabildiğince yuvarlak uygulamak gerekir.

Yuvarlak yüz şekline göre; çene ve elmacık kemikleri belirgin hale getirilir. Bu işlemi yapabilmek için kendi ten rengi fondötenimiz hariç açık ve koyu olmak üzere iki fondötene daha ihtiyacımız vardır. Yüze ten rengi fondöten uygulandıktan sonra yaklaşık iki ton koyu fondöten ile geriye çekmek ya da yumuşatmak istediğimiz kısımlar gölgelenir. Kulak kenarından başlayarak alnın iki tarafına gölgeleme yapılır. Kulağın bitişik olan kısmından çeneye kavisli gölge yapılır. Daha sonra da kulak memesinden başlayarak, yanak çukurundan buruna doğru sürülür. Ayrıca dikkati orta bölüme çekmek için canlı renk ruj sürülmelidir, kaşlar ve gözler çekik şekilde renklendirilmelidir.

Kare yüz şekline göre; dikkat tamamen yüzün orta kısmına çekilmelidir. Ten rengin uygun fondöten kullanılır. Yüzün üst kısmına iki ton koyu fondöten kullanılarak saç diplerinden başlayarak şakağa doğru kavisli gölge yapılır. Daha sonra kulağın üst kısmından çeneye doğru inen yay şeklinde gölge yapılır. Çeneye aydınlatıcı kullanılır. Dudaklarda canlı renkler tercih edilir. Allık üçgen biçiminde sürülür.

Uzun yüz şekli için; tüm yapılacak işlemler yatay olmalıdır. Ten rengi fondöten uygulandıktan sonra alın ve çene bölümüne yatay bir şekilde iki ton koyu fondöten kullanılarak gölge yapılır. Allık elmacık kemiği üzerinde kulağa doğru yatay şekilde sürülür.

Köşeli yüz şekline göre; geri plana çekmek istediğimiz yerlere açık fondöten sürerek yüz ovalini yakalamalıyız. Kaşlara daha yuvarlak bir form verilir. Dudaklar dolgun gözükecek şekilde ruj uygulanır. Allık elmacık kemiğine yuvarlak bir şekilde uygulanır.

Üçgen yüz şekline göre; öncelikle düz üçgen mi ters üçgen mi ona karar vermek gerekir. Şayet düz üçgense çene daraltılmalıdır. Alın ise açık renk fondötenle genişletilmelidir. Allık yuvarlak uygulanır. Göz makyajı iki göz birbirine uzakmış gibi ifade verecek şekilde makyaj yapılır. Ters üçgen yüz için alın daraltılır ve çeneye geniş ifade verilir. Allık elips şeklinde kullanılır. Göz makyajı ise gözler birbirine yakınmış ifadesi verecek şekilde makyaj yapılır.

Bu yazı 705 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum