Kış Bahçeleri Nasıl Dekor Edilmelidir
Burak Nihat Kulak

Burak Nihat Kulak

İnşaat, Tasarım ve Proje

Kış Bahçeleri Nasıl Dekor Edilmelidir

05 Ocak 2018 - 10:06
Reklam

Mevsimler değişken olup; hava şartları, doğanın güzellikleriyle iç içe olmak, biz insanoğluna engel olmamalıdır. Kış bahçesi, dört mevsim doğa keyfini evde yaşamak isteyenler için iyi ve güzel bir ortama ihtiyaç olması gereken ideal bir ortam olmalıdır. 

Bahçenin bir kısmını kış bahçesi haline çevirmek ya da evinizin balkonunu kapatıp; cam sistemleri ile otantik ortamlar yapılabilir. Bu kısa makale kış bahçesi yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar hakkındadır. Tecrübelerimden derleyerek hazırladım… 

Soğuk, yağmurlu hatta karlı günlerde evinizin sıcaklığını doğa ile birlikte yaşamak hiç şüphesiz ki insana huzur verecektir. İşte kış bahçesi yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar;

İlk olarak Kış bahçesinde; gün ışığından mümkün olduğunca çok yararlanmayı hedeflemeliyiz. İmkan var ise ve alan müsait ise tavan dahi cam ile kaplanmalıdır. Dolayısıyla evinizde gün ışığını en çok alan yer burası olacaktır. Böylece huzurlu bir ortam yatarak dinlenme alanını, ferah bir çalışma alanı olarak yaratılabilir. Ayrıca gün ışığına ihtiyaç duyan bitkilerle güzel bir dekor yapabilirsiniz. Kış bahçesi için bahçe ekipmanları, bahçe donanımları, bahçe dekorasyonu ve mobilyalar için sipariş vermek mümkün. Kış bahçeleri ihtiyaca göre çeşitli şekillerde ve renklerde uygulanabilir. Dinlenme alanı, çalışma yeri, Sohbet ortamı gibi düşünülebilir ve tasarlanabilir. 

Kışın sert ve soğuk geçen günlerinde yağmur, rüzgar, kar gibi sert hava koşullarına dayanıklı ve izolasyonu doğru yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Tasarlarken kış bahçesinin nasıl ısıtılıp soğutulacağı da önceden düşünülmesi gereken bir husustur. Planlaması yapımdan önce tüm detaylarıyla belli olursa ileride karşılaşılabilecek sorunlar önceden engellenmiş olur. Seçim konusunda malzemeler, renkler, evden kış bahçesine ve kış bahçesinden de bahçeye geçişte mutlaka uyum olmalıdır. Açılır kapanır sürgülü kapılar, pergola ve yaylı tente sistemleri’ ne ihtiyaç duyalabilir. Çünkü bir kere yaptıracaksınız ve temelinin sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. 

Doğru havalandırma, gölgelendirme ve ısı yalıtım yapılırsa bu bahçeleri dört mevsim kullanma imkânı doğuyor. Pvc sistemler yani pimapen kış bahçesi yapıları ısı ve ses yalıtımı için en ideal malzemedir. Çatılarda uygulanan kış bahçeleri isteğe göre cam kaplama ya da polikarbon kaplama olarak yapılmaktadır. Kış bahçesini oluştururken ilk etapta zeminin düzgün ve alt yapısının olabileceği alanları seçmek gerekmektedir. Eletrik, Su, Kanal, Data, Tv, Isı vs gibi alt yapı gerekiniminden sonra İnşaat kısmı Harç ve Kaplama işlerin ön planda tutulmalıdır. 

Bahçe dekorasyonunuzu kış mevsimine uyarlarken öncelikle bahçe görünümü vereceğiniz alanı geniş camlarla kaplayacağınız fikrine göre tercihte bulunmalısınız. Profiller ince ve camların geniş olduğu bahçe görünümleri kış bahçelerinde olmazsa olmaz koşullar arasında kendini göstermektedir. Aynı zamanda kış bahçenizde oda sıcaklığında bir ısı ve nem oranının normal kabul edildiği ortam en uygun olan ortamı oluşturabilecektir. Çiçek sevenler için böyle bir ortamda yetiştirilecek sıcak havayı seven bitkilerle tam bir kış bahçesi oluşturmanız mümkün olabilecektir. Bahçenizi hangi oda görünümünde kullanmak istiyorsanız ona göre mobilya tercihleri ile görünümler yakalayabilirsiniz. Dilerseniz bahçe mobilyaları ve orta sehpa ile tam bir çay ya da kahve keyfi yapabileceğiniz ortamı yakalama şansına sahip olabileceksiniz.

Ürünlerinizin tüm öğelerini birlikte kontrol edebilmek için merkezileştirebilirsiniz.

Ürünleriniz motorla donattıktan sonra, merkezileştirmek ve bir bilgisayar, tablet ya da akıllı telefondan yönetmek için bir ev otomasyonu kutusunu kolayca ekleyebilirsiniz.

Aydınlatma veya ısıtma gibi diğer bağlantılı donanımları kombine ederek senaryolar oluşturabilir ve programlayabilirsiniz. Panjurlarınızın tamamen kapalı olup olmadığını uzaktan kontrol edebilirsiniz. Bir alarm sistemi kış bahçenizi ve evinizi korur.

Zaman ayarlı işletim, motorlu panjurlarınız ve bağlantılı aydınlatmanızın etkinleştirilmesini programlayarak evdeymişsiniz izlenimini verir.

Bir güneş sensörü konfor gereksinimlerinizi karşılamak üzere gölgeliklerinizin açılıp kapanmasını kontrol eder.

Kışın, gölgelikler güneşin kış bahçesini ısıtmasına izin vermek üzere otomatik olarak açılır ve ısıl yalıtımı artırmak için de kapanır.

Günümüz metropol yaşam tarzı binaların içine kurulmuş bir hayatı zorunlu kılmaktadır. Sürekli olarak zaman geçirdiğimiz evlerimizin çevreye, doğaya olan özlemimizi de barındırmasını isteriz. Şehir merkezlerinde konumlandırılan kış ve balkon bahçeleri, restoran ve kafeler ya da onların bir bölümü olarak da kullanılmaktadır. Yeni inşaatçılık anlayışı ile konut planlarında da kat bahçesi adı ile evden geçiş yapılabilinen küçük ölçekli alanlar balkon bahçelerinin rantı ve kullanabilirliği gün geçtikçe artmaktadır.

Bu yazı 23811 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum