Bitkisel kanser tedavisi!
Dr. Buğra Buyrukçu

Dr. Buğra Buyrukçu

Fitoterapi Uzmanı

Bitkisel kanser tedavisi!

19 Kasım 2019 - 13:53
Reklam

Kulaktan dolma bilgilerle, hekim kontrolü dışında bitkisel ilaç kullanmak büyük risk!
 
Bilinçsizce kullanılan bitkisel ilaçların olumsuz etkilerinin tüm dünyada tartışma konusu olduğunu belirtmek isterim. Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen İleri Düzey Meme Kanseri konferansında da bitkisel ürünlerin özellikle meme kanseri üzerindeki etkileri ele alınmıştır.

Sarımsak, Zencefil, Zerdeçal…

Bazı bitkisel ilaçlar kanser tedavisinin etkisini azaltabilmekte, kemoterapi ve hormon tedavisini olumsuz etkilemekte ya da yaraların iyileşmesini geciktirebilmektedir. Kimi ürünler yaraların iyileşmesi için gereken pıhtılaşmayı azaltmaktadır. Pıhtılaşmayı azaltan bitkisel ürünlerin başında sarımsak, zencefil, zerdeçal, mabet ağacı, ginseng, akdiken ve at kestanesi gelmektedir. Yarası cilde yayılmış meme kanseri hastalarının, bitkisel ilaçları kullanmadan önce mutlaka hekime danışmaları gerekmektedir…

Her Kanser Türünün Tedavisi Farklı

Hastaların internetten veya eş dostttan öğrendikleri kulaktan dolma bilgilerle kullandıkları bitkisel ürünlerden, çoğu kez tedaviyi yürüten doktorların haberi yoktur. Meme kanseri tedavisinde olumsuz etkisi bulunan sarımsak, zerdeçal, zencefil gibi bitkisel ürünlerin başka kanser çeşitlerinde tedaviyi destekleyici özelliği bulunmaktadır.

Mucize Karışımlara İtibar Edilmemeli

Hangi bitkisel ürünün hangi kanser tedavisinde destekleyici olarak kullanılacağı, miktarı ve kullanım şekline hasta değil, hekim karar vermelidir. Ot suyu, şifalı bitki, mucize karışım adı altında piyasada dolaşan hiçbir ürüne hekim bilgisi dışında asla itibar edilmemelidir. Hele hele hangi koşullarda, kimler tarafından üretildiği, hangi koşullarda piyasaya sunulduğu tartışmalı olan, internet üzerinden veya televizyon reklamlarıyla pazarlanan bitkisel ilaçlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Kanser tedavisinde hekimin izleyeceği yola sadık kalınmalı, bitkisel destek alınacaksa uzman hekimin önerisiyle hareket edilmelidir. Bunun yanı sıra akupunktur ve yoga türü aktivite ve tedavilerin kanser hastalarının stresle baş etmeleri ve hayat kalitelerini arttırmaları yönünde güçlü etkileri olduğu da unutulmamalıdır.

Bu yazı 1177 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum