Corona Virüsü COVID-19 bulaş kaynağı artık evler!
Dr. Buğra Buyrukçu

Dr. Buğra Buyrukçu

Fitoterapi Uzmanı

Corona Virüsü COVID-19 bulaş kaynağı artık evler!

18 Mart 2020 - 13:23
Reklam

Corona Virüsü nedeniyle sokaklar, toplu taşıma araçları ve alanları ile işyerlerinde ciddi tedbirler alınırken, önlemlerin buralarla sınırlı kalmaması çok önemli. Zorunlu ev istirahatiyle birlikte en fazla bulaş kaynağının artık evler, şimdi adım adım ev dezenfeksiyonunu anlatacağım.
 
Kıyafetler Günlük Yıkanacak

Dışarıdan geliniyorsa içeri girer girmez ayakkabıların çıkarılması, çok hızlı bir şekilde kıyafetlerin değiştirilmesi gerekli. Bir kıyafeti artık 2-3 kez kez değil sadece bir kez giymeliyiz. Günlük değiştirdiğimiz giysilerimizi derhal yıkamaya koymalıyız. Özellikle pamuklu çamaşırları çok yüksek ısılarda, örneğin beyazları 90 derecede yıkamalıyız. Çamaşırlardan uygun olanların yıkama öncesi çamaşır suyunda bekletilmesinin ön dezenfeksiyon bakımından gereklidir.
 
Eğer Dışardan Geldiysek…

Eve girmeden önce toplu taşıma aracı kullandıysak, kalabalık bir ortamda bulunduysak, çıkardığımız giysileri çamaşır suyunda bekletelim. Çamaşır suyu ve yüksek ısıda yıkama mümkün değilse, yıkama ve kurutma işleminden sonra muhakkak ütüleyelim. Yoğun buharlı ütüleme işleminin ardından ise giysileri hemen katlayıp yerine koymalayım, en az 10 dakika da bulardan arınmasını bekleyelim. Çocukların; bazı evlerde çocuk ve yaşlıların bir arada olduğunu bu nedenle günlük havalandırmanın atlanmaması gerekiyor.
 
Havasız Odalar, Terli Yastıklar, Havlular…

Hele de küçük çocukların, hasta çocukların ve bebeklerin odalarını ekstra havalandıralım. Bire iki oranında karıştıracağımız lavanta yağı ile palmasora yağını evin her köşesine sıkalım. Bu karışım virüsleri öldürmede çok etkili.  Yanı sıra yüzey temizliğini günlük yapalım; temizlikte kokusu az, alkolü yüksek kolonya kullanalım. Yattığımız yatak da bulaşma açısından riskli. Örneğin geceleri terliyoruz. O terli yastığa virüs bulaşabiliyor; günlük değiştirelim.  Ayrıca herkesin el havlusu ayrı olmalı, üç günde değişmeli. Mümkünse havluları kaynatalım. Dışarıda kullandığımız eldiven ve maskeleri eve girmeden ucundan tutup çöpe atalım. Ve meyve ve sebzeleri çok iyi dezenfekte ettikten sonra tüketelim…

Bu yazı 3289 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum