Diyetle Bağırsak Tedavisi Otizmlilere Umut Oldu
Dr. Buğra Buyrukçu

Dr. Buğra Buyrukçu

Fitoterapi Uzmanı

Diyetle Bağırsak Tedavisi Otizmlilere Umut Oldu

03 Nisan 2019 - 19:01 - Güncelleme: 03 Nisan 2019 - 19:07
Reklam

İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsakların tedavisi, nörolojik bozukluklarda da hastaların umudu haline geldi. Özel diyetle bağırsak tedavisinin otizmlilerde dikkat çeken iyileşmelere yol açıyor.

En sık karşılaşılan nörolojik bozukluklardan birinin otizm olduğunu anımsattı. Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde hastalığın teşhisi kadar doğal yollarla tedavisine dönük de farkındalık yaratılması gerekiyor. Zira bu alandaki gelişmeler hasta ve yakınları açısından umut vericidir. Bugün onbinlerce insanın kronik, psikolojik veya genetik hastalıklarla mücadele ettiğini bilmemiz gerekiyor. Bu hastalıkların önemli kısmının nedeninin ise bağırsaktan başlaıyor ve diğer birçok hastalık gibi otizmin de beslenmeyle çok yakın ilgisi bulunduğunu biliyoruz.

Her 68 Çocuktan Biri Otizmli Doğuyor

“1985 yılında 2 bin 500 doğumda bir görülen otizm, günümüzde 68 doğumda bir görülmeye başlandı. Bu denli yüksek artışın ana nedeni raf ömrü olan gıdaların tüketilmeye başlanması ve bunlarla alınan toksin ve ağır metallerdir. Hasarlı, geçirgen bağırsak duvarı ve anormal bağırsak florası nedeniyle beyin ve bedentoksinlenmektedir. Bağırsak florasının tedavi edilmesi sonucunda, beyin ve beden toksin yükünün etkisinden kurtulur ve bağırsakların kaynaklık ettiği bu hastalıklar da iyileşir.” Bağırsak florasının tedavisinde beslenmenin büyük önem taşıdığının ve bu anlamda bilinen en etkili beslenme yönteminin GAPS (Gut And Psychology Syndrome)  Diyeti olduğunu biliyoruz.

Mucizenin Adı GAPS Diyeti

“GAPS tedavisinin yaratıcısı olan Dr. Natasha Campbell-McBride, otizmli bir çocuğa sahipken, bu yöntemle oğlunu iyileştirmeyi başarmıştır. Artık ülkemizde de uygulanan ‘GAPS Diyeti’ ile otizmliler adına umut verici gelişmeler yaşanmaktadır. Bu diyete başlamadan önce ön testler ile bağırsak duvarında ne kadar harabiyet geliştiği ve vücudun içerisinde ne kadar ağır metal biriktiği tespit edilmektedir. Ardından üç ana bölümden oluşan diyet programı belirlenerek diyete başlanmakta ve daha ilk aşamada semptomların ortadan kalktığı görülmektedir. Son aşamada ise bağırsak florası, duvarı ve epitel dokusu tamamen iyileşmektedir” dedi.

Bu yazı 973 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum