Hava kirliliği evlerin içine kadar girdi !
Dr. Buğra Buyrukçu

Dr. Buğra Buyrukçu

Fitoterapi Uzmanı

Hava kirliliği evlerin içine kadar girdi !

29 Kasım 2019 - 14:57
Reklam

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de halkın önemli kısmı özellikle kış aylarında kirli hava soluyor. Verilere göre 81 ilin 56’sında yaşayanların uluslararası standartlar açısından kirli hava soluduğunu, özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir gibi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu anakentlerde acil önlem alınması gerekli. Fosil yakıtlar, ulaşım ve sanayinin tetiklediği hava kirliliğinin, insanların evlerinin içine kadar girdi, bunun da çok ciddi hastalıklara yol açtığını belirtmek isterim.
 
Kazalardan Daha Çok İnsan Ölüyor

Her yıl hava kirliliğine bağlı nedenlerle hayatını kaybedenlerin sayının, trafik kazasında kaybedenlerden fazla olduğunu söylemek istiyorum. Verilere göre ülkemizde hava kirliliğine bağlı nedenlerle ölenlerin sayısı 50 binin üzerinde. Bu rakam, trafik kazalarında ölenlerin 6-7 katı. Hava kirliliğine bağlı erken ölümlerin önüne geçmek için çok ciddi tedbirler ve yaptırımlara ihtiyaç duyulduğunu, yanı sıra kişilerin de bireysel önlemler alması gereklidir.
 
Omega-3, B, C, E İçerikli Beslenen

Hava kirliliğinin direkt ya da dolaylı etkileri sonucu akciğer hastalıkları, kanser, inme gibi beyinle ilgili hastalıklar, şeker hastalığı, kimi romatizmal hastalıklar ve kas-sinir hastalıkları görülme sıklığı artmaktadır. Erkeklerde kısırlık, kadınlarda erken doğum riskini de arttıran hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemlerden biri ise sağlıklı beslenmektir. Omega-3, C, B, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri tüketmek, hava kirliliğine yol açan küçük partikül maddelerin etkilerini büyük oranda azaltmaktadır.
 
Bu Besinleri Tüketmeye Çalışın

Somon başta olmak üzere Omega-3 ve E vitamini yönünden zengin balıkların, lahana, semizotu, ıspanak gibi sebzelerin, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerin sıkça tüketilmesinin yerinde olacaktır. C vitamini için de portakal, greyfurt, kivi, maydanoz, çilek, limon ve karalahana gibi besinler kontrollü olarak tüketilebilir. Hava kirliliğine karşı güçlü koruma sağlayan B vitamini içinse tam tahıllar, kırmızı ve beyaz et, baklagiller, yumurta, koyu yapraklı sebzeler, süt ürünleri gibi besinleri kontrollü tüketmek yerinde olacaktır. Yine zaman zaman yaptırılacak ozonterapi gibi tedavi yöntemleriyle toksin maddelerin vücuttan atılması sağlanabilir. 

Bu yazı 2521 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum