Her 5 Kişiden Biri Kabız, Kabızlığa Ne İyi Gelir?
Dr. Buğra Buyrukçu

Dr. Buğra Buyrukçu

Fitoterapi Uzmanı

Her 5 Kişiden Biri Kabız, Kabızlığa Ne İyi Gelir?

01 Kasım 2019 - 10:29
Reklam

Günümüzde her 5 kişiden birinde, özellikle kadınlarda daha sık görülen kabızlığa ilişkin uyarılarda bulundu. Son 3 aydır büyük abdestini rahat yapamayan, yaparken ağrı hisseden, yapmasına rağmen tam boşalım hissetmeyen kişilerin mutlaka doktora başvurması gereklidir. Bu şikayetlerin nedeni kabızlık olabilir. Eğer sorun kabızlık ise yapılacak en temel şeylerden biri yaşam tarzı değişikliği, bir diğeri de tuvalet kullanım şeklidir. Yaşam tarzı değişikliğinin başında günde 3 litre su içmek gelmektedir. Sabah uyandığında ılık su içerek güne başlayıp, gün içinde de su tüketimini sürdürmek bağırsakları rahat çalıştıracak ve tuvalet ihtiyacı kolaylıkla giderilecektir . Yine pozalı yiyecek ve içecekler kabızlığa iyi gelmektedir. Az yemek yenildiğinde, protein ağırlıklı beslenildiğinde ya da diyet yapıldığında posalı yiyecekler azaltıldığı için kabızlık kaçınılmaz olmaktadır. O nedenle meyveleri, koyu yeşil sebzeleri soframızdan eksik etmemeliyiz.
 
Alafranga Tuvaletler Kabız Yapıyor
 
Her gün düzenli olarak aynı saatte tuvalete çıkmakta kabızlığı önlemede etkili yöntemlerden biridir, alafranga tuvaletler  kabızlığa yol açmaktadır. Alafranga tuvaletler kullanıldığında vücudun anatomik pozisyonu bağırsakların tam boşalmasını engellemektedir. Elbette eski tuvaletlere geri dönmeye gerek yok. Çözüm, tuvalet ihtiyacı giderirken ayakların altına bir yükselti koymaktır. Böylece tam boşalım sağlanacaktır. Uzun vadede hemoroide ve bağırsak kanserine zemin hazırlayan kabızlığa karşı çare ise doğada. Doğru bitkilerle, doğru biçimde hazırlanacak karışımlar kabızlığı giderir.
 
Kabızlığa Karşı En Etkili Çay Tarifi
 
Hekim kontrolünde kullanılması gereken bu bitkilerin başında; sinameki, barut ağacı kabuğu, karnıyarık otu tohumu, çemen otu tohumu ve buğday çimi geliyor. Kabızlığa karşı tarif vermek gerekirse: Kaynatılıp ılıtılmış suyun içine bir çay kaşığı sinameki, bir barut ağacı kabuğu, 1 çay kaşığı kara hindi bağı koyup, 10 dakika bekletin. 10 gün boyunca günde 2-3 bardak içebilirsiniz… Ancak bütün bu bitkilerin çok dikkatli kullanılması gerekmektedir. Toplumca en sık tüketilen sinameki bağırsak spazmı ve kasılmalarını arttıran bir bitkidir. 10 günden fazla kullanıldığında ciddi bağırsak problemlerine, mineral dengesizliklerine yol açabilir, özellikle kalp ve şeker hastalarının, vitamin eksikliği ve mineral dengesizliği bulunanların, metabolik sendrom hastalarının kullanmaması gerekir.

Bu yazı 1151 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum