Özellikle en çok böcek ilacı bulunan 10 yiyecek
Dr. Buğra Buyrukçu

Dr. Buğra Buyrukçu

Fitoterapi Uzmanı

Özellikle en çok böcek ilacı bulunan 10 yiyecek

19 Nisan 2019 - 10:06
Reklam

Etkili şekilde temizlenmeyen sebze ve meyveler sağlığımızı tehdit ediyor. Özellikle en çok böcek ilacı bulunan 10 yiyeceğe dikkat çekerek, en etkili arındırma yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

Bol suda yıkadıktan sonra büyük bir iştahla ve kabuğuyla birlikte ısırdığınız elma, sandığınız kadar yararlı ve masum olmayabilir.  Sağlıklı yaşam için hayati önem taşıyan meyve ve sebzelerin, tarım ilaçları yüzünden fayda yerine zarar verebilir. Çiftçilerin ürünlerin ömrünü uzatmak, zararlı organizmalar ve kemirgenlerden korumak için kullandıkları kimyasallar ölümcül hastalıklara davetiye çıkartabilir.

Çilekten Ispanağa, Elmadan Bibere… 

Tarım ilacı içeren yiyecekler tüketmek insanlarda sinir sisteminden kalp ve karaciğere kadar birçok organda ciddi hasara yol açmakta, alzheimer ve parkinson gibi nörolojik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalarda bazı meyve ve sebzelerde 50’den fazla tarım ilacı kalıntısı tespit edilmiştir. Bu bakımdan meyve ve sebzelerin doğadan mutfağa geldikten sonraki sürecinin çok önemsenmesi gerekmektedir. En çok dikkat edilmesi gereken sebze ve meyveler ise çilek, elma, üzüm, nektarin, kiraz, domates, şeftali, ıspanak, kereviz ve dolmalık biberdir. Bunlar, en fazla böcek ilacı bulunan yiyeceklerdir.

Limonlu Sirkeli Karışımla Tam Arınma 

Öncelikle mümkünse organik beslenmeye özen gösterilmelidir. Ancak maalesef ülkemizde ekonomik organik beslenmek çok da mümkün değildir. Ekonomik nedenlerle bu yapılamıyorsa meyve-sebzeyi mevsiminde almak, alırken abartılı düzgün görüntülü olanlardan uzak durmak gerekir. Örneğin çok parlak ve kokusuz elmalar satın alınmamalıdır; zira üzerinde balmumu vardır. En önemlisi de yiyecekleri doğru bir şekilde kimyasallardan arındırmaktır. Tüm sebze ve meyvelerin kimyasallardan tam arınması için şu karışımın uygulanması yeterlidir; 1 litre suya 1 çay bardağı sirke, 1 adet limon sıkılır ve tüketilecek meyve veya sebze bunun içinde 15 dakika bekletilir…

Bu yazı 4007 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum