Sigarayı bırakamayanlar verdiği zararları en aza indirebilirler
Dr. Buğra Buyrukçu

Dr. Buğra Buyrukçu

Fitoterapi Uzmanı

Sigarayı bırakamayanlar verdiği zararları en aza indirebilirler

26 Ağustos 2019 - 12:45 - Güncelleme: 26 Ağustos 2019 - 12:49
Reklam

Alınan tüm önlemlere rağmen Türkiye’de sigara kullanımının artmaktadır. Sigarayı bırakamayanlar, sağlık destek programlarıyla vücutlarına verdiği zararları en aza indirebilir.

Küresel Erişkin Tütün Araştırmasının sonuçlarını endişe verici buluyorum. Araştırmaya göre Türkiye’de 2012’den sonra hem erkek hem de kadınlarda sigara bağımlılığı büyük oranda artış gösteriyor. Ne yazık ki erişkin nüfusta tütün kullanma oranı erkeklerde yüzde 44.1, kadınlarda yüzde 19.2, toplam erişkin nüfusta ise 31.6’dır. Her yıl, her 100 kişiden 70’i sigarayı bırakmayı düşünürken, bunların üçte biri bırakmayı denemektedir.

Bırakanların Çoğu Yeniden Başlıyor

Kendi başlarına sigarayı bırakmayı deneyenlerin yüzde 95’ten fazlasının bir sene içinde yeniden sigara içmeye başlıyor. Bu da şunu gösteriyor ki, profesyonel destek şart. Bu bir psikolojik destek olabilir, hekim yardımıyla sigarayı bırakmak olabilir. İlaç kullanmak istemeyenler için tamamlayıcı tıp yöntemlerinden sıfır yan etkili akupunktur tercih edilebilir. Akupunktur, sigarayı kalıcı olarak bırakmada son derece başarılı bir yöntemdir. Bütün çabalarına ve denemelerine rağmen sigaradan vazgeçemeyenler ise sağlık destek programlarıyla sigaranın zararlarını en aza indirebilir.

Ağır Metal ve Toksinleri Atın

Yoğunluk, yorgunluk, stres, alkol ve sigaranın vücutta ağır metal ve toksinler  bıraktığını, bunların da sağlığı tehdit ettiğini belirtmek isterim. Elbette değişmez arzumuz sigaranın kesin olarak bırakılmasıdır. Ancak bunu başaramayanlar, sigaranın vücutlarına verdiği zararla mücadele edebilir. Düzenli uygulanacak sağlık programıyla vücutta artan ağır metal ve toksinler, detoks, akupunktur ve ozon tedavileri ile atılabilir, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller yerine konulabilir, sigarayla ilintili sağlık sorunları erken teşhis edilerek müdahalede bulunabilir.

Bu yazı 2540 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum