İş'te Fırsat Toplantıları'nın 37'ncisi düzenlendi
Emel Yılmaz

Emel Yılmaz

Emel Yılmaz

İş'te Fırsat Toplantıları'nın 37'ncisi düzenlendi

24 Şubat 2019 - 11:41
Reklam

GGYD’nin 37’nci İş’te Fırsat Toplantısı’nda Başkan Allıoğlu “genç işsizlik” tehlikesine dikkat çekerken, ünlü Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Sungur da ruh sağlığımıza dair çarpıcı tespitlerde bulundu.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD)’nin, Ankara’nın markası haline gelen organizasyonlarından İş’te Fırsat Toplantıları’nın 37’ncisi, Sheraton Hotel’de, üyelerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Üyelerin yanısıra Filistin’in Ticaret Müşaviri’nin, ülkesindeki iş fırsatlarına ilişkin sunum yaptığı toplantıda, GGYD Başkanı M.Nezih Allıoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Koşullar ne olursa olsun üretmekten, yarınlara dair umut beslemekten vazgeçmeyeceklerini ancak bazı konuları da görmezden gelemeyeceklerini söyleyen Başkan Allıoğlu, “Biliyorum ki görmezden gelirsek sorunun daha fazla büyümesine, boş verirsek dramatik olaylara, üstünü kapatırsak sosyal patlamaya yol açacak konulardır bunlar. Yüksek işsizliktir, yüksek enflasyondur” dedi.

Her Üç Gençten Biri…

Türkiye genelinde işsizliğin yüzde 12,3’e yükseldiğini anımsatan Nezih Allıoğlu, “Bu oran, resmi kuruma başvuranların oranı. Bir de başvurmayanları düşünürsek, işsizliğin çok daha fazla olduğunu tahmin etmek zor değil. Yüksek artışın büyük bölümünü son bir-iki ayda işsiz kalanlar oluşturuyor. Evet, aile babalarının işsiz kalması çok vahim ama vahim olan bir başka şey ise genç işsizler. Bugün ülkemizde her 3 gençten 1’i ne okula, ne işe gidiyor. Bu çok dramatik bir şey. Gençler için, bizim için ne kadar tehlikeli, ne kadar riskli bir tablo değil mi? Bu böyle devam edemez. Hiçbir ülke, hiçbir ekonomi de uzun süre bunu kaldıramaz” diye konuştu.

Ekonomi; Yoksulluktur, İştir

Ülkemizde bugün yaklaşık 23 milyon kişinin, kişi başına aylık 927 liranın altındaki bir gelirle yaşadığına da işaret eden Allıoğlu, “Ekonomi; borsanın yükselmesi, doların düşmesi değildir. Ekonomi; yoksulluktur, iştir, gelir dağılımıdır, üretimdir, dışarıya mal ve hizmet satışı; yani ihracattır. İşsizliğin de enflasyonun da yoksulluğun da panzehri üretim, üretim, katma değeri yüksek üretim yapmaktır” dedi. Başkan Allıoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye, Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Sungur çıktı.

Öyle Paylaş, Öyle Sev ki…

Genç girişimcilere, “Tanımaktan anlamaya; fark etmediğimiz yanları ile yaşamımızın içindeki depresyon” konulu bir sunum yapan Prof. Sungur. “Paylaşmayı öğrenmek, yaygınlaştırmak gerekiyor. Öyle yaygınlaştırmalıyız kı başkaları da bizden öğrensin. Öyle bir sev ki sevilen de sevmeyi senden öğrensin” dedi. Prof. Sungur, depresyonda ilaç kullanımına ilişkin de şunları söyledi: “Depresyonun şiddeti arttıkça ilaçların etkinlik miktarı artıyor. Hafif veya orta düzey depresyonda ilaç çok etkili olmuyor. Ağır bir depresyonda ise ilaç kullanmak bazen hayat kurtarır..”

 

Bu yazı 2468 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar