14 Şubat ve Aleksandr Grahambell
Ertuğrul Gazi Işık

Ertuğrul Gazi Işık

14 Şubat ve Aleksandr Grahambell

15 Şubat 2019 - 16:43
Reklam

Aslında bugün 14 Şubat tarihinde yazdığım bu konuyu sevgililer günü için yazabilirdim fakat bilimsel olmak istedim yine. Bugün bir icada değinmek istiyorum. O günden bu zamana kadar çok değişen, ilk bulunduğunda ki ile şimdi ki arasında fena değişimi olan bir cihaz. Hiç ellerimizden düşmeyen o varlık; Telefon…

Aleksandr Grahambell tarafından sağırların duyması için icat edildiğini belki ilk benden öğreniyorsunuz ama bilin istedim. Gerçekten de sağırların duyması için yapmaya çalıştığı bu icat tüm insanlığın birbirini duymasını, uzakları yakın etmesini, hasret ve özlemlerin bir nebze dinmesini sağladı. Telefon için çok mücadele veren Aleksandr Grahambell e üzülüyorum. Ne yazık ki telefondan daha önemli icatları da vardı. Lakin en önemlisi telefon olarak sayıldığından dolayı ülkemizde ve günümüzde bilinen en büyük mucit Aleksandr Grahambell olarak bilinmeye devam etmiştir.

Graham Bell'in annesi doğuştan işitme engelliydi. İşte hayırlı bir evlatmış demek bana göre tamamen yerli yerinde bir söz. Tabii aynı hayrı babası ve dedesinden de görmüş olması onun ileri de bir şeyler deneyeceğinin temeli sayılabilir. Çünkü Dedesi ve babası yıllarını işitme engellilere adadı. Özellikle babası işitme engellilere duymasalar bile konuşmayı öğretmenin yollarını geliştirmeye çalıştı. İki kardeşi veremden ölünce, babası kalan tek oğlunun sağlığı için Kanada'ya göçtü. Babasının ölümünden sonra onun çalışmalarını tanıtmak ve yaymak için çabalayan Graham Bell Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Önce Ontario'ya, daha sonra Boston'a yerleşti. Burada bir süre işitme engellilere dil öğretmeni yetiştiren okulda çalıştı. Daha sonra kendi okulunu kurdu.

İngiltere'de eline geçen Alman Hermann von Helmholtzadlı bilginin işitme fizyolojisine ilişkin kitabını okudu. Müzik sesinin bir tel aracılığı ile aktarılabileceği düşüncesi üzerinde yoğunlaştı. Bu sırada başka bilim insanları da bu konularda çalışmalar yürütüyordu. Hatta kendisinden yıllar önce Antonio Meucci böyle bir cihaz yapmış, ama patentini alamamıştı.

 Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile birlikte çalışmaya başladı. Çalışmalarını yürütmek için maddi destek gerektiğinde kendisine Avukat Gardnier Greene Hubbart yardım elini uzattı. Bell ve Watson 1875 yılında sesin tel üzerinden bir başka yere gittiğini ortaya çıkardı. Ancak ses anlaşılmaz bir durumdaydı. 14 Şubat 1876 günü Bell ve Gray telefon patenti almak için ayrı ayrı başvuru yaptı. Bell'e 7 Mart 1876 günü istediği patent verildi. 174.465 nolu patentini alan Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit döküldü. Watson'u yardıma çağırdı:

"Mr. Watson. Come here. I want to see you" ("Bay Watson. Buraya gelin. Sizi görmek istiyorum.")

Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 10 Mart 1876 günü ilk telefon görüşmesini yaptı. Watson, Bell'in sesini "telefon"dan duydu. ABD'nin 100’üncü kuruluş yıl dönümüne denk gelen bu buluşu ona düzenlenen Yüz Yıl sergisinde birçok ödül kazandırdı. Bell bilimsel çalışmalarını yürütmek için maddi ve manevi destek gördüğü Hubbart Ailesi’nden Mabel ile bir yıl sonra evlendi.

Graham Bell bana göre müthiş bir deha ve o yüzyılın Einstein’ı diyebilrim. Belki abartma o kadar diyenleriniz olacak ama gerçekten bir mucidin en büyük ve güzel yanı icadı yaptığı kadar gelecek hakkında da ispatlanacak teoriler bırakması. İnsanların belleklerinde telefonun bulucusu olarak yer etse de adının öne çıkmadığı çalışmaları da vardı. Bunlardan biri büyük bir ilgi ile tüm dünyanın izlediği National Geographic dergisindeki yöneticiliğiydi. Yüz yirmi yıl önce silahlı saldırıya uğrayan ve ağır yaralanan ABD Başkanı Garfield'ın bedenindeki kurşunların yerini belirlemede ilk kez kullandığı telefonik sonda, Röntgen'in X ışınları ile tanıyı geliştirilmesinde kullanıldı. Deniz ve hava taşımacılığı için projeler gerçekleştirdi. Deniz otobüsü, Metal dedektörü, Fotofon gibi icatların da sahibi Grahambell dir. Bugün 14 Şubat… Yani Telefon patentinin alındığı gün. Sevgililer gününüz kutlu olsun. Bir daha ki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın. Kısa bir cümle daha;

1893 yılında telefon ile ilgili gelişmeleri kaleme alan bir yazar gözlemini şöyle dile getirdi: "Şu anda duyabildiğimiz sanatçı ve şarkıcıları bir süre sonra insanlık görmeyi de başaracak."

Bu yazı 826 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum