Evren, Din ve Bilim
Reklam
Reklam
Ertuğrul Gazi Işık

Ertuğrul Gazi Işık

Evren, Din ve Bilim

04 Şubat 2019 - 14:04
Reklam

“Evreni biz yarattık ve onu biz genişletmekteyiz.” Zariyat suresi 47.ayet.

                Evrenin genişlediği iddiasını kanıta çeviren ünlü bilim adamı Hubble bu teorinin ispatını 1930 lu yıllarda yaptığında bilim dünyası açısından uzay tamamen teorilerin değiştiği bir zamana girdi. Kimileri uzayın bir sonu var derken kimisi sonsuz terimini kullandığı bir dönem içinde evrenin genişlediğini, gözlemlenen yıldızların ışıklarının sayesinde bunu ispat ettiğini söyleyen Hubble büyük bir buluş oluştururken Kuran da bahsi geçen ayetinde kesin bir dille doğru olduğunu ispatlamış oldu. Büyük patlama hakkında bile bilgi verebilen kutsal kitap kuran, bunu nasıl bilebilir sorgusunu günümüze taşımaya devam ediyor. İnanmayanlar için tesadüften öteye gitmeyen bir konu olarak geçiştirilse de bu teorinin öyle kıvrılıp bir köşeye çöp gibi atılmasına destek verenlerden olmak istemiyorum.

1400 sene önce bahsi geçen ayetten yola çıkarak evreni tartışmak istedim. Sürekli genişleyen ve ucu, ötesi bilinmeyen kaiinat içinde dünyamız o kadar küçük kalıyor ki verilebilecek bir örnek bile az geliyor bana. Dünya nın konumu Newyork şehirinde bir karınca olmaktan daha küçük. Çöl de bir kum tanesinden bile daha küçük olabiliriz. Bu kadar genişleyen bir evrenin sonu sizce ne olmalı?

Evreni bir balon gibi tanımlayan bazı bilim adamları o kadar ürkütücü şeyler söylüyor ki birini sizinle paylaşmak istiyorum.

“Evren yok olmaya başladığında bunu farketmemiz çok uzun zaman alabilir. Hatta şu an yok oluyor bile olabiliriz.”

Cern de bulunan bazı bilim adamları evrenin oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduğunu, evrenin hatta olmadığını iddia edecek kadar bir tartışmaya girdiler. Uzay da zaman mekan kavramları, yaşam oluşturabilecek galaksi ve gezegenlerin varlıkları hep tartışılır hale gelirken bugün konunun ana kaynağını dini olarak açıklamak istedim. “Evreni biz yarattık ve onu biz genişletmekteyiz.” Ayetinin varlığı  “Demiri biz gökten indirdik.” Ayetinde bulunan mucize, “Yerle gök bitişik idi…” ile başlayan ayette değinilen Bing bang (Büyük patlama) ve daha yüzlerce ayette teker teker gerçeklere dönüşen mucizeler…

Sonuç olarak tartışmaların devam ettiği evren hakkında bildiğimiz tek şey “Hiçbir şey.” Lakin ispatlanan şey korkunç. Evren sürekli olarak genişliyor. Bir balon gibi şiştikçe şişerse bir yerde patlayacak. Bir lastik gibi genişlerse yine son aynı olacak. Asıl soru şu; Genişleten güç ne? Genişliyorsa dışında bulunan boşluk, katman, karanlık vs. neden oluşuyor? Onun dışında neler var? Ben bilimi bir roket gibi görüyorum. Lakin onun sonuca gitmesi için bir yakıta ihtiyacı var. O gücün Din olduğunu, din ile bilimin sonuca ulaşacağına inanıyorum ama ne yazık ki günümüzde bu sonuca ulaşmak çok ama çok imkansız görünüyor. Bir gün roket ve yakıtın buluşacağı güne uyanmak dileğiyle…

Bu yazı 548 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum