Pandemi mi? Pandomi mi?
Ertuğrul Gazi Işık

Ertuğrul Gazi Işık

Pandemi mi? Pandomi mi?

19 Mayıs 2020 - 15:50 - Güncelleme: 19 Mayıs 2020 - 15:52
Reklam

Dünya yeni bir yıla girdiğinde bizde bu kadar yenilikler beklemiyorduk açıkçası.  Çin ' in  wuhan kentinde başlayan covid19 yani corona salgını tüm  Dünya düzenini bozdu. Peki bu salgın nereden çıktı? Bir çok komplo teorileri sunuldu. Yarasa çorbası,  yarasa yutan yılan ve karınca yüzünden tutun da fareye kadar herşey ortaya atıldı.  Ben bunların  öncesinde Bill Gates in ekim 2019 da söylediği sözü mantıklı görüyorum. 

Bill Gates' in  Dünya genelinde büyük bir virüsün 2020 yılında her ülkeye dağılacağını,  en az 30 milyon insanın vefat edeceğini söylemesi taşları yerine oturtmuyor mu sizce? 

Corona virüsü çok eski zamanlara dayanan bir soğuk algınlığıydı. Hatta o kadar eski bir tür ki milattan önce 300 lü yıllarda  yeryüzünde görülmüş.  Tabii bu günümüz bilim insanlarının bilimsel tahminleri lakin günümüzdeki corona neden öldürücü?

Bu konuda en büyük hatalı kurumun Dünya sağlık örgütü olduğunu düşünüyorum.  Salgın ilk çıktığında  DSÖ "Bu bir pandemi olmayacak." Ilanindan sonra ülkelere bulaşması  onlara verilen güveni yeterince rencide etti.. Şimdi yaptığı açıklamalarda ise covid19 un  tamamen doğal olduğunu,  labaratuar yapımı bir virüs olmadığını iddia ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı  Donald Trump ise sürekli çini suçladığı gibi virüsün yapıldığını ve kasten yaydırıldığını söylemeden geçmiyor.   Peki olanlar kime oluyor? Uluslar arası çalışma örgütü raporlarına göre 1.5 milyar kişi işsiz kalacak, açlık 3 milyar insanda kıtlık oluşturacak. Kısacası olan yine milletlere olacak. Bu süreçlerde milletimizin yapması gereken şey  sağduyulu olmak. Maalesef corona hakkında ki bilgilerin yeterli olmadığını görüyoruz. Insanımız çarşı pazarda dolaşıyor ve "Bunlar yalan bilgiler." Diyorlar. Kimisi " Amerika ile çin oyunları " diyor... kısacası bilmediği konularda bile profesör ya da siyasi bilimci oluveriyor.

Peki çarşıda dolaşırken, avm gezerken ve bunlara inanmazken corona ne yapıyor?

Akciğerlerde bulunan ace2 hücresinin içine girip hücreyi ele geçiriyor.  Ve kötü bir başlangıcın temeli atılıyor. Eğer duyarlı olur ve verilen onca uyarı reklamlarını,  devletimizin söylediği ikazları dinlersek hiç bir hastalık bizden güçlü değildir...

Kısacası DSÖ nün trajikomedisini tüm Dünya kendisine ve ikazlara inanıp uyarak atlatabilir. Bu pandemiyi  sözleriyle pandomi ye çeviren kurumların komplo teorilerinden sıyrılıp kendimize bakalım. Dışarı çıkmayalım, sevdiklerimize sarilamiyoruz belki ama sağlıklı olduklarını bilmek en büyük mutluluk değil mi? Bu pandemi yi atlatacağız.

Sabırla... ümitle... umutla... Sağlıklı kalın. 

Bu yazı 1067 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum