11. Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivali; 13-15 Eylül
Halim Utlu

Halim Utlu

11. Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivali; 13-15 Eylül

13 Eylül 2019 - 10:45
Reklam

Geçmişte Ahilik ve geleneklerinin yaygın olduğu, tabakçılık, bakırcılık ve kumaş dokumacılığı gibi  el sanatları alanlarında öne çıkan, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde de adı geçen  ve ismini yörede yetişen üzümlerden alan Ankara'nın tarih, kültür, doğa ve tarım kenti şirin Kalecik, bu  yıl Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivali'nin 11.sini düzenledi.

Bugün saat 16.00'da kortej yürüyüşü ile başlayacak 11. Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivali,15 Eylül'e kadar çeşitli etkinliklerle kutlanacak.1870 yılında kurulan Kalecik Belediyesi tarafından düzenlenen Kalecik Karası Üzüm Festivali'ne rağbet, her geçen gün giderek artıyor. 

Bu arada Kalecik Belediyesi tarafından düzenlenen “KALECİK İÇİN BİR FİKRİM VAR” konulu  proje yarışmasının ödülleri de Cumartesi günü veriliyor. Hasbey, Hamdi, Saray, Tabakhane camileri ile Kazancı Baba Türbesi ve Kızılırmak üzerindeki Develioğlu Köprüsü gibi önemli  tarihi eserlere de sahip olan Kalecik, Ankara'ya bir saat uzaklıkta...

Kalecik'in meşhur üzümlerini tatma imkanı olacak

11.Uluslararası Kalecik Belediyesi Kalecik Karası Üzüm Festivali, bugün saat 16.00'da başlıyor. Şarkıcı Buray ve Yusuf Güney'in yanı sıra, yerel sanatçı Ankaralı İbocan da sahne alıyor.

Festivalde konuklar çeşitli aktivitelerle hem eğlenecek, hem de açılacak standlarda ve tarihi konaklarda, yöresel birçok lezzeti ve Kalecik'in meşhur üzümlerini tatma imkanı bulacak..

Kalecik Çiftçisi tarafından Kızılırmak Vadisinin verimli topraklarında yetiştirilen buğdaydan elde edilen ve Kalecik Belediyesi tarafından üretimine başlanan "KALBE Un", Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivalinde ilk kez  vatandaşların beğenisine sunuluyor...

Kalecik Hanımeli Kadın Kooperatifinin ürettiği el yapımı gıdalar

Kadın Kooperatifi, yörede yeni üretilen undan yapılan mamulleri görücüye çıkarıyor

Öte yandan yine Kalecik Hanımeli Kadın Kooperatifi tarafından, bu undan ekşi maya ile üretilen ekmekler de, görücüye çıkıyor.

Ayrıca  kooperatif  ve kooperatif ortakları tarafından yapılan salça,üzüm şırası,sirke,pekmez, bulgur,hamur işi,reçel gibi ürünler de, açılan stantta pazarlanıyor..

Peki Kalecikte ne yenir, nesi güzeldir sorusunun cevabı de şöyle; Çemen Çorbası, Kel Tarhana Çorbası, Toyga Aşı, Tirit, Güveç, Etli Yaprak Sarma, Bamya Yemeği, Mantı, Kalecik Ekmeği, Ev Baklavası, Kalecik Çöreği, Kasnak Böreği, Höşmerim, Lap Lap Hamuru Yemeği, Malak Hamuru Yemeği, Mercimekli Bulgur Pilavı, Mercimekli Erişte, Un Helvası....

"Eski Evin Merteği" türkülü video ile tarihi eserler görüntüleniyor

Festival kapsamında, bağ bozumu, yağlı güreşler, yamaç paraşütü ve flyboard (uçan kaykay) etkinlikleriyle, seymen ekibi ve mehteran gösterileri de yer alıyor.Festival kapsamında, kültür turları da düzenlendi.Bu turlar  ile yöreyi gezmenin  yanı sıra,bağ bozumu şenliklerine  katılma ve üzüm toplama imkanı  da olacak.

Gezilecek veya görülecek yerler de şunlar; Atatürk Parkı Muhabbet Konağı, Aliş Oğlu Türbesi, Kalecik Kalesi, Hacı Abdullah Aksoy Konağı, Dokuzlar Türbesi, Saray Cami, Develioğlu Köprüsü, Uludere Barajı, Geyikli Baba Türbesi, Kalecik Belediye Binası, Karahan Konağı, Kazancı Baba Türbesi, Şükür Ağa Konağı, Tarihi Tabakhane Cami ve Kızılırmak Vadisi İncirlik Mesire Alanı.

Öte yandan, belediyenin festival kapsamında hazırladığı tanıtım videosunda, "Eski Evin Merteği" türküsü eşliğinde, Kalecik'teki tarihi eserlerin görüntülerine yer veriliyor.

 “KALECİK İÇİN BİR FİKRİM VAR” konulu  yarışmanın ödülleri Cumartesi veriliyor

Bu arada Kalecik Belediyesi tarafından düzenlenen “KALECİK İÇİN BİR FİKRİM VAR” konulu  ve ödüllü proje yarışması da sonuçlandı..Ödüller, 11. Uluslararası Kalecik Karası Üzüm Festivalinde Cumartesi günü veriliyor. Açıklanan ödüllü yarışmada dereceye giren ilk 4 isim ve projeleri şöyle;

 
  • Mehmet İskender KÖSE – Proje Adı: Daha Güzel Bir Kalecik İçin
  • Nuray SEYMEN – Proje Adı: Doğal Hayvan Gübre Projesi
  • Mevlüt AĞCA – Proje Adı: RES Projesi
  • Özel ödül: Reyhan Su İNCE – Proje Adı: Kalecik Tanıtımı

Festival boyunca, karşılıklı otobüs seferleri var

Diğer yandan Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan, Kalecik'in Ankara'nın önemli tarihi ilçelerinden biri olduğunu,belediyenin kuruluşunun 1870 yılına dayandığını ifade etti. Kalkan, " Vatandaşlarımız tarihi konaklarda ve açılacak festival stantlarında, yöresel ev yemeklerini tadabilecek, müzelerimizi ziyaret edebilecek ve ayrıca ilçeden geçen Kızılırmak Nehri kıyısındaki mesire alanlarında gezebilecek. 

Başkentimize renk katacak bu festivalimize, tüm vatandaşlarımız davetlidir." dedi. Kalecik Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, festival dolayısı ile Ankara(Ulus 19 Mayıs Stadı) ve Kalecik'ten, her 20 dakikada bir, karşılıklı otobüs seferleri yapılıyor. Son seferler, üç gün boyunca  saat 20.30'da Ankara'dan, saat 23.00'de de Kalecik'ten kalkacak.

Kalecik Karası üzümü

Kalecik tarihi, MÖ 4000 yıllarına kadar uzanıyor

Kalecik ve çevresinin tarihi, MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan, çok eski bir yerleşim bölgesi. MÖ 4000 yıllarında Hititler'in bu bölgede yaşadığına dair bazı kalıntılar var. Daha sonraları bölge, Büyük İskender'in ve ardından Doğu Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine giriyor. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile Türklerin Anadolu’ya gelişinden sonra, 1075 yılında Kalecik Kalesi, Selçuklu Türkleri tarafından zaptediliyor.

Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra, yörede beylikler döneminde Candaroğulları'nın hüküm sürdüğü anlaşılıyor. Yıldırım Bayazıd zamanında, Ankara ile birlikte Kalecik Kalesi de Osmanlılar tarafından alınıyor. Timur’un çekilmesinden sonra, tekrar Candaroğulları yörede yeniden kısa bir hakimiyet kuruyor, sonra tekrar Osmanlıların hakimiyetine geçiyor. 

W.Ramsay, Kalecik'i Eçelriga olarak tanımlıyor

Kalecik, Osmanlı döneminde uzun yıllar, Çankırı sancağına bağlı bir kaza olarak kaldı. Anadolu Tarihi Coğrafyası üzerinde araştırmaları bulunan W.Ramsay, Kalecik' in çevresinde Acıtorızıacum isimli bir kentten söz ediyor. Ayrıca araştırmalarında W.Ramsay, Kalecik'i Eçelriga olarak tanımlıyor.

Öte yandan Kalecik,yakın tarihimizde Kurtuluş Savaşında nokta hizmeti verdi, Kuvayı Milliye güçlerine lojistik destek sağladı.

1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk, Kastamonu yolculuğu sırasında, bölgeyi de ziyaret ederek, bazı görüşmelerde bulundu ve yöre hakkında çeşitli bilgiler aldı.

Bu yazı 9233 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar