AB Konseyi Başkanı Romanya Büyükelçiliği, Kapadokya'daki...
Halim Utlu

Halim Utlu

AB Konseyi Başkanı Romanya Büyükelçiliği, Kapadokya'daki ilk balon uçuşunu başlatıyor...

26 Nisan 2019 - 13:53
Reklam

Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı'nı çok iyi değerlendirmek isteyen  Romanya, kültürel ve sanatsal çalışmalarını sürdürüyor.

Yılbaşından sonra Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi'nde heykel fotoğrafları sergisi, Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesinde Romanya Kültür Günü ve sergisi, elçilik residansında Hacettepe Üniversitesi GSF akademisyenleri resim heykel sergisi düzenleyen ve son etkinliği, Ankara'daki Atatürk Bulvarı üzerinde 18 Nisan'da  Romanya Dışişleri eski Bakanı Nicolae Titulescu Anıtı'nı törenle açan Romanya'nın Ankara Büyükelçiliği, şimdi de Kapadokya’da balon turu düzenledi.

Türkiye’deki Romanya Büyükelçiliği’nin ilk balon uçuşu 

Ankara'ya atanalı henüz bir yıl bile olmamasına rağmen, çalışkanlığı, ataklığı, kültürel ve sanatsal birikimi ile diğer büyükelçiler tarafından da takdir edilerek, ilgi ile izlenen  Romanya Büyükelçisi Gabriel Şopanda, Romanya’nın Avrupa Birliği Konseyi dönem başkanlığını çok iyi değerlendirmek için büyük gayret sarf ediyor.

Konseyi’in dönem başkanlığı çerçevesinde programlanan“Fly RO - UE! ”sloganlı balon uçuşu, Kapadokya’da gerçekleştirilecek, Türkiye’deki Romanya Büyükelçiliği’nin ilk sıcak hava balon uçuşu olma özelliği taşıyor.

Balon uçuşu, AB Konseyi görev süresi bitene kadar sürdürecek

İlk balon uçuşu etkinliği, Türkiye Sivil Havacılık İdaresi tarafından Göreme yakınlarındaki sıcak hava balonlarının uçuşu için tahsis edilen özel alanda, 27 Nisan 2019’da sabah saat 06.30'da düzenlendi ve Royal Balloon-Cappadocia ile ortaklaşa organize edildi.

"Fly RO – UE" sloganlı balon uçuşunun, 16 yolcusu olacak. Balon, Romanya  Büyükelçisi Gabriel Şopanda ve Romanya Büyükelçiliği üyelerinin yanı sıra, Royal Balloon Cappadocia nın Başkanı Mehmet Dinler ile birlikte yükselecek.

Romanya Büyükelçiliği'nden alınan bilgiye göre,"Fly RO - EU!" sıcak hava balonu uçuşu, hava şartlarına bağlı olarak, 30 Haziran 2019 tarihine kadar, Avrupa Birliği Konseyi’nin, Romanya’nın görev süresinin bitiminde kadar, günlük olarak faaliyetlerini sürdürecek..

Kapadokya'nın En Prestijli Sıcak Hava Balonu Şirketi

Royal Balloon, American Express Selects'in prestijli ve lüks  ödül programına kabul edilen Türkiye'deki ilk sıcak hava balonu şirketi. Royal Balloon'un, ayrıca ASTA ( Amerikan Seyahat Acenteleri Birliği), BFA ( Amerika Balon Federasyonu-Türkiye'den kurumsal üye olarak kabul edilen, tek sıcak hava balonu şirketi) üyeliklerinin yanı sıra, BBAC ( İngiliz Balon ve Zeplin Kulübü ) ve KAPTID (Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği ) üyelikleri de bulunuyor.

Diğer yandan, Türkiye'ye yaptıkları yolculukta ünlü Divas Yolu'nun (Çin Gerçekliği Şovu / Hunan TV) Royal Balloon'lu maceraları, 9 bölüm halinde 2 sezon yayınlanmıştı. Yine, Martha Stewart (Ünlü Amerikan Televizyon Yapımcısı, Yorumcu, Gurme ve Yazar), ABD'de yayınlanan Martha Stewart Show'un çekimi için resmi davetle, Türkiye'yi tanıtmak için gelmiş ve Kapadokya ziyareti sırasında, Kraliyet Balonu ile unutulmaz bir sıcak hava balonu uçuşu yapmıştı. Martha Stewart'ın televizyon programı da, 1 Ekim 2010'da Hallmark Channel'da yayınlanmıştı. 

Bu yazı 650 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar