Cama üflüyorlar, hayatı camla okuyorlar
Halim Utlu

Halim Utlu

Cama üflüyorlar, hayatı camla okuyorlar

19 Şubat 2019 - 10:07
Reklam

Ankara'nın önemli sanat galerilerinden Ankara Nurol Sanat Galerisi, Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam - Seramik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ağatekin küratörlüğünde, 11 genç cam sanatçısını ağırlıyor. “Ateşi uyandırmak” konulu karma cam sergisi, sanatseverlerle 14 Şubat'ta buluştu...Hepsi birbirinden değerli ve göz alıcı renkli cam eserler, büyük ilgi gördü. Sergide; Agah Barışcan Aksakal, Ecem Küpeli (Kıbrıs'ta), Emir Özkaya (Kıbrıs'ta), Güçlü Polat, Hale Feriha Hendekçigil, İsmail Özsolak, Mete Bahtiyar Karataş, Mustafa Ağatekin, Mustafa Kaya, Serhat Özdemir, Seyit Taha Baydar ve Ufuk Akbey’in cam eserleri yer alıyor.

"Ateşi uyandırmak” konulu karma sergide, 42 yapıt yer alıyor

42 yapıtlı ve her sanatçının 3-4 çalışmasının görücüye çıktığı “Ateşi uyandırmak” konulu karma cam sergisindeki eserlerin fiyatları, 1.500 - 8.000 TL arasında değişiyor.Cama üflüyerek, hayatı camla okuyan ve oldukça riskli bir meslek edinen 11 genç sanatçının ortak özellikleri; Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü mezunu olmaları.. Eğitim hayatları süresince ve sonrasında, özellikle sıcak cam üfleme ve şekillendirme gibi zor bir alanda faaliyet gösteren genç sanatçıların eserleri, Nurol Sanat Galerisi'nde(Gelincik Sokak No:2/2,Kavaklıdere / Çankaya) 9 Mart 2019 tarihine kadar görülebiliyor.

Ağatekin, seramik ve camı kendi geliştirdiği yöntemle bir araya getiriyor 

Seramik ve camı kendi geliştirdiği yöntemle bir araya getiren ve yurt içinde düzenlenen yarışmalardan 4 ödül alan Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam - Seramik Bölümü Başkanı ve sergi küratörü  Prof. Dr. Mustafa Ağatekin, sergi ile ilgili olarak; uzun çağlar boyunca, sıcak cam üfleme alanında faaliyet gösteren uygulamacıların, yüksek enerji maliyetlerinin yanı sıra, zorlu üretim ve çalışma koşulları yüzünden fabrikalar, ya da orta ölçekte atölyelerin içine sıkışıp kalan bir dünya içinde var olmaya çalıştıklarını belirterek.

Stüdyo Cam Hareketi, ABD'nde ortaya çıktı

" Ülkemizde de durum farklı değildi. Fabrikalar kendi içlerinde dışa kapalı olarak kurdukları eğitim döngüsü içinde, kendi ustalarını yetiştiriyor ve ustaların becerisine güdümlü bir eğitim, öğretim, üretim ve ürün gelişimi görülüyordu. Dünyada sıcak üfleme alanında 1960'lı yıllara kadar devam eden bu döngü, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan Stüdyo Cam Hareketi (Studio Glass Movement) ile yön değiştirdi. Değişim bu alanda faaliyet gösteren ve fabrikaların dışında da cam üfleyerek var olmak isteyen sanat yapıcıların başkaldırısına dönüştü ve hareket kısa sürede uluslararası boyuta taşınarak yaygınlaştı. 

Sıcak cam üfleme eğitimi, Cumhuriyet tarihinde üniversitelerdeki ilk eğitim 

Türkiye'de de bunun benzeri bir hareketliliğin 2000’li yıllarda yaşanmaya başladığı söylenebilir. Özellikle 2002 yılında kurulan Cam Ocağı Vakfı ve 2004 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde kurulan Cam Bölümü bu hareketliliğin başlatıcısı oldular. 2004 yılında Şişecam Fabrikasından emekli olan Yusuf Görmüş, Köksal Türker ve Seyfullah Güven’le Anadolu Üniversitesi Cam Bölümü’nde başlatılan sıcak cam üfleme eğitimi, Cumhuriyet tarihinde üniversiteler düzeyinde verilmeye başlanan ve hala devam eden ilk eğitim olma özelliğini taşımaktadır. 

Ateşe nefes verenler, dünyalarını bu sergiyle anlatıyor

O günden bugüne emeğini, bilgisini, yaratıcılığını ve yeteneğini sanatsal bir yolculuğa dönüştüren gençler, cam eğitimi alarak okudular, şimdi de hayatı camla okuyorlar... Bu bağlamda bu sergi, ateşe nefes verenlerin dünyalarını bize açıyor. Sergiye katılan ve bu alanda faaliyet gösteren on iki sanatçı, farklı platformlarda var olma mücadelesi içinde, ürettikleri eserleri izleyenlerin beğenisine sunuyor." dedi.

Mücadeleleri ve emekleriyle, bu ateşin uyanmasına yol açanlara  selam olsun diyerek sözlerini tamamlayan Prof. Dr. Mustafa Ağatekin, cam sanatçılığının, her meslekte olduğu gibi çeşitli riskler taşıdığını da söyledi..

Bu yazı 1429 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar