Gezici sergi Games and Politics, 5 Nisan - 18 Mayıs'ta,...
Halim Utlu

Halim Utlu

Gezici sergi Games and Politics, 5 Nisan - 18 Mayıs'ta, CerModern'de..

03 Nisan 2019 - 12:50
Reklam

Artık bilgisayar oyunları, günümüzde yepyeni bir sanatsal ifade alanı haline geldi...1970'li yıllardan bu yana, bilgisayar oyunu janrı, çok hızlı bir gelişme gösterdi.. Geçen bu hızlı zaman içinde, başlangıçtaki PAC-Man veya Super Mario gibi basit görünümlü formlardan, karmaşık toplumsal gerçeklikleri yansıtan veya sorgulayan kapsamlı dünya tasarımlarına dönüştüğü dikkatleri çekiyor.

Dolayısı ile bir bilgisayar oyunu, asla sadece bir oyun olmaktan çıktı...Games and Politics'de; güncel toplumsal sorunlar ve güçlükler temsil ediliyor: Güvencesiz çalışma koşulları (Sunset), toplumsal cinsiyet meseleleri (Perfect Woman), silahlı çatışmaların sonuçları (This War of Mine), göçmen ve mültecilerin gördüğü muamele (Escape from Woomera), güvenlik devleti (TouchTone) veya totaliter sistem karşıtı devrimler (Yellow Umbrella).

Games and Politics, 5 Nisan -18 Mayıs'ta, CerModern'de..

Ankara Goethe-Institut’un (Atatürk Bulvarı 131,06640 Bakanlıklar /Ankara/ Türkiye, Tel; +90 312 471 41 41), Karlsruhe Sanat ve Medya Merkezi (ZKM) işbirliği ile geliştirdiği gezici sergi Games and Politics, bilgisayar oyunlarının politik potansiyellerini oyun diliyle nasıl geliştirdiklerini inceliyor. San Francisco, Bükreş, Sao Paulo ve  İstanbul gibi önemli kentlerde bu oyunları seven, izleyen ve oynayanlarla buluşan gezici sergi Games and Politics, 5 Nisan-18 Mayıs tarihleri arasında da CerModern'de, Ankara'lı sevenleriyle buluşuyor.

Bilindiği üzere 1970’lerden bu yana, bilgisayar oyunu janrı çok hızlı bir gelişme geçirdi. Başlangıçtaki PAC-Man veya Super Mario gibi basit görünümlü formlardan, karmaşık toplumsal gerçeklikleri yansıtan veya sorgulayan kapsamlı dünya tasarımlarına dönüştü. 

Bir bilgisayar oyunu, politik potansiyelini oyun diliyle nasıl geliştirebilir? 

Bilgisayar oyunlarının, artık yepyeni bir sanatsal ifade alanı haline geldiğini görüyoruz... Games and Politics, bilgisayar oyununu siyasal, toplumsal ve sanatsal bir mecra olarak sunarken, şu soruya dikkat çekmeye çalışıyor: Bir bilgisayar oyunu, politik potansiyelini oyun diliyle nasıl geliştirebilir? 

Gezici sergi Games and Politics, son 13 yılda geliştirilen politik anlamda iddialı bilgisayar oyunları üzerinden, bu janrın olanaklarını ve sınırlarını araştırırken, bir yandan da eğlence endüstrisi içinde muhalif bir duruşun nasıl olabileceğini göstermeye odaklanıyor. Dikkat edilebileceği gibi, çok ilginç ve iddialı oyunlara da yer veriliyor. Ankara Goethe-Enstitü Müdürlüğünü, başarılı,çalışkan ve kendi konusunda uzman Dr. Eva Marquardt  yapıyor...

Göçmen ve mültecilerin gördüğü muamele ve  cinsiyet meseleleri 

Serginin küratörlüğü, Stuttgart Medya Akademisi Oyun Tasarımı profesörü, ZKM’nin eski küratörü Stephan Schwingeler ve Goethe-Institut küratörleri Jeannette Neustadt-Grusche ve Sophie Rau’a ait.

Gezici sergi Games and Politics, diğerinin üstünlüğüne dayanan marjinalleşmiş durumlara  vurgu yapıyor. 16’sı aktif şekilde deneyimlenebilen 18 bilgisayar oyununun yer aldığı  gezici sergide, güncel toplumsal sorunlar ve güçlükler temsil ediliyor: Güvencesiz çalışma koşulları (Sunset), toplumsal cinsiyet meseleleri (Perfect Woman), silahlı çatışmaların sonuçları (This War of Mine), göçmen ve mültecilerin gördüğü muamele (Escape from Woomera), güvenlik devleti (TouchTone) veya totaliter sistem karşıtı devrimler (Yellow Umbrella). 

Bu yazı 438 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar