Herkes İçin Ekonomi Anadolu'da Projesi, Aralık 2019'a...
Reklam
Reklam
Halim Utlu

Halim Utlu

Herkes İçin Ekonomi Anadolu'da Projesi, Aralık 2019'a kadar 7 bölgeye ulaşacak...

09 Şubat 2019 - 13:18
Reklam

Merkez bankalarında  iletişimin, ortalama 30 senede önem kazandığı, yapılan araştırmayla ortaya çıktı. Para politikasının iletişimi ve şeffaflık, bağımsız kurumlar olan merkez bankalarının hesap verme sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlıyor. İletişim, merkez bankalarının politikalarının etkinliği açısından da önem taşıyor. Bunların ekonomideki rolünün ve uygulamakta olduğu politikaların, kamuoyu tarafından doğru şekilde anlaşılması, politikaların etkinliğinin mümkün olan en yüksek seviyede gerçekleşmesine ve merkez bankalarının güvenilirliğine katkıda bulunuyor. 

Pek çok merkez bankasının, iletişim faaliyetlerine bu sebeple büyük önem verdiğini gözlemliyoruz. Merkez bankalarının iletişimi de, zaman içinde değişim gösterebiliyor. Geçmiş yıllara göre, merkez bankası iletişiminin daha açık, iletişim dilinin daha yalın ve anlaşılır olduğunu ve genel kamuoyunu da içerecek şekilde, daha geniş bir kitleyi hedeflediğini izliyoruz. 

Herkes İçin Ekonomi Anadolu’da

Bu bakış açısıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da, iletişimini daha yalın ve anlaşılır kılmak, daha geniş bir kesime ulaşmak amacıyla, çeşitli adımlar atıyor. Merkez Bankası, ekonomiyi anlatmaya Ankara ilkokullarından başladı. Herkes İçin Ekonomi’yi, şubelerin desteği ile Anadolu’ya açtı.Edinilen bilgiye göre, öğretmenlere, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ile üniversitelilere ulaşmanın hedeflendiği" Herkes İçin Ekonomi Anadolu'da Projesi" ile Aralık 2019’a kadar 7 bölgeye ulaşılmış olacak. Proje kapsamında, öğretmen buluşmalarında öğretmenlere," Herkes İçin Ekonomi" girişimi ve ekonomi eğitimi ile Merkez Bankası ve para politikası ile ilgili bilgilendirme yapılıyor.

Şubat'ta Eskişehir, Nisan'da ise Antalya tamamlanacak

İlkokul ziyaretlerinde 4. sınıf, ortaokul ziyaretlerinde 7. sınıf, lise ziyaretlerinde ise 11. sınıf öğrencilerine seminerler veriliyor. Bunun yanı sıra, o ilde eğitim veren üniversitelilerin katılım sağlayabileceği "Üniversite Buluşmaları "etkinliği düzenleniyor. Bu etkinlikte Merkez Bankası yöneticileri, Merkez Bankası ve fiyat istikrarına ilişkin sunumlar yapıyor ve gençlerin soruları yanıtlanıyor. Etkinlikte, eğlenceli yarışmalar da, gençlerle etkileşimi artırıyor.

Projenin ilk adımı, 17-19 Ekim 2018 tarihlerinde Gaziantep’de atıldı. İkinci durak ise 19-21 Aralık 2018 tarihleri arasında Bursa oldu. "Herkes İçin Ekonomi Anadolu’da" Şubat 2019’da Eskişehir’de, Nisan 2019’da ise Antalya’da olacak. Yıl sonuna kadar da Trabzon, Denizli ve Malatya ziyaretleri tamamlanacak.

Yayınlar ve sesli kitaplar hazırlandı

Her kesime doğru bir kanaldan, doğru araçlarla ulaşmanın öneminin farkında olan yetkililer, ulaşmak istedikleri kesimlerin, ne tür içerikleri  merak ettiğini de araştırıyor. Bir konuyu, onların diliyle nasıl daha basit anlatabileceklerini planlıyor. Diğer yandan, bir yayın hazırlanırken, bunlara da dikkat ediliyor. Merkez Bankası internet sitesinden alınan bilgiye göre,tüm hedef kitlelerin ekonomiye yönelik ilgilerini canlı tutmak için, çeşitli içerikler hazırlanıyor.

Çocuk gelişim uzmanlarının editoryal desteği ile ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yayınlar, sınıf içi etkinlikler, infografikler, afişler, broşürler ve ders planlarının hazırlandığı ifade ediliyor. 

Merkez Bankası çalışanları," Herkes İçin Ekonomi'ye Sesli Kitap Projesi"nde de desteğini sürdürüyor.. Hazırlanan kitapçıklar, Sesli Betimleme Derneği iş birliğiyle, görme engelli çocuklar ve gençler için gönüllü çalışanlar tarafından, sesli kitaplara dönüştürüldü ve bankanın "Herkes İçin Ekonomi" mikrositesinde yayınlandı.

Rafadan Tayfa ve Eğitim Bilişim Ağı

Çocuklara, onların sevdikleri karakterler ile ulaşmanın en iyi yöntem olduğu düşünülerek, Rafadan Tayfa’nın sevilen karakterleri, Merkez Bankasına davet edildi. Çocuklar için enflasyonun zararlarından fiyat istikrarının önemine, banknot basımından ödeme sistemlerine ve  Merkez Bankasına ilişkin her şey, Rafadan Tayfa'dan dinlenmesi istenildi." Rafadan Tayfa’nın, Merkez Bankasına Bir Yolculuk" isimli bölümü, bankanın Herkes İçin Ekonomi mikrositesinde ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sayfasında yer aldı.

Daha fazla öğrenciye ve öğretmene ulaşabilmek için, Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapıldı.. Milli Eğitim Bakanlığı'nın dijital iletişim platformu Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA), ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine ve öğretmenlerine yönelik hazırlanan "Herkes İçin Ekonomi" yayınlarına yer verilmesi sağlandı.

55 eğitim gönüllüsüyle, 3.000 ilkokul öğrencisine ulaşıldı

Ekonomiyi anlatmaya, Ankara'daki ilkokul öğrencilerinden başlandı. Alınan bilgiye göre; oyunlarla ve çizgi filmlerle 4. sınıf öğrencilerine parayı, paranın değeri ve fiyat istikrarının önemi anlatıldı. Ankara'da 9 ilçede, 13 ilkokulda 95 sınıf ziyaret edildi."Herkes İçin Ekonomi Gönüllüleri"; ilkokul ziyaretlerinde daha fazla öğrenciye ulaşabilmek için, Merkez Bankası çalışanlarına “Bizimle birlikte öğrencilere ekonomiyi anlatmak ister misiniz?” diye soruldu. Gönüllülere, eğitim içerikleri ve çocuklarla iletişim kurmanın incelikleri anlatıldı. Bu yolda hazırlanan projeye katılan 55 eğitim gönüllüsünün desteği ile yaklaşık 3.000 ilkokul öğrencisine ulaşıldı.

"Herkes İçin Ekonomi" derken, Merkez Bankası mensuplarının çocukları da unutulmadı. Çalışanların 10 yaşındaki çocuklarına, yarım günlük bir etkinlikte parayı, tasarrufu ve anne-babalarının çalıştığı köklü kurum anlatıldı.

2018 yılı teması “Para konuları önemlidir!” 

Child & Youth Finance International’ın bir girişimi olan, Küresel Para Haftası etkinlikleri kapsamında, TED Ankara Koleji Vakfı Özel İlkokulu'nda, yaklaşık 500 dördüncü sınıf öğrencisine parayı, paranın önemini ve paranın değerinin korunmasının neden önemli olduğu izah edildi. 2018 yılı teması “Para konuları önemlidir!” olan bu etkinliğe, eğitim gönüllüleri de destek verdi.

İlkokul ziyaretlerinde kazanılan deneyimle, 7. sınıf öğrencilerine farklı bir dil, anlatım ve görsel ögelerle para, Merkez Bankası ve fiyat istikrarının önemi anlatıldı. Dersin sonunda yapılan yarışmayla, öğrenilenler pekiştirildi.Üniversite hayatına hazırlanan liseli gençlere, ekonomi bilimini tanıtmak ve fiyat istikrarının önemini anlatmak için, okul ziyaretlerine liseler de eklendi.. Lise öğrencileri, seminerlere oldukça ilgi gösterdi ve çok dikkatli dinleyerek, sorular da sordular.

Öğretmen ve üniversite buluşmaları ve Gençlik Forumu

Öğretmen Buluşmalarında, öğrencilere ulaşmada bir köprü gibi görülen öğretmenlerle, fiyat istikrarının öneminin yanı sıra, "Herkes İçin Ekonomi" üzerine konuşmalar yapıldı. Onlara derslerinde kullanabilecekleri eğitim materyalleri tanıtıldı ve onlardan geri bildirim alındı. Öğrencilere ulaşmada öğretmenlerden destek alarak, bir çarpan etkisi yaratma amaçlandı. Kurulan öğretmen ağı ile öğretmenlerle iletişim sürdürülüyor.

Diğer yandan Ankara dışında üniversiteliler için düzenlenen ilk etkinlik, Gençlik Forumu oldu. 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de «Fiyat istikrarı sizin için neden önemli?» temasıyla yaklaşık 150 öğrenciyle buluşuldu.

Fiyat istikrarı sizin için neden önemli?

Gençlik Forumu’nda Bloomberg HT’den Güzem Yılmaz Ertem, Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, Murat Sağman, bankanın Başekonomisti Doç. Dr. A. Hakan Kara, Genel Müdürlerden Hakan Atasoy, Orhan Kandar, Mustafa Ömer Okay ve finalde ise sanatçı Nil Karaibrahimgil, Forumu şenlendirdi.

Öğrencilerin «Fiyat istikrarı sizin için neden önemli?» temalı sunumları ile katıldığı yarışma etabı, çok keyifli geçti. Kazanan takım, Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Ekonominin Yıldızları oldu. Ekonominin Yıldızları takımı, sunumlarını daha sonra Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’ya da yapma fırsatı buldu.

2018’de "Herkes İçin Ekonomi Mikrositesi" yayına başladı

Herkes İçin Ekonomi mikrositesi, 2 Şubat 2018’de yayına başladı. Mikrositede para, enflasyon, Merkez Bankası gibi konular hakkında birçok içerik yer alıyor. Ekonomiye dair popüler konular da sade bir dil ve renkli bir tasarımla anlatılıyor. Mikrositede,  videolardan infografiklere, yayınlardan sesli kitaplara genel kamuoyuna yönelik 60’ı aşkın içerik bulunuyor. Ayrıca, ziyaretçilerin kendilerini test edebilecekleri ve ekonomiye ilişkin yeni kavramlar öğrenebilecekleri testler de yer alıyor. Çocuklar ve gençlere yönelik ise bilgilendirici yayınlar ve infografikler mikrositede sunuluyor.

Bu yazı 632 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar