Sürgün, Suriye ve Sanat / Panel, Şiir, Konser ve Sergi....
Reklam
Reklam
Halim Utlu

Halim Utlu

Sürgün, Suriye ve Sanat / Panel, Şiir, Konser ve Sergi....

29 Ocak 2019 - 13:53
Reklam

Fransa ve dünyada, eş zamanlı olarak düzenlenen Fikirler Gecesi, Tokyo’dan Los Angeles’a, kültür merkezleri, kütüphaneler, üniversiteler ve yüksek okullar, müzeler ve sanat merkezleri, sinemalar, hastaneler, dernekler « Günümüzle Yüz yüze » temasıyla, izleyicilerini bir araya getiriyor..  Türkiye Fransız Kültür Merkezleri'nde de, aynı program uygulanıyor.

31 Ocak gecesi tüm dünyadaki Institut Français’lerin katılımıyla aynı anda düzenlenen “Fikirler gecesi” etkinliğine,

Türkiye'deki 3 kent Ankara,İstanbul ve İzmir Enstitüleri de katılıyor.

Ankara Fransız Kültür Merkezi

Ankara Fransız Kültür Merkezi «Fikirler Gecesi»nde «Sürgün, Suriye ve Sanat» konulu bir dizi etkinlik düzenledi.. 31 Ocak gecesi saat 19:00'da Ankara Fransız Kültür Merkezi’nin Yıldız’daki (Konrad Adenauer Cad. No:30, Yıldız/Ankara, Tel; 0312 4088200)

sanat salonu bir panel, şiir okuması, konser ve sergi açılışına ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da bulunan Suriye’li genç sanatçı kolektifi Arthere işbirliği ile düzenlenen etkinlik dizisi, film gösterimleri ile 2 Şubat’a kadar devam ediyor..

Fransız Kültür Merkezi, Brexit’in yanı sıra, Macaristan’dan İtalya’ya kadar yabancı düşmanı partilerin yükselişiyle « Popülist bir anı ». Bu hareketler, beklentilerini ustaca benimsedikleri halkın adına konuştuklarını iddia ediyor. 

Neoliberalizme karşı mücadele etmek için popülizme yönelmeli mi ?

Göçü, Avrupa’yı ve elitleri yuhalayarak, her sorun karşısında sürekli aynı cevabı veriyorlar… Neoliberalizme karşı mücadele etmek için popülizme yönelmeli mi ?

SALT Galata'da düzenlenen «Fikirler Gecesi» etkinliğinde, Fransız sosyolog Éric Fassin, Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset teorisi profesörü Zeynep Gambetti ve Ayşen Uysal’ı ağırlıyor. «Sol, neo-liberalizm ve popülist strateji» konulu konferansı «Popülizm: Avrupa tehlikede» isimli belgesel film gösterimi izliyor..

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde ise yine 31 Ocak gecesi gazeteci yazar Kenizé Mourad, «Sürgün; kimlik, dil ve yazı aracılığıyla bir kültüre ait olma» duygusu üzerine konuşacak.

Etkinlik  Programı

Ankara - 31 Ocak 2019 – Fransız Kültür Merkezi 

19:00 Konferans «Sürgün, Suriye ve Sanat»,

Konuşmacılar : Omar Berakdar, Zihad Kalthoum, Öykü Doğan, Sébastien de Courtois (moderatör),

20 :00 Şiir okuması « Şam’dan Uzak »,

Süleyman Youssef’in « Şam’dan Uzak » adlı şiiri Kashan Kalkour tarafından seslendirilecek,

20 :20 Konser Lamia Yared, Hozan Osman (Buzuk), 

Fotini Kokkala kanun sanatçısı, 

Erdem Erol (darbuka & dehollo)

21 :00 Sergi açılışı; Türkiye’ye yerleşmiş 5 Suriyeli sanatçının tablolarından oluşan karma resim sergisi

İstanbul ve İzmir programı

İstanbul - 31 Ocak 2019 – SALT Galata

19 :00 Konferans «Sol, neo-liberalizm ve popülist strateji»,

Éric Fassin, Zeynep Gambetti, Ayşen Uysal,

21:00 Gösterim «Popülizm: Avrupa tehlikede»

İzmir - 31 Ocak 2019 – Fransız Kültür Merkezi;

19 :00 Konferans «Sürgün; kimlik, dil ve yazı aracılığıyla bir kültüre ait olma» Kénize Mourad.

Gösterilecek filmler

Çimentonun Tadı (01.02.2019, 19.00)

Beyrut’ta bir gökdelen inşa eden Suriyeli işçilerin, aynı esnada kendi evleri bombalanıyor. 

2018 yapımı, yönetmen Ziad Kalthoum( belgesel),89 dakika, Fransızca ve Türkçe altyazılı,giriş ücretsiz.Gösterimden sonra, yönetmen ile bir söyleşi  gerçekleştirilecek...

Ayrılık  Şarkısı (02.02.2019, 18.00),

Suriye’nin geleneksel kutsal müziğinden ilham alan sinemacı Amar Chebib, 2010’da Şam ve Halep’e gitti. Altı ay sonra devrim başladı.Kanlı bir iç savaş ve zamanımızın en büyük insani krizi.... 2018  yapımı, yönetmen; Amar Chebib(Belgesel), 52 dakika..Film Arapça,Türkçe ve İngilizce altyazılı, giriş ücretsiz...

Söyleşi « Sol, neo-liberalizm ve popülist strateji »

Podemos veya Boyun Eğmeyen Fransa örneklerinde olduğu gibi sol, neoliberalizme karşı mücadele etmek için popülizme yönelmeli mi ? Brexit’in yanı sıra, Macaristan’dan İtalya’ya kadar yabancı düşmanı partilerin yükselişiyle « popülist bir anı »

yaşanıyor. Öte yandan Thatcher ve Reagan’dan bu yana popülizm, daha ziyade neoliberalizmin aracı oldu : Wall Street, Trump’ı alkışlıyor. Neoliberal Avrupa’ya gelince, bu aynı zamanda « Avrupa Kalesi » anlamına gelir : Macron bir Salvini karşıtı değildir.

Popülizm, neoliberalizme karşı çare olmaktan öte, onun bir belirtisi... Aşırı sağ seçmenler, acılarına kulak verilmesi gereken kurbanlar değiller. Onların hıncı bir ayaklanmaya dönüşmeyecek. Bu nedenle sol için popülist strateji aldatıcı... Neofaşizmin uyarı çanları karşısında pes etmeyi reddedenlere, yani çekimser kalanlara hitap etmek daha iyi bir yol gibi... Seçim sosyolojisi burada politik bir teoriye yol açıyor... 

Popülizm : Avrupa Tehlikede(Film)

(Yönetmen : Antoine Vitkine, France, 2014, 53 dakika),

Popülist hareketler, kriz karşısında artan hoşnutsuzluk nedeniyle, 2014 yılı Avrupa seçimlerinden zaferle çıkmayı umuyor. Gerçekten iktidara mı yürüyorlar?  Gelişen aşırı uç hareketlerin çalışma mekanizmaları üzerine bir araştırma...

Bu hareketler, beklentilerini ustaca benimsedikleri halkın adına konuştuklarını iddia ediyorlar. Göçü, Avrupa’yı ve elitleri yuhalayarak, her sorun karşısında sürekli aynı cevabı veriyorlar… Fransa’da Marine Le Pen, Hollanda’da Geert Wilders, İtalya’da Beppe Grillo … 

İktidara mı yürüyorlar ?

Bu hareketlerin saygın bir imaj oluşturmayı başarmış liderleri, birçok şok formülün ve basitleştirilmiş söylemin yardımıyla, giderek artan sayıda yurtdaşın desteğini alıyor... 

Avrupa ölçeğinde ise, bu hareketlerden bazıları artık parlamentoda çoğunluğu ele geçirmek için ittifak içerisine giriyor. Mayıs 2014 seçimlerinden zaferle çıkmayı uman Fransa’daki Ulusal Cephe ve Hollanda’daki aşırı sağ liderlerinin ittifak örneğinde olduğu gibi... Bu oluşumların  artan başarılarını nasıl açıklamak gerekiyor ? İktidara mı yürüyorlar ?

Bu yazı 763 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar