Tarım Bakanlığı ile TOÇ BİR-SEN'den, Kızılay'a kan...
Halim Utlu

Halim Utlu

Tarım Bakanlığı ile TOÇ BİR-SEN'den, Kızılay'a kan bağışı

01 Mart 2018 - 10:42
Reklam

18 bölgede kan merkezi, 65 noktada kan bağış merkezi ile günde 250 noktada kan bağışı toplayan Türk Kızılayı’nın kan ihtiyacının karşılanmasına destek olmak  amacıyla,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,Tarım ve Orman Çalışanları Sendikası (Toç Bir-Sen) ve Türk Kızılayı işbirliği ile 28.2.2018 tarihinde kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Programın organize edildiği Bakanlık’taki Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonunda  konuşan Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, iki güzide kuruluş Toç Bir-Sen ve Türk Kızılayı ile böyle bir organizasyon yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Türk Kızılayı 150 yıldır faaliyet gösteriyor

Türk Kızılayı’nın 150 yıldır faaliyet gösterdiğini, sadece yurt içinde değil, yurt dışında da mazlumların, mağdurların yardımına koştuğunu, şefkat elini dünyanın her yerine ulaştırdığını ifade eden Daniş, bugün bir taraftan medeniyet olarak uzaya gitme konusu konuşulurken, diğer taraftan da insanlık onurunun ayaklar altına alındığı sahnelere şahit olunduğu kaydetti.

Daniş,coğrafyamızda yaşanan haksızlığa, Türkiye’nin sessiz kalmadığını ve bu doğrultuda aziz milletin evlatlarının Afrin’de bir operasyon yürüttüğünü, operasyonda şehit olan güvenlik güçlerine Allah’tan rahmet, gazilere acil şifalar dilediğini ifade etti.

Kızılay’a yapılan kan bağışı 2003’ten sonra  arttı

Hayırlı ve faydalı olan bu organizasyona katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren, 2003’ten sonra Kızılay’a yapılan kan bağışının artış gösterdiğinin altını çizen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Hadi Tunç da, Bakanlığın yürüttüğü çalışmalar sonucunda, aynı dönemde tarım ve hayvancılıkta da ciddi gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Tarım ve Orman Çalışanları Sendikası(Toç Bir-Sen) olarak, kan bağışı kampanyasında yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını, bu sosyal sorumluluk projesinde amaçlarının kan bağışının önemine dikkat çekmenin yanı sıra, kan verecek gönüllü sayısının artırılmasına katkı sunmak olduğunu anlatan Başkan Hüseyin Öztürk de konuşmasında,sağlıklı olan herkesi kan vermeye davet etti. 

Toç Bir-Sen'in 43 bin üyesi var

Afrika seyahatinden dolayı kan bağışı kampanyasına katılamayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya da, ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden ve 43 bin üyesi ile Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Toç Bir-Sen Başkanı Öztürk, Türk Kızılayı’nın kan ihtiyacının karşılanmasına destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

Eskiden kan ihtiyacının anonslar ile temin edildiğini, ancak yaptıkları çalışmalar ile gönüllü kan bağışını teşvik etiklerini söyleyen Türk Kızılayı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Murat Güler ise 2004’ten bugüne kadar yapılan kan bağışı miktarında yüzde 700 artış olduğunu ifade etti.

Günde 250 noktada kan bağışı toplanıyor 

Kanın tek kaynağının hâlâ insan olduğunu belirten Kan Merkezi Müdürü Murat Güler, Kızılay’ın 18 bölgede kan merkezi, 65 noktada kan bağış merkezi ile günde 250 noktada, kan bağışı toplandığını sözlerine ilave etti.

Konuşmaların tamamlanması sonrası, başta Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş olmak üzere, bakanlık çalışanları kan bağışında bulundu.Bağış kampanyasının, Bakanlığın diğer birimlerinde de devam edeceği ifade edildi.

Bu yazı 1053 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar