Tarımsal yayım hizmetlerinin paylaşılabileceği, iletişim ağı...
Halim Utlu

Halim Utlu

Tarımsal yayım hizmetlerinin paylaşılabileceği, iletişim ağı oluşturuluyor.....

24 Nisan 2019 - 09:58 - Güncelleme: 24 Nisan 2019 - 10:09
Reklam

Tarımsal yayım ve danışmanlıkta iletişimin önemi, sözlü, yazılı iletişim ve beden dili hakkında bilgilendirme, bireysel yöntemler, grup yöntemleri ve kitle yayım yöntemleri, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinde kitle iletişim metotlarının anlatıldığı, özelikle köy kadınları merkezli yayım ve danışmanlık hizmetlerinin güçlendirilerek, kadın merkezli yayım hizmetlerine ilişkin pilot modellerin tanıtılmasının yanı sıra, yayım bilgi ağları geliştirilerek, tarımsal bilgi sisteminin oluşturulmasının kararlaştırıldığı, FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) ve  Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülen "Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi"nin (TAYNAP) paydaş danışma grupları toplantısı ve kapasite geliştirme eğitimi, kalabalık bir katılım ile yapıldı..

.

Tarımsal çiftliklerin verimli ve sürdürülebilir bir şekilde çalışması sağlanmalı

 "Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi"nin (TAYNAP) Şanlıurfa’da gerçekleştirilen açılışında konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, tarım sektörünün, büyük şirketlerde ve aile çiftliklerinde çalışan milyonlarca insandan oluştuğunu ve sektördeki hedeflere ulaşmak ve büyük Türkiye’nin sahip olduğu, büyük tarımsal potansiyelden en iyi şekilde yararlanmak için, bu çiftliklerin her birinin verimli ve sürdürülebilir bir şekilde çalışmasının sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Türk Çiftçilerinin, daha hızlı ve kolay teknik bilgilere erişimlerinin üzerinde duran  Ayşegül Selışık; FAO olarak, tarımsal yayım hizmetlerinin, tüm ülke genelinde paylaşılabileceği ve ulaşılabileceği bir iletişim ağı haline gelmesinin istendiğini ve bu amaçla, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın katkılarıyla, bu işbirliğini gerçeğe dönüştürecek, ülke çapında bir sistem geliştirmeyi hedeflediklerini açıkladı...

Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinde kitle iletişim metotları 

TAYNAP'ın  paydaş danışma grupları, Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcilerinden, sivil toplum kuruluşlarından, akademisyenlerden,

çiftçilerden, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından oluşuyor. Eğitimcilerin eğitimi, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinde iletişimin önemi, sözlü, yazılı iletişim ve beden dili hakkında bilgilendirme, bireysel yöntemler, grup yöntemleri ve kitle yayım yöntemleri sunumları ile devam eden toplantıda, ek olarak tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinde kitle iletişim metotları sunumları da gerçekleştirildi.

Bilginin Peşinde, Tecrübenin İzinde

“Bilginin Peşinde, Tecrübenin İzinde” söylemli projenin 16 -18 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen ilk gün paydaş danışma grupları toplantısı ve kapasite geliştirme eğitim programına, eğitimciler de  katıldı. 2. ve 3.günde ise  tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinde, katılımcı program planlama yaklaşımları ve cinsiyete duyarlı tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri konularında, paydaş danışma gruplarına eğitimler verildi.

TAYNAP kapsamındaki eğitimlerde, tarımsal üretimde bilginin önemine dikkat çekilirken, paydaşlar arasındaki katılım yaklaşımını güçlendirmek için, yayım yöntemleri ve yaklaşımları konusunda, il düzeyindeki yayım personelinin kapasitesi geliştirildi. 

Köy kadınları merkezli yayım ve danışmanlık hizmetleri güçlendiriliyor

Köy kadınları merkezli yayım ve danışmanlık hizmetleri güçlendirilerek, kadın merkezli yayım hizmetlerine ilişkin pilot modeller tanıtıldı. FAO Türkiye Temsilciliği'nden edinilen bilgiye göre; TAYNAP  ile yayım bilgi ağları geliştirilerek, tarımsal bilgi sistemi oluşturulacak. 

Ayrıca, yayım ve danışmanlık hizmetlerinin programlanması ile ilgili olarak, kurumların bilgilendirilmesi ve çiftçilerden geri bildirimler alınarak, onların ihtiyaçlarının tanımlanması amaçlanıyor. Danışma grupları ile çiftçiler ve karar vericiler arasında, bir platform olması, bu doğrultuda tarımsal eğitimler ile ilgili olarak yayım ve danışmanlık hizmetleri konusundaki sorunların belirlenmesi hedefleniyor...

Bu yazı 334 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar