Türkiye'nin dev gıda zinciri,Tasarruf Mevduatı Sigorta...
Halim Utlu

Halim Utlu

Türkiye'nin dev gıda zinciri,Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredildi !...

12 Ocak 2019 - 15:53 - Güncelleme: 12 Ocak 2019 - 15:58
Reklam

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın (Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı), 26.12.2014 tarihinde düzenlediği okul sütü ihalesinde, ikinci kısım için en düşük teklifi 0,46 liralık birim fiyat ve toplamda 42 milyon 438 bin 886 lira 8 kuruş ile kazanarak, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Konya, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat'taki okullara  92 milyon 258 bin 448 adet 200 mililitre ambalajlı yağlı UHT içme sütünü teslim eden dev  gıda zinciri  Aynes Gıda A.Ş.,  Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredildi....

Denizli'de 12, Türkiye'de 500  büyük şirket arasında gösteriliyordu

İki yıl önce TMSF bünyesine geçen Aynes Gıda, geçen ay, mahkeme kararı ile eski sahiplerine devredilmişti. DENİZLİ'nin Acıpayam ilçesinde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kayyum atanan, itirazın ardından ise bu karar kaldırılarak eski sahiplerine devredilen Aynes Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. ile ilgili yeni gelişmeler ortaya çıktı. Savcılığın talebi üzerine geçen 19 Aralık'ta tekrar kayyum atanan gıda devi Aynes, yeniden TMSF'ye devredildi.

Denizli'de 12, Türkiye'de 500  büyük şirket arasında gösterilen Aynes Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.'nin yöneticileri, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik Acıpayam ilçesinde yürütülen soruşturma kapsamında, 8 Aralık 2016 tarihinde tutuklanmıştı. 

 

21 sanık hakkında, 15 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı

Soruşturmanın ardından ertesi gün Aynes Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.,  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilip, kayyum atandı. 

Kayyum atanan Aynes Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.'nin eski yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında da, " FETÖ/PDY üyesi olmak, şirket aracılığıyla yurt dışına para aktarıp, örgüte finansman sağlamak" suçlarından 15 yıl hapis cezası istemiyle Denizli 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Kayyumluk kararı kaldırıldı,savcı itiraz etti ama....

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olmak suçundan haklarında dava açılan sanıklardan Aynes Gıda AŞ'nin eski yöneticisi N.S'nin başvurusuyla, Aralık'ta kayyumluk kararı kaldırılan şirketin, Gürcistan bağlantılı Aynes GEO Ltd. Şti'nin, 284 bin lirayı örgüt üyesine aktarmak istenmesinin tespit edilmesi üzerine, yeniden kayyum atanması talebinde bulundu.

Edinilen bilgiye göre; Fetullahçı Terör Örgütü'ne kaynak sağladığı gerekçesiyle, Kanun Hükmünde Kararname ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilerek, kayyum atanan Aynes Gıda, başvuru nedeniyle 10 Aralık 2018'de kayyumluk kararı kaldırıldı. Duruşma savcısı, 15.12.2018'de karara itiraz etti, ancak mahkeme CMK'nın 267/1 maddesini gerekçe göstererek reddetti.

Mahkeme, Aynes Gıda'ya kayyum olarak TMSF'nin tayinine karar verdi

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı, süt ve süt ürünleri sektöründe Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Aynes Gıda Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'nin, Gürcistan'daki bağlantılı Aynes GEO Ltd.Şti'nin, 284 bin lirayı örgüt üyesi olduğu belirtilen bir kişiye aktarmak istendiğini belirleyip, kayyum atanmasını istemesinin ardından, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 19 Aralık 2018'de CMK'un 133. maddesine göre, tekrar kayyum atanmasına ve kayyum olarak  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) tayinine karar verdi.

Aynes Gıda, 625 milyon liralık cirosu ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 164’üncü sırada yer alıyor. Şirket aynı zamanda, okul sütü ihalelerini de bir çok kez üstlenmişti. Aralık 2014'te yapılan ihalede şirket, verdiği en düşük teklif ile 42.3 milyon liralık ihaleyi üstlenmişti.

10 Aralık'ta Aynes Gıda AŞ üzerindeki kayyum kararı kaldırılmıştı

İlgili çevrelerden edinilen son bilgilere göre; Denizli Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma çerçevesinde, FETÖ'ye üye olmak suçundan haklarında dava açılan ve yargılamaları Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden 21 sanık arasında bulunan Aynes şirketinin eski yöneticisi N.S, Aynes ile Okyanus Yatırım İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ üzerindeki kayyum kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu. 

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 10 Aralık'ta Aynes Gıda AŞ üzerindeki kayyum kararının kaldırılması talebini kabul ederken, diğer şirket Okyanus Yatırım İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ ile  ilgili başvuruyu reddetti...

Süt üreticileri borçlarını ödeyemeyince, icra ve hacizler yaşadı

Diğer yandan, TMSF'nin kayyum sıfatı ile dev gıda zinciri Aynes Gıda Sanayi Ticaret A.Ş'nin devir çalışmalarını sürdürdüğü ifade ediliyor. Firmanın yeniden organize hale getirilerek, çalışıp çalışmayacağı üzerinde duruluyor.Ayrıca diğer başka seçenek ve projelerin de masaya yatırıldığı, borç alacak ilişkilerinin yeniden yapılandırılacağı gelen haberler arasında...

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde kurulu Aynes Gıda Sanayi Ticaret A.Ş'nin, özellikle  Acıpayam ve yakın ilçeler ile köylerdeki süt üreticilerine bir hayli borcu olduğu, bu süt üreticilerinin de büyük sıkıntılar yaşadığı, çeşitli banka ve firmalara olan borçlarını ödeyemeyince  icralık durumlara düşerek,hacizler yaşadığı  ifade ediliyor... 

Bu yazı 732 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar