Yusufeli Barajı ve HES tamamlandığında,600 bin kişinin enerji...
Halim Utlu

Halim Utlu

Yusufeli Barajı ve HES tamamlandığında,600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek...

26 Mayıs 2019 - 15:44 - Güncelleme: 26 Mayıs 2019 - 15:51
Reklam

275 metre gövde yüksekliği ile 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşabilen ve çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkemizin en yüksek, dünyanın ise 3. yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı'nda, çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor... Türkiye'nin vizyon projelerinden Yusufeli Barajı’nda, gövde beton döküm işlerine, 2018’de başlanmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşası sürdürülen, toplam 4 milyon m3 gövde hacmine sahip barajın, programa göre; gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Gövde betonunda % 27,5 gerçekleşme sağlandı

Gövde yüksekliğinde 100 metreye ulaşılırken,  23 Mayıs 2019 tarihi itibarı ile barajda 1 milyon 100 bin metreküp beton döküldüğü ifade edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden edinilen bilgiye göre; gövde betonunda % 27,5 gerçekleşme sağlandı. Bu gerçekleşme ile de, gövde yüksekliği 100 metreye ulaşılan Yusufeli Barajı ve Hiroelektrik Santralı'nda(HES), böylece birinci dalya tamamlanmış oldu. 

Bu arada, Yusufeli Barajı'nın yükselmesiyle, beton dökülen alanın büyümesinden istifade edilerek, günlük beton hızı da artmaya başladı.

Yıllık enerji üretimi,1 milyar 888 milyon kilo wattsaata  ulaşacak

Artvin'deki Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Baraj Projesinin santral binası ve enerji yapılarında, betonlama çalışmalarına, planladığı şekilde devam ediliyor. Enerji santralinin elektromekanik parçalarının montajları da, inşaat faaliyetlerine paralel olarak yürütülüyor.İnşaat tamamlandığında, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralı(HES) Projesinin kurulu gücü, 558 MW ve yıllık enerji üretimi de,1 milyar 888 milyon kilo wattsaata  ulaşacak.

Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve 275 metre gövde yüksekliği ile dünyanın en yüksek barajları listesinde, 3. sıraya yerleşecek olan 558 MW kurulu güce sahip olacak Yusufeli Barajı ile üretim miktarı, Türkiye elektrik tüketiminin binde 7'sine karşılık geliyor.

600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek

Artvin'in iklimini,havasını ve çevresini çok değiştirecek olan  dünyanın 3. yüksek barajı Yusufeli Barajı ve Hiroelektrik Santralı(HES), 275 metre gövde yüksekliği ile 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşabiliyor. Verilen bilgiye göre; barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabiliyor. 

Öte yandan,Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşası sürdürülen proje ile üretilen enerji sayesinde, yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacının da karşılanabileceği ifade ediliyor....

2 milyar 180 milyon m3 depolama kapasitesine sahip Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerinde işletmede olan ve kurulacak HES'ler içerisinde, en yüksek depolama kapasitesine sahip. 

Sözleşme süresi, 19 Mayıs 2019'da doldu

Barajın depolama kapasitesi, Çoruh Nehri'nin yıllık debisinin yaklaşık %30'una karşılık geliyor. Bu özelliğiyle Barajın alt kotlarında bulunan 4 barajdaki enerji üretim verimi de artacak. Diğer yandan, sözleşme süresi 19 Mayıs 2019'da dolmasına karşın, müteahhit firma tarafından barajın, 29 Mayıs 2018 tarihinde bitirilmesi taahhüt edilmişti. Yusufeli Barajı inşaatı için, 13.08.2012 tarihinde ihale düzenlenmiş, ihaleyi Limak, Cengiz ve Kolin firmalarının oluşturduğu, LCK Yusufeli Adi Ortaklığı, 486.875.000 TL ihale bedeli ile kazanmıştı.

20 bin nüfuslu yeni Yusufeli, göl manzaralı olacak

Yusufeli Barajı'nda su tutulmasıyla, Yusufeli ilçe merkezi ve 3 köy sular altında kalacak. Bu nedenle yaklaşık 20 bin nüfusa sahip Yusufeli ilçesinin taşınma çalışmaları da devam ediyor. Yusufeli için, yeni bir şehir inşa ediliyor. İnşası süren yeni ilçe ise göl manzaralı olacak. Yansıtıcılar ve Sakut Deresi olarak belirlenen yeni yerleşim alanı, göl manzaralı, muhteşem bir görünüme sahip.. 

Yeni Yusufeli, ekonomisiyle, sosyal yapısının daha modern hale gelmesiyle, bambaşka bir yerleşim yeri olacak. 3. Bölgede, 334 konut inşa ediliyor. Yeniden yerleşim çerçevesinde 3. bölgedeki işlerin 334 adeti konut, 6 adeti işyeri, 1 adeti 24 derslikli lise, 1 adeti sağlık ocağı ve ilçe jandarma komutanlığından oluşuyor.

Yusufeli Barajı ve HES

Yusufeli Barajı ve HES


Bekir Pakdemirli Yusufeli Barajı proje denetimi

Bu yazı 1703 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar