KARA CUMA / BLACK FRİDAY
Seyhan Özgün

Seyhan Özgün

KARA CUMA / BLACK FRİDAY

25 Ocak 2020 - 13:09 - Güncelleme: 25 Ocak 2020 - 13:15
Reklam

Cuma geceleri bir başkadır ezelden...Keyifin çağrışımıdır. Dili yoktur ama Medya bu farkındalığın kaymağını yiyebilmek için en önemli projelerini Cuma kutusuna saklar.

Yine bir Cuma gecesiydi Takvim 24 Ocak 2020. “Cuma” bile bu kadar keder yüklü tarih atacağını bilmeden bizi şımartmak için şımarıyordu kendince...

Kimi, hafta içi yüklenilmiş stresini boşaltacağı eğlence mekanına koşuyordu. Kimi parlayan sesin “o ses” mi olacak merakındaydı. Yoksa ilk bölümüyle şimşekleri üzerine çeken Babil dizisinin reytingleri mi coşturulacaktı? İzmir’in Kordon’u, ayazda sıcacık sohbetlere mi dalacaktı? İstanbul’da Etiler çok mu hareketli geçecekti? Ankara’nın bürokrasi rüzgarını hafifletmeye çalışan Tunalı Hilmi caddesi kimleri ağırlayacaktı o gece?

Belki de grip olduğu için kendini mutsuz hissedenlere kapak olacaktı bu gece...

Ne o Ne o Ne O... Elazığ olacaktı bu gece. Yanında bütün dertlerimizi sıfırlayan bir Elazığ olacaktı. 

Ertesi gün bütün medya ortak dil kullanacaktı. Bir babanın, evladının üzerine siper ederek yok oluşunu. 

12 yaşında hayattan kopıralan Miraç’ın dünyaya gelecek kardeşini görmeyişini.

-8 derece soğukta binlerce insanın çaresizliğini. Tedirginlik içinde aldığı nefeslere yenisini ekleyip ekleyemeyeceğini...Yanıtsız sorularla gecenin gündüze el verişini konuşacaktı ama yine balık hafıza tercih edilip unutulacaktı.

Türkiye deprem bölgesi. Zemine doğru derinlik azaldıkça, şiddeti artan bir matriste ustalık eseri yapılan işler bile zarar görebilir. 

Bir dakika sonrası hesaplarımızın alt üst olacağı bir yörüngede asırlık planlar yapma endişesi bizimkisi. Deprem öldürmez ama binalar öldürür. Sabitlenmeyen eşyalar öldürür. Plansızlık öldürür.

Türkiye deprem haritasına göre riskli bölgelerde zorunlu önlem alınmalı. Rantçılara fırsat verip gökdekenlere onay veren zihniyetleri rafa kaldırmalı. Refah düzeyindeki adaletsizliğe denge getirilmeli.

Gidenler geri gelmeyecek ama önlem alınmadan gidenlerin iki eli yakamızda olacak bu böyle biline...

Türkiye deprem haritası

Bu yazı 539 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum