Kimliksiz Kadınlar
Seyhan Özgün

Seyhan Özgün

Kimliksiz Kadınlar

08 Mart 2019 - 10:25
Reklam

Dünyanın oluşumundan başlayıp bugüne kadar geçen sürede kadına dair ne çok şey yazılmış ve çizilmiştir. 

Kadından anlayan Cemal Süreya vardır içten içe bizi yakan.

Vera’yı beynimize kazıyan Nazım vardır. Özdemir Asaf’ın dizelerinde hayat bulan kadın vardır.

Bir Atilla İlhan, bir Edip cansever, bir Bekir Coşkun doyasıya,hakkını vererek yaşamıştır kadını, akıtmıştır mısralarına.

Onlar kadına bakarken dudak görmemiştir, sıcacık bir tene dokunmamıştır, onlar kadının gözlerinden dalıp kalbine girmiştir.

Kadını vizyon yüklemiştir, olgunlaştırmıştır.

Kadına verilen her isim çiçek açmıştır gönüllerde...

Kimi kadın Kardelen’dir...Ruhuyla, bedeniyle,varlığıyla gücü simgeler. Ekmeğini taştan çıkartır. Evin kalesi gibidir. Geri vites nedir bilmez. Yanlışı varsa toplar, omuzlar, yüküne ekler, törpüler. Doğrularını incitmeden özenle sepetine yerleştirir. Kaybedecek kimliği yoktur. Dışı nasır tutsa da, yüreği pamuk şekeridir.

Kimi kadın Yasemin’dir... Mis kokusu sokağın ta başından hissedilir. Gözlerini kapatıp, kokusuyla hayata bağlar insanı. Himalayaların tepesinde doğsa da yasemin, kibirden çok uzak bedenlerde hayat bulur...

Kimi kadın Gül’dür...Gözlerinin içi de, kıpkırmızı dudakları gibi güler, neşe saçar. Pembe, beyaz,sarı, kırmızı renklerin anlamına takılmadan  hayata bir sıfır önde başlar. Onun yanında, üzüntü kavramı için, yokluk hükmü verilmiştir çoktan...

Kimi kadın Nilüfer’dir...Sürprizlerle hayatı dolu dolu yaşatan çılgın ruhu vardır, biraz egzotik, biraz dramatik, biraz müşkülpesent, biraz da realist...Nilüferde açan her yaprakta inanılmaz cesaret, korumacı güdüler, biraz cilve, biraz da hakimiyet vardır. 

Kimi kadın Reyhan’dır...Rahiyasında mutluluğu ve hüzünü hissedersin. Onu üzdüğünde genzine kaçar nefesi. Kokusunu salmaz, sımsıkı saklar. Ona değer verdiğini hissettir, ömür boyu seni başına taç yapar. Yaşı başını açsada içindeki çocukla yaşar hep...

Kimi kadın Süsen’dir... Kırılgan yapısıyla hemen küsen, zerafetiyle gözü de gönlü de süsleyen, anaç ruhuyla yuvasını şenlendiren, yokluğuyla hüzünlendiren...

Kimi kadın Orkide’dir...Renk renk çiçekleriyle baş döndürür. Nazlıdır, hele o tepeden bakışları yok mu insanı delik deşik eder, dimdik ve kusursuz azıcıkta mağrurdur. Kadının hasıdır o...

Kimi kadın Gonca’dır. Güzelliğini saklar. Gizemliliğin onu farklılaştırdığını bilir ve bunu kullanır. Her tende açmaz. Hassasiyet ile koklanmak ister. Kadının en naifidir.

Kimi kadın Başak’tır... Bazen tozu dumana katar, bazen de tozu dumanı yutar. Kafasına taktı mı hiç geri adım atmaz.Hedefleri onun oksijen tüpü misyonundadır. O öyle bir Başaktır ki hayata çalışmak için gelmiştir. Çökecekse de kendi dizlerinin üzerinde çökmek için dişini tırnağına geçirir...Eyvallahı olmaz.

Kimi kadın Lale’dir...Dudaklarından bal dökülür. Sevgi pıtırcığıdır. Hele o renk cümbüşü içinde gülüşü yok mu? Çıldırtacak bahaneleri içinde barındırır.

Kadın çiçektir. Kadın aşktır. Kadın anadır. Kadın zekadır. Kadın eştir. Kadın demirbilektir. Kadın cilvedir, dişidir. Kadın merhamettir. Kadın kahkaların mümessillidir. 

Kadın cephede askerdir, Kadın öğretmendir, kadın pilottur, kadın benzinlikte pompacıdır, kadın kuafördür, kadın bakandır, kadın tarlada ırgattır, kadın takside şöfördür, kadın astronuttur, kadın hekimdir, kadın hakemdir, kadın hakimdir. Kalemini gerekirse kendi kırar. Kadın kadir şinastır.

Kadın hayata anlam katar. Ekosistemin baş kahramanıdır.

Kadına dair anlatılacak o kadar çok şey var ki...Hangisini anlatmalı, hangisini yazmalı. 

Kadının suskunluğu duyabilen, onu ötekileştirmeyen, kadın şiddetine amigoluk yapmayan, kadına saygı duyan, kadın özgürlüğüne gölge etmeyen, tüm insan oğluna selam olsun...

Ne demiş büyük usta Neşet Ertaş ; “Kadın insandır, biz erkekler ise insanoğlu”

Saygı, sevgi, hürmetle... 

Bu yazı 1040 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Reha Tunçalp
  2 ay önce
  İnsanın ruhuna işleyen bir dokunuş tşk orkide
 • Seyhan
  2 ay önce
  Çok güzel hem de çok Reha bey
 • FB
  3 ay önce
  Bu ne güzel tariftir böyle. Her çiçeğe bir eşdeğer buldum hayatımda.
 • Ryh reyhan
  7 ay önce
  Yüreğinize sağlık; kadın olmak ancak bu kadar güzel kaleme alınır... Algıda seçicilik bu olsa gerek; Reyhanı anlatmanız, içindeki çocuğun farkedilmesi beni ziyadesiyle mutlu kıldı. Sizin de Kadınlar gününüz kutlu olsun. Var olun, kaleminiz daim olsun.