Okula yeni başlayan çocuklarımızın aileleri için öneriler
Sultan Gözde Aktürk

Sultan Gözde Aktürk

Uzm. Psikolog ve Aile Dan.

Okula yeni başlayan çocuklarımızın aileleri için öneriler

08 Eylül 2019 - 12:44 - Güncelleme: 08 Eylül 2019 - 12:48
Reklam

Bir yaz tatili daha bitti. Pazartesi okulun ilk günü…. Eveeeeet birçok aile ve çocuk için zorlu bir yolculuk başlıyor. Çocuğun okula başlaması hem ebeveynler için hem de çocuk için heyecan vericidir. Bu heyecan içinde hem mutluluk hem korku barındıran bir heyecan olur. Bir anda ‘okula alışabilecek mi? , uyum sağlar mı?, öğretmeni sever mi?, ya sınıfta dışlanırsa, ya arkadaş edinemezse, neler yedi….’ gibi sonsuz soru ve düşüncelerin içinde bulursunuz kendinizi. Çocuklarımızın bu sürece alışması biraz zaman alacak ve bu zaman zarfında ebeveynlere için önerilebilecek birçok şey var.

Öncelikle bu süreçte her çocuk az da olsa endişeli ve stresli olabilir. Çocuk için en güvenli ortam ev olduğu için okul ortamının onlar için güvenli olup olmadığına dair kaygılanabilirler. Bunun yanında birde gideceği okulun en küçük yaş grubunda olmak büyüklerinden zarar göreceği konusunda korku da yaratabilir. Tüm bunlar çocukta fizyolojik rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Ağlayabilir, karnı ağrıyabilir ya da bulantı gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu durum sizi hemen kaygılandırmasın.

Okulun ilk gününden itibaren uyulması gereken öneriler

  1. Okula konuşarak birlikte gidin. Çocuğunuzun gergin olması çok normaldir. Okula birlikte giderek gün içerisinde nelerle karşılaşacağından bahsetmek ve okulu tanıtmak çocuğun gerginliğini azaltacaktır.

  2. Çocuğun yanında öğretmeniyle tanışın. Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışmanız hem sizin endişelerinizi azaltmaya hem de çocuğunuzun endişelerini azaltmaya yardımcı olur.

  3. İlk ders saati boyunca yakınında olun. Evettt çocuğunuz okulda sizsiz kalabilir. Ama hiç kuşkusuz biraz zamana ihtiyacı var. Sabırlı olun ve ilk ders saati bitene kadar yakın bir yerde onu bekleyeceğinizi söyleyin.

  4. Güven verici olun ve çocuğunuzu yanıltmayın. Seni bekleyeceğiz dediğiniz yerde olun ve molaya çıktığında sizi görsün. Oradan ayrılırken de ona güvendiğinizi ve birkaç gün sonra bu korkularının geçeceğini söylemeniz çocuğunuzu rahatlatacaktır.                                                  

  5. Başkasıyla kıyaslamayın. Başka çocuklara bakıp, “Bak o korkuyor mu?” demeyin ya da ağabeyi, ablasıyla kıyaslamayın..

  6. Endişelerinizi azaltmaya çalışın. Okula gitmek istemeyen öğrencilerde ateşin yükselmesi, halsizlik, bulantı, karın ağrısı gibi fizyolojik rahatsızlıklar yaşanabilir. Bu durumlarda telaşla her defasında ‘ tamam madem hastasın bugünde okula gitme’ demek ya da apar topar doktora götürmek yerine daha serinkanlı yaklaşımlarda bulunun.

  7. Okulu ya da öğretmeni eleştirmeyin. Bu tutum çocuğu okuldan soğutmaya ve uzaklaştırmaya sebep olur. Okulda ya da öğretmenin beğenmediğiniz şeylerini çocuğunuzun yanında konuşmayın.

Tüm bu çabalara rağmen çocuğun korkusu azalmıyorsa aile bir uzmanla bu konuyu görüşmeli. Aileler kesinlikle çocuğun evde kalma isteğini desteklememeli.

Bu yazı 9071 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum