Sömestr Tatilinde Yapılabilecek 5 Öneri
Sultan Gözde Aktürk

Sultan Gözde Aktürk

Uzm. Psikolog ve Aile Dan.

Sömestr Tatilinde Yapılabilecek 5 Öneri

23 Ocak 2019 - 14:16 - Güncelleme: 23 Ocak 2019 - 14:22
Reklam

Evle ilgili yapılacak ne varsa bir kenara bırakın! Birlikte oyunlar oynamanız için bu tatil güzel bir fırsat bunu kaçırmayın.
‘‘Ev işlerinden oyun oynamaya vakit mi kalıyor?’’ demeyin. O fırsatı yaratabilirsiniz. Anne ve baba da olsanız her şeye dört dörtlük yetişme telaşından kurtulun. İster hafta içi ister hafta sonu ev işlerine odaklanmayın. Onun yerine çocuğunuzla vakit geçirin. ‘‘Evin içerisinde ne yapabilirim?’’ diye düşünüyorsanız tüm aile bireylerinin katıldığı yarışlar bunu için iyi fikir olabilir. Örneğin, sessiz film anlatma, tabu, jenga, satranç gibi oyunlarla evde mini yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Oyunun, çocukların hem fiziksel hem zihinsel hem de psikolojik gelişimine faydası yapılan çalışmalarla ortaya konuluyor unutmayın.

Eveettt havalar soğuk olabilir. Fakat haftada bir iki gün dışarı çıkmanın kime ne zararı olabilir ki?
Haftada birkaç gün açık havada geçireceğiniz zaman dilimleri çok önemli. Çocuğunuzun doğa ile iç içe yaşaması ve çevreyi gözlemlemesi çevresel zekasının gelişimini de destekliyor. Alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlara hapsolmayın onlara her zaman gidebilirsiniz.

Çocuğunuzun yakın arkadaşlarıyla buluşup iyi vakit geçirmesini sağlayın.
Eminim yan yana gelince rahat durmayacaklardır. Ama henüz onlar çocuk ve birliktelikleri çocuğunuzun sosyalleşmesi sadece çocukluk hayatı için değil tüm hayatı için oldukça önemlidir. Eğer çalışan bir ebeveynseniz bu planı hafta sonu yapabilirsiniz.

Etkinliklerine götürün.
Günümüzde artık neredeyse tüm sanat müzeleri, sanat platformları ve üniversiteler çocukların merak ve ilgi alanlarına yönelik atölye etkinlikleri yapıyorlar. Bu atölye çalışmaları; bazen el becerilerini destekleyici, bazen merak artırıcı, bazen gözlem yapmaya teşvik edici olacak şekilde çok farklı konularda düzenleniyor. Aynı zamanda bu etkinlikleri arkadaşlarıyla da yapabileceği ortamlar oluşturabilir.

Çocuğunuzun tatilden kaynaklı evde olmasından mutlu olduğunuzu gösterin. Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül “Çocuğunuzun en büyük ihtiyacının sizin güler yüzünüz ve ona şefkatli yaklaşmanız olduğunu bilin. Onu sevdiğinizi dile getirin, hissettirin. Ona koyduğunuz kuralların nedenlerini anlayacağı şekilde sakin bir üslupla açıklayın” diyor. Aksi takdirde gergin ve huzursuz bir ev ortamında çocuğunuz hangi aktive için istekli ve mutlu olabilir ki?

Not: Veee bazen de bırakın evde canı sıkılsın. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuğun canının sıkılması hiç de kötü bir şey değil; canı sıkılan çocukların hayal güçlerinin yanı sıra iç dünyalarına dönebildikleri için düşünme becerileri de daha fazla gelişiyor, kendilerini oyalayabilme becerileri artıyor. Yetişkinlik hayatına geçtiklerinde kendilerine daha yeterli bireyler oluyorlar.

Bu yazı 6085 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum