EĞİTİM, AİLE VE ÇOCUK ÜÇGENİNDE SINAV KAYGISI
Taşkın Tahmaz

Taşkın Tahmaz

Profesyonel Koç ve Eğt. Dan.

EĞİTİM, AİLE VE ÇOCUK ÜÇGENİNDE SINAV KAYGISI

08 Ocak 2019 - 13:29
Reklam

Anne ve baba olarak çocuklarımız için eğitimin ne kadar önemini olduğunu biliriz. Onların harika hayatlar yaşaması için elimizden geleni yaptığımızı düşünürüz. Aslında günümüzde gelecek kaygısı yaşamamak için mutlaka iyi bir eğitim almak da gereklidir. Ancak, eğitim başarısı bir süreçtir. Tüm bu süreçte anne ve babalar sorumluluklarının farkında olmalıdırlar. Aile, çocuklarımız için okul öncesindeki eğitim yuvasıdır bir bakıma. Ancak çocuk okullu olsa da bu gerçek değişmez. Çocuğun gelecekteki yaşamını, aile içinde verdiğimiz eğitim, değer ve güvenimiz olumlu ya da olumsuz yönden etkileyecektir. Çocuğun olumsuz yanları gibi olumlu yanlarını görmek, onun kendisine böyle bakmasını kolaylaştırır. Olumlu düşüncenin başarıyı, olumsuz düşüncenin de başarısızlığı arttırdığı unutulmadan pozitif düşünmenin yararları aile tarafından çocuğa hissettirilmelidir Eğer çocuklarımızın daha başarılı ve mutlu bir hayata merhaba demelerini istiyorsak biz  anne ve babalar çok dikkatli olmalıyız. Nasıl daha iyi anne ya da baba olabilirim? Sorusunu ara sıra kendimize sormalıyız. Çocuklarımızın kimseye benzemeyen, kendine özgü bireyler olduğunu unutmayalım. Onlara hayatlar tasarlayarak, bizim hayallerimizi gerçekleştirmelerini beklemeyelim. ''Anne babalar çocuğuna rol modelleri kendileri çizmemelidir.”  

Çocuk yetiştirmenin önemine vurgu yapmak için bunun bir sanat olduğu söylenir. Bizlerin yarattığı sanat eserleri olan çocuklarımız her zaman istediğimiz gibi mükemmel olmayabilir. Mükemmel sonuçları olmasa da ne olur ki zaten! Çocuk, başlı başına özgün bir bireydir. Onu var etmeli, saygı duymalı, sorun çözme becerilerini, öğrenme ve araştırma alışkanlıklarını geliştirmeli, onu olduğu gibi kabul etmeliyiz. Çocuklarımızı izlemeli ve zaman zaman değerlendirme yapmalıyız. Çocuklarının her sorununu çözmeyi kendi sorumluluğu sanan anne babalar aslında çocuklarının sorun çözme gücünü engellemektedirler.

Günümüzde aileler dolayısıyla okullar sınav başarısını önemsiyorlar. Çünkü sınav sonuçları hayatımızı şekillendirmeye başladı. Sınavların bu kadar çok ve etkili olduğu ülkemizde ailelerin, okulların, çevrenin tutumu da öğrencilerde sınav kaygısını tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor. Sınav kaygısı, kişinin sınav sonucunda elde edeceği akademik başarısızlığı genelleyerek bunun kişiliğinin başarısızlığı olarak algılamasından kaynaklanan, dolayısıyla öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili biçimde kullanılmasına engel olan yoğun kaygıdır. Sınav kaygısı, sınavın ilk on, on beş dakikası içinde yoğun yaşanıyor, sınavın sonuna doğru belirtiler azalıyor. Sınav kaygısının, zihinsel, fiziksel, davranışsal, duygusal boyutta belirtileri vardır. Belli bir oranda sınav kaygısı normaldir. Sınav kaygısı belirtileri artarsa bir uzman desteği almak da kaygıyı azaltacaktır. Aile bu süreçte, çocuğunun her an yanında olduğunu hissettirmelidir. Yani “ Hem okulu hem dershaneyi birlikte götürmenin zor ve yorucu olduğunu biliyorum ve bu zor dönemde yanındayım” mesajı verirken sınava hazırlanmanın, ders çalışmanın, soru çözmenin aslında öğrencinin sorumluluğunda olduğunu bilmelidir.

Çocuklarımıza, sınavın, amaçlarına daha kolay ulaşmalarını sağlayacak bir “fırsat” olduğunu söylemeliyiz. Sınava girecek tüm öğrencilerin ve ailelerinin bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeleri dileğiyle… 

Bu yazı 15240 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum