BİR GEZGİN BİN YAŞAM – CUMALİ MİÇOOĞULLARI
Tolga Ziyagil

Tolga Ziyagil

BİR GEZGİN BİN YAŞAM – CUMALİ MİÇOOĞULLARI

07 Mart 2019 - 13:10
Reklam

Ülkemizde son yıllarda artan bir gezgin olma isteği var. Özellikle de gençler arasında oldukça yaygın olmakla birlikte, henüz 30’lu yaşlarının başında olan ve işinden mutlu olmayanlar da bunu düşlemekte. Ancak çok az bir kısmı bunu gerçek eyleme dökebiliyor ve birçoğu da karşılaştığı engeller yüzünden, ki bunu başlıca para ve dil oluşturuyor, daha yolun kilometre taşına bile ayak basamıyor. Bu engeli aşanlar ise bu kez nereye, nasıl gidilir, ne yenir içilir, halkı nasıldır, kuralları nelerdir diye bir endişeye kapılıyorlar. İşte bu noktada başvurulması gereken yerlerden biri de gezginlerin deneyimleri olup, onlarla da iletişime geçmek yararlarına olacaktır yeni gezgin adaylarının. Ülkemizin gezginlerinden Cumali Miçooğulları da bu durumda doğru kişilerden biri olacaktır. Kendisi eş sürede yeni gezginlere de seyahat tasarımcısı olarak yardımcı olurken deneyimlerini de yazdığı betikleriyle daha geniş çevrelere ulaştırmış bir yazarımızdır.

İlk betiği Miçolojik Dünya’da Amerika Rüyası ile başladığı yolculuğunu Ortadoğu’da sürdüren hayvan sever, yaşam koçu, eğitim danışmanı gezgin-yazarımız, Türkiye’nin güneyinden başlayarak Suriye’yi, Ürdün’ü, Mısır’ı, Rusya’yı, Çin’i, Sudan’ı ve birçok şehri gezip koklamış, insanlarını tanımış ve kültürlerine eşlik ederek dünya insanı olarak ülkesine dönmüş. Ancak bu dönüş öyle kolay olmamış çünkü yeryüzünü gezmek kolay bir eylem değildir. Başında zor, ortasında çalkantılı ve sonunda ise mutlu bir yaşanmışlıktır gezginlik. Gittiğiniz sizle döndüğünüzde bulduğunuz siz bir değildir artık. Miçooğulları’nın başına gelenleri okuduğunuzda neden söz ettiğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Gezgin olunca yalnızca yeni yerleri görmekle kalmıyor, yeni insanlar ve kültürler de görüyorsunuz ancak hepsi de iyi ya da kötü beklediğiniz gibi olmayabiliyor.

Miçolojik Dünya içerisinde sevdiğiniz herhangi bir türün var olduğuna eminim. Serüven, psikolojik gerilim, korku, dostluk, tarih, gizem, insanlık, vahşilik ve en önemlisi de toplumsal ve kişisel bir çözümleme. Gezginimizin olaylara nasıl tepki verdiğini okumak onun içsel yolculuğunda nereden nereye geldiğini de gösteriyor bize. Öte yandan bunun bir kurgu değil de hepsinin birebir yaşanmış olduğunu bilmek doğrudan etkiliyor sizi. Karşılaştığı birçok olumsuzlukta geri dönme isteğiyle savaşan ama kendini aşarak ilerleyen gezgin, sonuna dek sürdürdü gezisini ve son kilometre taşına bayrağını dikti. Vazgeçmemesinin de getirisi aldığı riske göre daha değerli oldu doğal olarak. Yaşadıkları anılardan en çok etkilendiğim “doktor-hasta oyunu” korku gerilim türünde, uyuşturucu kaçakçılığının ortasında kalışı polisiye tadında, rüşvet yiyen sürücüler, bahşiş koparmak için yalanlar düzen deve sahipleri trajikomik serüven tarzında ve dahası. Oradaki anılarını okuyunca ülkelerin de toplum ve kültürel çözümlemesini okumuş oluyoruz. Böylelikle, bu yörelere gidecek kişilere de büyük bir bilgi birikimi aktarılmış olunuyor. Olumsuz durumlara karşın yüz güldüren anların da var olması, insanı kapı eşiğinden öteye iteklemek için içinizdeki fitili ateşliyor. Tarihe elle dokunmak, canlı görmek, yeni yiyecekleri tatmak, ilginç arkadaşlar edinmek… Ufkunuzu güneşin battığı yerden ileriye taşıyan deneyimler kesinlikle.

Gezi boyunca kendinizi sakınmanızı ve yanınıza almanızı gerektirecek önerileri ile de hiçbir noktayı atlamamış gezgin-yazarımız. Görselleriyle de süslediği son kısımlar ile yüzünüzde gülümsemeyle bitirmenizi sağlamış. Ben güldüm. :)

İkinci betiği “Kafam Bi’ Dünya” da ise Dubai, Etiyopya, Paris, Zagreb, Tayland ve Atina’yı anlatıyor bize. Bir yardımın onu nasıl Dubai’de krallar gibi tatil yapmasını sağladığını, Zagreb’de gece yarısı nasıl ölüme yaklaştığını, Etiyopya’da ufak bir ikramın nasıl bir karabasana dönüştüğünü ve Atina’nın kültürel mirasını nasıl gezeceğinizi mutlaka okuyun ve oralara gidecekseniz öyle gidin. Yazarın güldürü unsurlarını da satır arasına serpiştirmesi okumanızı daha da akıcı kılarken içinizdeki gezginin de elinden tutup sizi dünyaya doğru ilk adımınızı atmanızı olanaklı kılacak.

Kemerlerinizi bağlayın, çünkü “”Miçolojik Dünya” çok hızlı dönüyor ve “Kafam Bi’ Dünya” oldu, yeter bunca gezi diyeceksiniz. :)

Bu yazı 1045 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum