ERKEN SPORA HAYIR!
Tolga Ziyagil

Tolga Ziyagil

ERKEN SPORA HAYIR!

26 Mayıs 2019 - 15:43
Reklam

Başlık biraz spor karşıtı gibi gelebilir size ancak benim söz etmek istediğim konuyu okuyunca hak vereceksiniz.

Bildiğiniz gibi son dönemlerde sağlıklı yaşam koşullarını seçen insan sayılarında epey bir artış oldu. Özellikle 13 ile 17 yaş arası çocuklarda bu durum çok daha sık görülmeye başladı. Aileler de nasılsa zarar gelmez diye çocukları gözü kapalı spor salonlarına gönderiyorlar. Yararından çok zararını gören 17 ve altı yaş sınıfındaki çocuklar içinse sizlere uyarılarım olacak.

Yetişkinlerin bile körlemesine daldığı ağırlık çalışmaları, yüzme, fitness, spinning, zumba bg. daha birçok alan bulunmakta spor yapmak için. Seçmesi bile zor olabiliyor bazen. Genelde de ağırlık çalışması seçilir çünkü alınan sonuçların doyuruculuğu ve görselliği daha üst seviyededir. Ama unutulmaması gereken bir aşamayı doğrudan atlayıp spora başlamak size istenmeyen ve kalıcı sorunlar oluşturabilir. Her yaşa ve gövdeye uygun dalı bulmak için öncelikle kendinizi ve çocuğunuzu iyi tanımalı, bunun için gerekirse bir doktordan yardım alınmalısınız. 20 ve üzeri yaşlardaki kişilerde kaslar artık neredeyse oturmuştur ve ağırlık çalışmalarıyla da bunu daha da belirgin duruma getirebilirler. Ancak özellikle de 17 yaş altındaki çocukların ağırlık çalışmalarına başlaması demek, onları yersiz bir gelişim içerisine sokarak yalnızca gövdesini değil, beynini de olumsuz etkilemek demektir. Çünkü büyüme çağındaki bedenleri henüz tam yetişkinliğe erişmediği için kas yırtılmaları, bel fıtığı, eklem çıkmaları, hatta kemik kırılmalarıyla yüzleşmek zorunda kalabiliyorlar. Burada yapılması gereken çocuğun yaşı ve bedeni dikkate alınarak en uygun spor dalını bulmak ve ona yönlendirmek olacaktır. Yalnızca aile ile de bitmiyor, spor salonlarının da belli yaş altındaki çocukları salona kabul etmemesi gerekiyor.

Küçük bir çocuk için yüzme, tenis, basketbol gibi hem bedenine hem de zihnine daha yararı olacak dalları yeğlemek gerek. Böylece hem ağırlık çalışmaları için de bedenin büyümesi belli bir seviyeye gelmiş olacak hem de süresinde yapılan uygun sporla alınan verim ve haz daha da artacaktır. Öte yandan ağırlık çalışmaları, vücut geliştirme gibi dalların özel beslenme düzenleri olduğundan, bu beslenme tipi çocuk için de bir olumsuzluk oluşturabilir. Şöyle ki, yaşıtları dondurma, abur cubur, şeker, çikolata gibi besinler yemede özgürken, kendisinin bundan yoksun kalması onu hem spora karşı hem de kendine karşı olumsuz olarak doldurabilir. Çocukta beğenilmeme kaygısı oluşabilir. Kaldı ki yetişkinler bile özel zayıflama beslenmesi yaptıklarında diğer yapmayanlara kıyasla ne denli nefis savaşı verdiklerini biliyorsunuzdur. Bir çocuktan yaşının üzerinde bir beklenti içine girilmemesi ve doğru bir şekilde yönlendirilmesi siz anne babaların ve spor eğitmenlerinin, salon sahiplerinin sorumluluğundadır.

Lütfen hem kendiniz hem de çocuklarınız için uygun spor dalını bulmaktan geri durmayın. Spor sağlıktır, ancak yanlış spor sağlıksızlıktır.

Bu yazı 981 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum