Galata'da Düğün
Tolga Ziyagil

Tolga Ziyagil

Galata'da Düğün

02 Nisan 2019 - 11:49 - Güncelleme: 02 Nisan 2019 - 16:34
Reklam

Bu hafta köşemizde sizlere çok güzel bir şiir betiğini önermek istiyorum. Değerli yazarımız Kemal Albayrak'ın kaleminden çıkan bu güzel şiirler, insanın hem yüreğine hem belleğine dokunuyor. Kendisi eş sürede Türkçe Öğretmeni olan yazar, ilk bölümdeki şiirlerin tasarımıyla da ilgi çekerken, şiirlerini genel olarak 4 bölüme ayırmış:

Surete Dair Vezn-i Aruza Dair Ölçüsüz Ayaklara Dair Sözün Özüne Dair

İlk kısımdaki şiirlerin basımını çok sevdim ve 9 şiirin tümüne bayıldım. Hem usa (akla) hem göze hem de gönle bir sesleniş, bir dokunuş olmuş. Yazıyla resmedilen şiirler bambaşka bir tarza bürünürken yazarın biçemi ile de apayrı bir tada kavuşmuş. Genelde çoğu günümüz şiirleri oldukça kolaya kaçılan, duvar yazısı tipinde olup şiir severleri üzse de Albayrak’ın bugün de kalıcı ve anlamlı şiir yazılabileceğini ve bu olumsuz düşünceyi temelinden sarstığını göstermiş kanısındayım. Çünkü o düşünürlerden birisi de bendim ve şu an şiire karşı önyargımı kırmış bulunuyorum.Belki de onca şiir okuduktan sonra bana aradığım duyguları ve düşünceleri yaşatan şiirleri ve türünü bulduğum içindir. İkinci kısımdaki şiirlerin derinlikli olması ve uzun satırlardan oluşması hem okuyanda erkin çağrışımlar yapıyor hem de uyakları ile şiire özgü o tada yükselmeyi sağlıyor. Yazarın emeğini, düşüncelerini, içsel durumunu, yaşamı kavrayış şeklini anlatan birbirinden güzel dizeler bir arada.

Üçüncü kısımdaki özgür yazımları ise yazarın tek bir türe bağlı olmadığını gösteriyor. Benim en sevdiklerim: "Karınca Hesabı", "Özgürlük", "Anamız", "Başlar", "Şehit", "Mezarcı", "Öğüt","Kader", "Ekmek", "Kavgacı" olurken, dördüncü bölümde ise "Taka", "Yalnızlık" ve "Mecnun" en sevdiklerim oldu. İçerisinde sevi deayrılık da özlem de var, yargılama da veryansın da var, düşkünlük de düşündürmek de var… Tam bir şiir alayı anlayacağınız. Sizi hem geçmişe hem şu ana hem de geleceğe yolcu ediyor.

Türkçenin varsıllığına (zenginlik) bu şiirlerde bir kez daha denk geliyoruz. Dili böyle güzel, uyumlu, etkili ve yalın kullanan yazarımıza esenlikler ve bol esinler diliyorum.Kendisinin kalemini okumaktan ve tanımaktan dolayı mutlu oldum. Türk Yazınımız için güzel bir değer. Bence siz de mutlaka okuyup bu tadı almalısınız. Şiir severlerin rafında ise mutlaka yer edinmeli Galata’da Düğün.

Sevdiğim birkaç dize alıntısıyla bitirmek istiyorum.

Zaten bir dilsizlerin boynuna beladır,

Bir cahillerin bu başlar.

Varsın düşman göğü yere indirsin,

Yıkılmaz dili kalbiyle bir yaşayan

Anlar geçer ahlar kalır,

Küfrün geçer cetvel kalır.

Özgürlük boynuzun gergedana, dişlerin fillere yakışması,

Su içmeye inen ceylana aslanın vuruluşudur.

 

Bu yazı 506 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum