Mumyalanmış Şarkılar
Tolga Ziyagil

Tolga Ziyagil

Mumyalanmış Şarkılar

08 Nisan 2019 - 23:19
Reklam

Her dönemin kendine ait şarkıları vardır. Özellikle gençken sıkça dinlenen ve yıllar sonra duyduğunuzda kendinizi değişik duygularda duyumsamanızı sağlarlar. Bazıları yıllar geçse de anlamından ve güzelliğinden hiçbir şey yitirmez. Ne süre duysanız sizi hep o yıllara götürür. Günümüze geldikçe gelişen teknoloji ve değişen zevkler şarkılara da etki etmiş durumda. Sabun köpüğü gibi geçici olan, bir dinlemelik olan, öylesine yapılmış olan, şarkıcı olmak için yapılmış olan derken oldukça verimsiz ve anlamsız şarkılar da türedi ne yazık ki. Özellikle sözleri oldukça kolay ve size sanki 2 dakikada yazılmış gibi izlenim veriyor. Unutulup gitmesi işten bile değil böylelerinin. Çalarken herhangi bir duygu bile vermiyor desem abartmış olmam sanırım.

Kaliteli iş çıkarmak ve kalıcı olmak isteyen şarkıcılar ise bu duruma düşmemek için herkesin gönlünde yer edinmiş, yıllandıkça daha da anlamlı gelen şarkıları alıp yeni alt yapılarıyla günümüze taşımaya başladı. Birçok yeni diye dinlediğimiz şarkıların sözlerine bakınca anlıyoruz ki aslında 80’lerden 90’lardan geliyor. Daha öncesi de var. İşte o seçmece şarkıları alıp yeniden düzenleyerek günümüz gençlerine ve yetişkinlerine sunuyorlar. İçlerinde oldukça güzel olanları da var. Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Sezen Aksu, Sibel Alaş gibi besteci ve şarkıcıların ve Türk Sanat Müziğinin o unutulmaz eserlerini günümüzde yeni vuruşlarıyla dinlemek kimisine zevk kimisine dert verse debence güzel bir iş yapılıyor. Çünkü anlamlı sözler, şarkıyı da güzelleştiriyor. O yıllarda belki alt yapısı yeterince güçlü olmaması nedeniyle geride kalmış ve mumyalanmış olarak tozlu raflarda, belleklerde bekleyen şarkılar, yeniden yeni alt yapısıyla kulaklarımızın pasını silmek için diriltiliyor. Kuşku yok ki bunları duyanlar eğer çok katı bir şekildeasıllarına bağlılığı yoksa yeniden keyifle dinleyebiliyorlar. Aksi durumda yerebiliyorlar ve tatları kaçabiliyor. Beri yandan bunları yeni duyan gençlik ise ya tutuyor ya unutuyor şarkıları.

Ben bu tür anlamlı şarkıların günümüze getirilmesini sevenlerdenim. Her tarza uydurabiliyorlar eskileri ama yine de kaliteli, güzel ve yakışır bir alt yapıyla sunulmasını yeğlerim.Eski ezgisinden esintiler dururken üzerine yeni ezgiler de koyunca ortaya güzel çalışmalar çıkıyor kanısındayım. Günümüzde çıkan şarkıların az bir kısmı kalıcı nitelikte olsa da bundan yıllar sonra içlerinden bazıları yine o günün teknolojisiyle yeniden sunulacaktır gelecek kuşaklara kuşkusuz. Çünkü bu dönemde yetişmiş olanlar da bu dönemi anımsamak isteyecekler. Yaşamın gidişatı böyle.

Tarkan, Sertap Erener, Mustafa Sandal gibi bazı şarkıcıların ise günümüzde hem yerli hem yabancı şarkıcılar tarafından yeniden yorumlandığı durumlar da söz konusu. Ara ara genel ağdan bakarım neler gelmiş eskiden günümüze diye. Geçmişin günümüze ulaşması beni mutlu eden bir eylem. Yine de umarım daha anlamlı şarkılar üretmek için çalışırlar ve yalnızca geçmişe bağlı kalmazlar.

Bu yazı 750 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum