WATTPAD YAZARLARINDA TERS KÖŞE
Tolga Ziyagil

Tolga Ziyagil

WATTPAD YAZARLARINDA TERS KÖŞE

17 Kasım 2019 - 21:21
Reklam

2006 yılında okur ve yazarın buluşması için kurulan bir sosyal ağ olan Wattpad, 2019 yılında öyle bir noktaya geldi ki tıpkı bir yazar üretimevi gibi oldu denebilir. Genel olarak 15-19 yaşları arası kullanıcıların olduğu ancak her yaştan bireyin de içindeki yazma tutkusunu gerçekleştirebildiği, sunabildiği bir ortam Wattpad. Öyle ki, okuma oranına bağlı olarak yayınevleri en beğenilen ve çok okunan öyküleri basılı duruma getiriyor ve imza günleriyle de destekliyor yeni yazarları. Öyküleri basılanlar ise yazarlığa adım atmış oluyor böylece. Coşkuları da büyük doğal olarak. Yazarın yaşının çok öne çıkmaması, özgeçmişinin bilinmemesi okurlarda bir gizem de oluşturuyor. Eh, bir de konu güzelse, kurgu akıcıysa iyice perçinleniyor bu duygu. Herkesin kafasında bambaşka bir yazar kişiliği düşleniyor. Eğer ki yazılan öyküler basılı duruma gelirse, yazar gün ışığına çıkıyor ve okuyucusuyla göz göze geliyor. İşte o anda okur-yazar ilişkisi bambaşka bir boyut kazanabiliyor.

Örneğin 17 yaşındaki bir Wattpad yazarı elinden çıkan duygu yüklü bir öykünün okuyucuları, yazarı gördükten sonra bakış açılarını değiştirebiliyorlar. Nasıl olur da bu yaştaki bir genç, ileri yaşlardaki bir tutkuyu, sevgiyi işleyebilirdi? Benzer durum Wattpad’de öykü olup sonradan basılı duruma gelen ilk betik olma özelliği taşıyan Işıl Parlakyıldız (takma adı Işılca) için de geçerli. Yazarın günümüz gençlerinin ilişkilerini kaleme aldığı yapıtlarında (Duygu, Ali’m, Bekir ve Sedat) nasıl olur da böylesine bir başarı yakaladığı okurlarca merak konusu oluyor. Ne de olsa yazar çoktan o dönemlerini geçmişti. Evet, deneyimliydi ancak yine de bu denli genç bir okur topluluğunu kazanması ilginçti. Kendisi ortaya çıkınca, okur tarafından kendi yaşlarında biri tarafından yazıldığı kanısına varılan bir yazar olmaktan tümüyle çıkmış oldu. Bu da ters köşe yapan durumlardan biriydi. Hangisi daha ilginç bilemiyorum. Genç olup olgun yaşları anlatmak mı yoksa olgun olup günümüz gençliğini yansıtabilmek, anlatabilmek mi?

Işıl Parlakyıldız’ın ilk betiği “Köle”, 19 Mayıs 2014’te Müptela Yayınları’ndan (İthaki’ Yayınları’nın küçük kardeşi) çıkmıştı ancak şu an İndigo Yayınları’ndan çıkmakta hepsi. Böylesi bir yazarı olan yayınevinin yazarını neden yitirdiği sorusu da belleklerde birer soru işareti oluşturuyor. İthaki de İndigo da büyük yayınevlerinden o ayrı. Benim merak ettiğim sevilen ve çoksatan bir yazar iken neden bu değişim? Çünkü yayınevi değişikliği yazar için bir sakınca taşımaktadır. Her yazar büyük yayınevleri arasında değişmeyebilir. Öyle olunca da okuyucunun kafasında yazar için, acaba kalemi eskisi gibi değil mi? Yıldızı parlayıp sönen yazarlardan mı? Yoksa fazla mı abarttık? diye söylemlere ve düşüncelere neden olabiliyor.

Umarız Wattpad’den çıkan ve bu tür değişimleri yaşayan biçemi güçlü yazarlarımız, olumsuz yönde etkilenmez ve okuyucuları gözünde yerleri sarsılmaz.

Esen kalın.

Bu yazı 1868 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum